slideshow (en)

تأثير رنگ‌ها در فروشگاه خرده‌فروشي، رستوران و كافي‌شاپ

 

چیدمان فروشگاه

 

رنگ‌ها يكي از ابزارهايي هستند كه همه‌ي خرده‌فروش‌ها، رستوران‌ها، قنادي‌ها و … مي‌توانند براي تأثير رواني بر مشتريان خود از آن استفاده كنند، و اتفاقاً اين كار را نيز انجام داده و مي‌دهند. 

اگر رنگ‌هاي به‌كاررفته در دكوراسيون و طراحي فروشگاه و … با بسته‌بندي كالاها، نحوه‌ي عرضه و نمايش آن‌ها در قفسه‌ها و ويترين‌ها و همچنين نورپردازيِ فضاي فروشگاه هماهنگيِ لازم را داشته باشد، مي‌توانند موفقيتِ فعاليتِ آن فروشگاه را تضمين كنند. اهميتي ندارد كه چقدر فروشگاه خرده‌فروشي، رستوران، كافي‌شاپ يا قناديِ شما رنگارنگ و جذاب است، بلكه انسجام و هماهنگيِ رنگ‌ها با دكوراسيونِ آن است كه تعيين‌كننده است.

رنگ‌ها نقطه‌ي مركزيِ اين انسجام در فروشگاه شما هستند. چرا كه ما بطور غريزي و ناخودآگاهانه به رنگ‌ها واكنش نشان مي‌دهيم. با ديدن رنگ قرمز مي‌ايستيم و با رنگ سبز حركت مي‌كنيم. ذهن ما در مقابل رنگ‌ها شرطي شده است و فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي، كافي‌شاپ‌ها و … بايد هم به بُعد فيزيولوژيكي تأثير رنگ‌ها و هم به تأثير روانشناختي آنها بر انسان توجه كنند. اما چرا ما به رنگ‌ها واكنش نشان مي‌دهيم؟

ما به رنگ‌ها واكنش نشان مي‌دهيم چون آنها به ما كمك مي‌كنند تا درك و برداشتِ خاصي از محيط اطراف‌مان داشته باشيم. در واقع حدود 80 درصد از داده‌هاي محيط اطراف از طريق چشم‌ها به مغز ما مي‌رسد. بنابراين وقتي رنگ‌ها از طريق حواس بينايي، ما را به يادِ پديده يا اتفاق آشنايي مي‌اندازند، به‌لحاظ غريزي احساس راحتيِ بيشتري مي‌كنيم. براي مثال، با ديدن رنگ آبي، به ياد آسمان مي‌افتيم و از نظر رواني احساس آرامش مي‌كنيم. به همين دليل است كه امروزه بسياري از بيمارستان‌ها و زندان‌ها براي كنترل رفتار بيماران و زندانيان، از رنگ‌هاي خاصي استفاده مي‌كنند.

روانشناسي رنگ‌ها توضيح مي‌دهد كه چرا مردم در محيط‌هاي سبز رنگ احساس آرامش بيشتري دارند و چرا وزنه‌برداران و بدن‌سازان در سال‌هاي ورزشيِ آبي‌رنگ عملكرد بهتري دارند. به همين دليل است كه برخي توليدكننده‌هاي رنگ، برچسب اطلاعات هر رنگ را ضميمه‌ي هر رنگ مي‌كنند و خواص درمانيِ آن را در آن ذكر مي‌كنند.

همه‌ي ما در واكنش به رنگ‌ها اشتراكاتي داريم اما به لحاظ فرهنگي و اجتماعي و اعتقادي، تفاوت‌هايي نيز وجود دارد كه بايد مورد توجه قرار گيرند. براي مثال در كشورهاي غربي، رنگ سفيد، رنگ ازدواج است اما سفيد در كشور چين، نشانه‌ي مرگ است. در كشور برزيل، بنفش رنگِ مرگ است. رنگ زرد در كشور چين رنگي مقدس و مورد احترام است، حال آنكه در كشور يونان، نشانِ غصه و اندوه و در كشور فرانسه نشان‌دهنده‌ي حسادت است.

همه‌ي ما با ديدنِ رنگ قرمز، تپش قلب مي‌گيريم و فشار خون‌مان بالا مي‌رود. برعكس، اگر به فضايي نگاه كنيم كه بخش اعظمِ آن را با سفيد و خاكستري رنگ‌آميزي كرده‌اند، خسته و مضطرب و عصبي مي‌شويم و حوصله‌مان سر مي‌رود. اطلاع و استفاده از اين نكات مرتبط با رنگ‌ها در فضاي فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي، قنادي‌ها، كافي‌شاپ‌ها و … مي‌تواند مشتري را به داخل بكشاند و او را به خرج كردن ترغيب كند.

البته تصور نكنيد كه با انتخاب رنگ مناسب، همه چيز روبراه مي‌شود! شما بايد مشخص كنيد كه مشتريان مورد نظر شما از چه گروه هستند؟ در چه گروه سِني قرار مي‌گيرند؟ كودك؟ نوجوان؟ سي و چند ساله؟ مسن؟ موفقيت هر فروشگاه بستگي به اين دارد كه مشتري به خودِ كالاهاي عرضه شده و هم به محيط و فضاي فروشگاه چه واكنشي نشان مي‌دهد. كافي‌ست نتوانيد بين رنگ فضاي مورد نظر و مشتريانِ خود تناسبي ايجاد كنيد. در اين صورت هيچ ارتباطي بين برندهاي شما و مشتريان برقرار نخواهد شد.

تأثير رنگ‌ها تا رستوران‌ها و فست‌فودها (خرده‌فروشي‌هاي مواد غذايي) نيز كشيد شده است. در فست‌فود‌ها از رنگ‌هاي زنده مانند قرمز و نارنجي استفاده مي‌شود تا ما را به ”زود خوردن و زود رفتن“ ترغيب كنند. برعكس در رستوران‌هاي لوكس، از رنگ‌هاي آرامش‌بخش استفاده مي‌كنند تا مشتريان را به ”اين دست و آن دست كردن“ ترغيب كنند؛ اينكه غذا را با آرامش بخورند، و چند دقيقه بعد يك نوشيدني يا دسر نيز سفارش دهند!

مشاهده شده كه برخي از فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي، رستوران‌ها و قنادي‌ها از موكت‌هايي با رنگ‌ها و طرح‌هاي خاص براي كف‌پوش فضاي خود استفاده مي‌كنند و از همان درب ورودي نصب مي‌شود، چون مشتريان در همان بدو ورود به فروشگاه، خود را با هر چيزي كه در داخلِ فضاي فروشگاه، رستوران، قنادي و … وجود دارد هماهنگ مي‌كنند. استفاده از طرح‌هاي خاص بر روي اين كف‌پوش‌ها مي‌تواند در ناخودآگاه مشتريان، مسيري را براي راه رفتن ترسيم كند و آنها را به سمت و سوي مورد نظر بكشاند.

با علمِ به تأثير رنگ‌ها بر ذهن و روانِِ مشتريان، مي‌توان حس گرما، صميميت، اعتماد، آرامش يا هيجان را در آنها القاء نمود و از اين طريق، ميزان فروش را مورد تغيير و نوسانات چشمگير قرار داد.

 

 

منبع : www.retailcustomerexperience.com

ترجمه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

 

 

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter