slideshow (en)

تأثير رنگ‌ها بر طراحي داخلي فروشگاه خرده‌فروشي - قسمت اول

خرده فروشی 

طراحي داخلي فروشگاهي، از جمله طراحي سوپرماركت و هايپرماركت، از ويترين فروشگاه گرفته تا چيدمان يخچال‌ها و فريزرهاي فروشگاهي و نحوه‌ي قرارگيري محصولات در قفسه‌ها تا نورپردازي فروشگاه، همگي نقش مهمي در ترغيب مشتري به خريد كالاهاي عرضه‌شده ايفا مي‌كنند. 

 

  اما ”رنگ“ يكي از آن فاكتورهايي است كه اغلب ناديده گرفته شده يا به اندازه كافي مورد توجه قرار نمي‌گيرد. از گذشته‌هاي دور گفته‌اند كه عقل مردم به چشم‌شان است، بنابراين مي‌توان گفت كه رنگ‌ها در ايجاد ظاهري مشتري‌پسند و جذاب نقس بسزايي دارند.

تنوع رنگ‌ها بسيار بالاست و هر كدام مي‌توانند واكنش‌هاي متفاوتي را در مشتريان ايجاد كنند. در اين مطلب به برخي از رنگ‌هاي پُركاربرد اشاره مي‌كنيم:

رنگ قرمز بيش از ساير رنگ‌ها جلب توجه مي‌كند. به همين دليل است كه بخش عمده‌اي از بسته‌بندي‌ها و برچسب‌هاي كالاهاي داخل قفسه‌هاي سوپرماركت‌ها و هايپرماركت‌ها را رنگ قرمز تشكيل مي‌دهد. براي اطلاع‌رساني در خصوص فروش‌هاي ويژه نيز رنگ قرمز بيش از همه جلب توجه مي‌كند.

البته رنگ قرمز، رنگي تهاجمي است و باعث بالا رفتنِ فشار خون و افزايش تعريق مي‌شود. بنابراين اگر در حد افراط از اين رنگ در فضاي فروشگاه استفاده شود، مشتريان را عصبي و مضطرب مي‌كند و اين تأثير بدي روي كسب‌وكارِ خرده‌فروشي‌تان خواهد گذاشت. توصيه مي‌شود كه همه جاي سوپرماركت يا هايپرماركت خود را به رنگ قرمز طراحي نكنيد.

 

خرده فروشی

 

رنگ صورتي رنگي ملايم، احساسي، لطيف و نشاط‌آور است، و در كنار رنگ‌هاي سبز و آبي، باعث احساس آرامش در مشتريان مي‌شود. اين رنگ به‌ويژه براي خانم‌ها جذابيت خاصي دارد. البته در رابطه با تأثير اين رنگ تحقيق جالبي انجام شد. در اين تحقيق، زندانيان جاني و خطرناك را در سلول‌هايي كه ديوارهاي صورتي‌رنگ داشتند حبس كردند، به مدت 20 دقيقه، زندانيان از اين رنگ آرامش گرفتند. اما پس از اين مدت، رنگ صورتي باعث برانگيختگي زندانيان شد، به طوري كه در مقايسه با زماني كه هنوز به سلول‌هاي صورتي‌رنگ وارد نشده بودند، واكنش‌هايي به‌مراتب وحشيانه‌تري را از خود نشان دادند!

رنگ سبز القاءكننده‌ي احساس تازگي و آرامش است. رنگ سبز رنگ طبيعت است، و به‌ويژه در دكوراسيون خانگي كابرد بسياري دارد. در فضاهاي كسب‌وكار، تحقيقات نشان مي‌دهند كه رنگ سبز براي سالن‌هاي آرايشي و فروشگاه‌هاي محصولات مراقبت پوست و زيبايي، كافي‌شاپ‌هاي كه تِم آرامش‌بخش را مد نظر دارند، يا فروشگاه‌هاي مبلمان مناسب‌تر هستند. البته بايد مراقب باشيد كه بيش از اندازه از رنگ سبز، به‌ويژه سبز تيره كه رنگ اسكناس است، استفاده نكنيد چون مشتريان را به يادِ پول مي‌اندازد و آنها از پولي كه براي خريد كالاهايشان صرف خواهند كرد، عصبي خواهند شد و اين روي فروش شما تأثير خواهد گذاشت. از رنگ سبز روشن و طبيعي استفاده كنيد اما در حد تعادل.

 

 

ترجمه در : ریتیل ایران

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

 

Category: مقالات بیشتر
Hits: 839

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter