نقش سیستم های تهویه در کارکرد بهینه یخچال های فروشگاهی-قسمت اول

 

سیستم های تهویه در فروشگاه ها نه تنها برای رفاه حال مشتریان مورد نیاز است، بلکه به کارکرد بهینه ی یخچال های عرضه و نمایش کالاها نیز کمک میکنند.

برخلاف اکثر فروشگاه ها که فقط روی تنظیم دمای فضای فروشگاه تمرکز میکنند، سوپرمارکت ها و هایپرمارکت ها علاوه بر دما، بر رطوبت زدایی از محیط نیز تمرکز میکنند. تجربه نشان میدهد که بهینه ی تعادل در رطوبت محیط عددی بین 40 و 45 درصد است که با میزان رطوبت بهینه در فروشگاه های خرده فروشی که بین 50 تا 56 درصد است تفاوت چند درصدی دارد. این گستره ی رطوبت هم باعث کاهش مصرف انرژی می شود و هم به حفظ ظاهر و کیفیتِ محصولات عرضه شده کمک میکند، و همچنین میزان شکل گیری شبنم های منجمد و برفک را کاهش میدهد و شیشه ی یخچال یا فریزر فروشگاه را تمیز و شفاف نگه میدارد.

کنترل رطوبت فروشگاه های خرده فروشی مانند سوپرمارکت ها نقش مهمی در کنترل انرژیِ مصرفی در این محیط ها دارد. وقتی رطوبت خیلی بالاست، اواپراتورهای فعال در یخچال ها به سرعت دچار یخ زدگی و برفک می شوند و سیستم های گرمایشی ضد تعریق روی درب های یخچال ها و سایر سطوح ناچار می شوند مدت زمان بیشتری کار کنند که این باعث افزایش میزان انرژی مصرفی در یخچال و همچنین افزایش مصرف انرژی در سیستم های گرمایشی ضدتعریق می شود.

در صورتی که رطوبت خیلی پایین باشد، مواد غذایی کپک میزنند و در نتیجه لازم است که آب بیشتری روی آنها اسپری شود که در نتیجه دوباره بایستی رطوبت محیط افزایش یابد. با اینکه تولید شبنم های یخ زده (برفک) به کنترل رطوبت در هوا منجر میشود، اما این روش، شیوه ای پرهزینه برای رطوبت زدایی از محیط است.

بنابراین می توان گفت که بهترین و کارآمدترین شیوه برای کنترل رطوبت در فضای فروشگاه ها، بکارگیریِ سیستم های تهویه است.

در قسمت بعدی این مقاله به بررسی نقش سیستم های تهویه در کیفیت فضای فروشگاه خواهیم پرداخت.

منبع : www.smud.apogee.net

ترجمه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

 

 

حق استفاده از مطالب فوق با ذکر منبع بلامانع است.

پروژه ها

فروشگاه تکنولند
رستوران شمشیری
پدیده شاندیز

بلاگ

فروشگاه Alto Rosario
فروشگاه ELEVENPARIS
فروشگاه نایک

اخبار

طراحی دفتر BWM
روانشناسی در بازاریابی
نام تجاری - برندینگ

تماس با ما

این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

         کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به شرکت رابردومان میباشد.

خبر نامه

طراحی و بهینه سازی توسط نونگار پردازش