slideshow (en)

اسرار موفقيت در فروشگاه خرده‌فروشي - قسمت دوم

خرده فروشی

 

در اين مطلب قصد داريم به نكاتي در نحوه‌ي چيدمان فروشگاه و ساختارِ آن اشاره كنيم كه شايد در نگاه اول پيش‌پا افتاده به‌نظر برسند اما در بلندمدت مي‌توانند تغييرات چشمگيري در فرآيند فروش و سودآوريِ سوپرماركت يا هايپرماركت شما ايجاد كنند:

 

1. پاخورِ فروشگاه‌تان را بالا ببريد:

در بسياري از مقالات و گزارش‌هاي تحقيقاتي در حوزه‌ي فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي، از جمله سوپرماركت‌ها و هايپرماركت‌ها، توصيه شده است كه كالاهاي اساسي و پرمصرف مانند شير و لبنيات، نان، برنج و حبوبات و… در نقاط مختلف فضاي فروشگاه، به‌ويژه بخش‌هاي انتهاييِ سوپرماركت يا هايپرماركت قرار داده شوند تا مشتري براي دسترسي به آنها ناچار باشد از همه‌ي نقاط و بخش‌هاي فروشگاه عبور كند، و اين كار در واقع احتمال اين را كه مشتريان با ساير كالاها مواجه شوند و آنها را خريداري كنند بالا مي‌برد و اين يعني سودآوري بيشتر از طريق فروش كالاهايي كه شايد مشتري در از قبل و يا هنگام ورود به فروشگاه، تصميم و برنامه‌اي براي خريد آن كالاها نداشته است. اما تحقيقات اخير حكايت از آن دارند كه اين ترفند، بازخورد منفي به دنبال خواهد داشت، چون بالا بُردن ترافيك داخلي هايپرماركت و در نتيجه ازدحام و طولاني شدنِ سفرِ درون‌فروشگاهيِ مشتريان، موجبات نارضايتيِ آنها را فراهم مي‌آورد و خريد از فروشگاه را به تجربه‌اي ناخوشايند، پُردردسر و خسته‌كننده تبديل مي‌كند. در نتيجه چنانچه كالاهايي را كه مشتريان بيش از ساير كالاها استفاده مي‌كنند در محلي نزديك به درب ورودي يا در محلي سهل‌الوصول‌تر قرار دهيد تا مشتري بدون نياز به گردش طولاني در فروشگاه و جستجوي كالاهاي مورد نيازش، بتواند در كوتاه‌ترين زمان به آنها دسترسي پيدا كند، رضايتمنديِ حاصل، انگيزه و اشتياق آنها را براي بازگشت و خريد دوباره از سوپرماركت يا هايپرماركت شما افزايش مي‌دهد.

 

2. راهروي قدرت‌نمايي در مقابل مشتريان:

به مدت كوتاهي، يكي از راهروهاي بين قفسه‌هاي هايپرماركت خود را با جعبه‌هاي پُر يا خالي كالاهايي را كه به مدت محدود در معرض فروش فوق‌العاده يا تخفيف‌دار قرار داده شده‌اند، مانند تلويزيون و دستگاه‌هاي ضبط و پخش صوتي و تصويري، روي هم انباشته كنيد. با اين كار، اين ذهنيت را در مشتري ايجاد مي‌كنيد كه ”اينجا تعداد زيادي كالاهاي مختلف هست كه مي‌تواند خريداري كند.“ اين ذهنيت به هزينه‌ي پول بيشتر و سودآوري بيشتر براي فروشگاه منجر خواهد شد.

 

3. نماي جلوييِ فروشگاه خرده‌فروشي:

كساني كه براي خريد به سوپرماركت يا هايپرماركت مراجعه مي‌كنند، يا صد خريد لوازم مورد نياز براي يك هفته‌ي آينده را دارند، يا فقط به‌منظور خريد مواد اوليه براي وعده‌ي غذاييِ بعدي‌شان به فروشگاه آمده‌اند يا اين‌كه فقط يك ساندويچ آماده‌ي سبك مي‌خواهند.

بهترين فضا براي اين‌كه به همه‌ي اين نيازها پاسخ دهيد، قسمتِ جلوييِ فروشگاه است، يعني ويترين (شيشه‌بند)، اطراف درب ورودي و محوطه‌ي اطراف آن. مي‌توانيد قسمت جلوييِ سوپرماركت يا هايپرماركت را به غرفه يا فضاي جمع‌وجوري براي تهيه ساندويچ‌هاي آماده اختصاص دهيد، به‌علاوه اينكه با قفسه‌بندي مناسب در همين فضا مي‌توانيد انواع اسنك‌ها، نوشيدني‌ها، دسرها و ساير خوراكي‌هاي همراه وعده‌ي غذايي را در اختيار مراجعان قرار دهيد. در اطراف درب ورودي نيز، همانطور كه پيش از اين گفتيم، مي‌توانيد با عرضه ميوه و سبزيجات تازه، احساس تازگي را به مشتري القا كنيد. مطمئن باشيد كسي كه هنوز وارد فروشگاه نشده اما از مقابل آن ساندويچ يا غذاي آماده‌ي لذيذي را تهيه كرده است، دفعه‌ي بعد وارد فروشگاه خواهد شد و مبلغ قابل‌توجهي را صرف تهيه‌ي ساير مايحتاج خود خواهد كرد.

البته برخي معتقدند كه اگر در بدو ورود به فروشگاه، يك اسنك‌فروشي يا دكه‌ي عرضه‌ي غذاي آماده بر پا شود، به احتمال زياد، مشترياني كه با ساندويچ و سس و نوشيدني‌هاي خود وارد فروشگاه مي‌شوند، منظره‌ي ناخوشايندي را در مسير خود به‌جا خواهند گذاشت و از روي آلودگي ايجاد شده در كف فروشگاه عبور كرده و آن را به همه جا گسترش خواهند داد.

به هر صورت، نكاتي وجود دارند كه مي‌توانند نوآوري در حوزه‌ي طراحي و دكوراسيون فروشگاهي محسوب شوند، اما اين احتمال هم مي‌رود كه با مشكلاتي نيز همراه باشند كه البته به ساختار و فضاي فروشگاه بستگي دارد.

 


ترجمه در : ریتیل ایران
منبع : www.independent.co.uk

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

 

Category: مقالات بیشتر
Hits: 921

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter