slideshow (en)
در ايجاد انسجام در طراحي فروشگاه، رنگ‌ها حرف اول را مي‌زنند، چون انسان به‌طور غريزي نسبت به رنگ‌ها واكنش نشان مي‌دهد. مغز ما به گونه‌اي برنامه‌ريزي و طراحي شده است كه نسبت به رنگ‌ها عكس‌العمل نشان دهد، مثلاً رنگ سبز به مغز مي‌گويد، ”برو“ و رنگ قرمز علامت ”بايست“ را به مغز مي‌دهد و متخصصان رنگ‌ها را مطالعه مي‌كنند تا تأثيرات فيزيولوژيكي و روانشناختي آن‌ها را بررسي كنند و بشناسند.
علت واكنش ما به رنگ‌ها اين است كه رنگ‌ها به درك ما از محيط اطراف كمك مي‌كنند. مي‌توان گفت كه رنگ‌ها حدود 80 درصد از پيام‌هايي را كه از طريق چشم به مغز ما مي‌رسند را تشكيل مي‌دهند. اين يعني اين‌كه وقتي چيزي از طريقِ تداعي كردنِ رنگي آشنا در ذهن‌مان خودش را به يادِ‌ ما مي‌اندازد، احساس راحتي بيشتري در يادآوريِ آن مي‌كنيم، مثل رنگ آبي روشن كه آسمان را براي ما تداعي مي‌كند و حس آرامش را به ما القاء مي‌كند. به همين دليل است كه در زندان‌ها و بيمارستان‌ها براي كنترل رفتار زنداني‌ها و بيماران، از رنگ‌هاي خاصي استفاده مي‌كنند.
در كودكان، توانايي درك رنگ‌ها هنوز كامل نشده است ولي آن‌ها مي‌توانند نسبت به رنگ‌هاي پايه و روشن و شفاف، واكنش نشان دهند، به همين جهت فروشندگان اسباب‌بازي‌ها و پوشاك كودكان، از اين نوع رنگ‌ها در محصولات و كالاهايشان استفاده مي‌كنند.البته قصد نداريم در اينجا وارد بحث روانشناسي رنگ‌ها شويم اما در انتخاب رنگ‌ها براي محصولات و فروشگاه‌ها و دكوراسيون آنها بايد به تأثير هر يك از رنگ‌ها بر روي قوميت‌ها، گروه‌ها مردمي، و منطقه‌اي مردم خاصي با باورهاي متفاوت نسبت به رنگ‌ها و گونه‌هاي فرهنگي متفاوت نيز توجه شود.
در فضاي فروشگاهي، استفاده از رنگ‌هاي مناسب مي‌تواند مشتري را به ورود به فروشگاه و باز كردنِ كيف پولش ترغيب كند. بنابراين در افزايش فروش در فروشگاه‌ها، مهم نيست كه از چه رنگ‌هايي استفاده مي‌كنيد، بلكه مهم اين است كه مشتريان شما به آن رنگ‌ها چه واكنشي نشان مي‌دهند. گروه‌هاي سني‌اي كه از شما خريد خواهند كرد كدام‌ها هستند؟ نوجوانان؟ جوانان بالاي 30 سال؟ سالخوردگان؟ هم خودِ كالاها، هم نوع چيدمان و قفسه‌بندي آنها و هم فضاي عرضه‌ي آنها در افزايش فروش مؤثر است. جوانان از رنگ‌هاي برجسته و به اصطلاح ”جيغ“تر استقبال مي‌كنند و افراد مسن از رنگ‌هايي كه لطافت و ظرافت بيشتري را القا كنند. كافي است در هر يك از اين موارد اشتباه كنيد تا ارتباط ذهني و احساسيِ مشتريان‌تان را با برندهايي كه مي‌فروشيد به‌طور كامل قطع كنيد.رنگ‌هايي مانند قرمز تند و نارنجي، ما را به خوردن وا ميدارند، به همين دليل است كه در رستوران‌هاي فست‌فود، اين نوع رنگ‌ها ارجحيت دارند، چون اين همان كاري است كه طراحان رستوران‌ها به دنبالش هستند: ترغيب شما به خوردن! اما در رستوران‌هاي باكلاس و گران‌قيمت، از رنگ‌هاي ملايم‌تر استفاده مي‌شود تا ريتم حركت‌هاي شما كُندتر شود و ترغيب شويد كه بعد از صرف غذايتان، يك نوشيدني ديگر هم سفارش دهيد!
برخي از فروشگاه‌ها نيز در محل وروديِ خود از فرش و موكت‌هاي رنگارنگ استفاده مي‌كنند تا به‌طور ناخودآگاه‌ به مشتري القا كنند كه اين فرش و موكت رنگارنگ و نرم، همان مسير ايده‌آلي است كه به‌نفع‌شان است بپيمايند! وروديِ فروشگاه، محلي است كه مشتري در آن قرار مي‌گيرد تا پس از جدا شدن از دنياي بيرون، خودش را با دنياي متفاوت درونِ فروشگاه هماهنگ كند، پس وروديِ فروشگاه بايد اين حس زيبا و آرامش‌بخش را براي مشتري فراهم كند.
با شناخت چنين تأثيراتي از سوي رنگ‌ها، و با مشخص كردن بازار هدف، مي‌توان هر جا لازم بود مشتري را به سمت آرامش و حس صميميت هدايت نمود و هر جا نياز بود، او را غرق هيجان و اشتياق و حرص و طمع نمود. اين‌جاست كه طراحي‌هاي فروشگاهي و رنگ‌هاي به‌كار رفته در آن‌ها اهميت حياتي مي‌يابند.

 

ترجمه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

 

استفاده از مقاله فوق با ذکر منبع بلامانع است.

 

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter