slideshow (en)

اسرار موفقيت در فروشگاه خرده‌فروشي - قسمت سوم

خرده فروشی

 

امروزه مشخص شده است كه فرآيند جذب مشتري و فروش در فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي، از جمله سوپرماركت‌ها و هايپرماركت‌ها، به حدي پيچيده است كه به نظر مي‌رسد تحقيقات در مورد اين حوزه حدومرزي را براي خود متصور نيست.

در اين‌جا به چند نكته در اين باره اشاره مي‌كنيم:

 

1. برندهاي شناخته‌شده

دو سوم از مشتريان هنگام مراجعه به سوپرماركت يا هايپرماركت، فهرستي براي مايحتاج خود به‌همراه ندارند، چون نقشه‌اي كلي از فروشگاه محله‌شان را در ذهن دارند. به همين صورت، به نشانه‌هايي كه به جلب توجه‌شان به سمت و سوي نقطه‌ي خاصي از رديف‌هاي قفسه‌ها و راهروهاي بين آنها مي‌شود بي‌توجه هستند.

تحقيقات نشان مي‌دهند كه ما هنگام قدم زدن در راهروهاي ميان قفسه‌ها، به سمتِ بخش ميانيِ قفسه‌ها گرايش داريم. در اين لحظات، ما تمايل داريم كه يكي از برندهاي جاافتاده و شناخته شده، ما را به سمت مجموعه محصولاتي هم‌گروه با آن برند شناخته‌شده هدايت كند. مثل برند دلستر يا كوكاكولا كه ما را به سمت نوشيدني‌هاي گازدار هدايت مي‌كنند. بر اساس تحقيقات، حضور اين برندهاي شناخته‌شده و جاافتاده در بازار در هر مجموعه از كالاهاي عرضه‌شده در قفسه‌ها، به افزايش فروش كالاهاي اطرافِ اين كالاهاي معروف منجر مي‌شود.

 

2. پيام‌هاي محيطي

اين پيام‌ها شامل برچسب‌ها، آويزهاي داخل فروشگاه يا داخل پاركينگ و پوسترها هستند كه به مشتري مي‌گويند: ”بشتابيد! حراج…! فروش فوق‌العاده! پيشنهاد ويژه! …“ محققان معتقدند كه مشتريان در اغلب مواقع به اين علائم نوشتاري توجه نمي‌كنند، اما وجود اين علائم رنگارنگ، پوسترها و آويزها اين پيام را به مشتري القاء مي‌كند كه ”بازار گرم است و خريد و فروش جريان دارد.“ در تحقيقي، اين پيام‌هاي نوشتاري را در هايپرماركتي با برچسب‌ها و آويزهايي بدون نوشته و پيام جايگزين كردند، اما تغييري در ميزان فروش ايجاد نشد!

 

3. كاهش اقلام سبد خريد

در فرآيند خريد، گزينه‌ها حرف اول و آخر را مي‌زنند اما مسئله اينجاست كه ما از كاركرد ذهن‌ما خبر نداريم. يك خانواده متوسط سالانه 300 قلم محصولات را خريداري و مصرف مي‌كند. در يك هايپرماركت حدود 80 هزار قلم كالا وجود دارد. محققان در تحقيقي از مردم خواستند تا خريد مجموعه محصولات يك برند را 40 درصد كاهش دهند. نتيجه اين شد كه نه تنها فقط 15 درصد از صاحبانِ آن هايپرماركت متوجه اين كاهش در خريد شدند، بلكه فروش ساير كالاهاي آن فروشگاه 20 درصد افزايش نشان داد! 


ترجمه در : ریتیل ایران
منبع : www.independent.co.uk

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

 

Category: مقالات بیشتر
Hits: 896

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter