علمِ چيدمان قفسه‌هاي فروشگاه خرده‌فروشي

خرده فروشی

 

 

محل قرار گرفتن هر كالا در فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي، مانند سوپرماركت‌ و هايپرماركت، روي احتمال فروش رفتنِ آن تا حد زيادي تأثيرگذار است. امروزه توليدكننده‌ها ديگر بر سرِ نوع و تعداد محصولاتي كه سوپرماركت‌ها و هايپرماركت‌ها سفارش مي‌دهند چانه نمي‌زنند. بلكه همه‌ي دغدغه‌شان اين است كه فروشندگان و متصديان فروشگاه را به شكلي آموزش دهند و توجيه كنند كه محصولاتِ آنها را در نقاطي كه احتمال ديده شدن در آنها بالاتر است، قرار دهند.

 ”شانس روبرو شدن با قفسه“ يكي از آن فاكتورهايي است كه به‌ويژه در فروشگاه‌هايي كه خدمات سِلف‌سرويس به مشتريان‌شان ارائه مي‌دهند بسيار اهميت دارد. در اين فروشگاه‌ها، اين خودِ مشتريان هستند كه كالاها را انتخاب مي‌كنند و برمي‌دارند. مطالعه‌ي اخير در مجموعه سوپرماركت‌هاي دولتي آمريكا نشان مي‌دهد كه محل و نحوه‌ي قرار گرفتن كالاها در قفسه‌هاي سوپرماركت و هايپرماركت، روي رفتاري كه مشتريان در هنگام خريد كردن از خود نشان مي‌دهند تا حد بالايي تأثيرگذار است.

البته تحقيقات همواره قرار دادن كالاها را در قفسه‌هايي كه هم‌ارتفاع و هم‌سطح با چشم‌هاي مشتريان هستند با افزايش احتمال فروش رفتن‌شان متناظر دانسته‌اند و اولويت‌هاي بعدي نيز ارتفاع كمر، ارتفاع زانو و ارتفاع مچ پا است كه به ترتيب، احتمال ديده شدن‌شان كاهش مي‌يابد. اما مسئله اينجاست كه قرار دادنِ همه‌ي كالاها در قفسه‌هاي هم‌ارتفاع با چشم مشتريان غيرممكن است، ضمن اينكه عوامل ديگري نيز در ديده شدنِ كالا دخيل هستند، از جمله، رنگ و اندازه‌ي بسته‌بندي، تبليغ شدن يا نشدنِ آن در محيط‌هاي مختلف، ميزانِ نيازِ آن كالا براي ديده شدن (كالاهاي پرمصرف در هر محلي قرار بگيرند حتماً ديده مي‌شوند) و …

براي مثال در تحقيقي، آبميوه‌هاي چند ليتري سنگين را از قفسه‌هاي پايين به قفسه‌هاي بالاتر و هم‌ارتفاع با چشم‌هاي مشتريان قرار دادند و مشاهده كردند كه فروش اين آبميوه‌هاي سنگين حدود 15 درصد كاهش يافت. دليل اين كاهش هم مشكل بودنِ برداشتنِ اين آبميوه‌ها از قفسه‌هاي بالاتر بوده است!

البته تحقيقات نشان مي‌دهند كه قرار دادن خوراكي‌ها، اسباب‌بازي‌ها و ساير كالاهايي كه بازار هدف‌شان كودكان هستند، در قفسه‌هاي پايين‌تر، احتمالِ ديده و خريده شدنِ آنها را 14 تا 39 درصد افزايش مي‌دهد.

در حال حاضر، بسياري از شركت‌ها و توليدكننده‌ها، روي روابط دوستانه‌شان با فروشگاه‌ها سرمايه‌گذاري مي‌كنند تا بتوانند از قفسه‌هاي بهترِ آن فروشگاه‌ها براي عرضه محصولات‌ خود برخوردار شوند، اما آيا سرمايه‌گذاريِ مالي بر روي قفسه‌هاي ويژه‌ي فروشگاه‌ها، آن‌چنان كه در مورد ويترينِ فروشگاه‌ها هزينه مي‌شود، و اطمينان از عرضه‌ي كالاها در قابل‌رؤيت‌ترين قفسه‌ها و سودي كه از اين كار كسب مي‌شود، به نفعِ توليدكننده‌ نيست؟

 

ترجمه در : ریتیل ایران
منبع : articles.economictimes.indiatimes.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

 

مجموعه: مقالات بیشتر
تعداد بازدید: 592

پروژه ها

فروشگاه تکنولند
رستوران شمشیری
پدیده شاندیز

بلاگ

فروشگاه Alto Rosario
فروشگاه ELEVENPARIS
فروشگاه نایک

اخبار

طراحی دفتر BWM
روانشناسی در بازاریابی
نام تجاری - برندینگ

تماس با ما

این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

         کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به شرکت رابردومان میباشد.

خبر نامه

طراحی و بهینه سازی توسط نونگار پردازش