slideshow (en)

تأثير رنگ‌ها بر طراحي داخلي فروشگاه خرده‌فروشي - قسمت سوم

retail 

در مطلب شماره دو صحبت كرديم كه بكارگيري هر يك از رنگ‌ها مي‌تواند بر روي مشتري و واكنش‌هايي كه در محيط فروشگاه شما از خود نشان مي‌دهد تأثير متفاوتي بگذارد. 

 در اينجا به برخي ديگر از اين رنگ‌ها و واكنش‌هايي كه در مشتريان برمي‌انگيزند مي‌پردازيم: 

رنگ بنفش از جمله رنگ‌هايي است كه به ندرت در طبيعت مشاهده مي‌شوند. شايد به همين دليل است كه آن را رنگ سلطنتي مي‌دانند. رنگ بنفش سَنبلِ تجملات، ثروت، پيچيدگي و خاص بودن است. توصيه مي‌شود كه از اين رنگ در كنار رنگ طلايي براي شيك كردن و ابهت‌ بخشيدن به فضاي داخلي فروشگاه خود استفاده كنيد.

رنگ سفيد نماد شفافيت، زلاليت، درخشندگي و پاكي است. سفيد را نشانه‌اي از حضور نداشتنِ رنگ‌ها دانسته‌اند و برخي نيز آن را نشانِ تكامل مي‌دانند. با اينكه سفيد رنگ خوبي است اما اگر به‌تنهايي در فضايي به‌كار رود و در كنار آن از ساير رنگ‌ها استفاده نشود، شايد قابل تحمل نبوده و حتي آزاردهنده باشد. صاحب يكي از فروشگاه‌هاي كفش در لاس‌وگاس، همه‌ي قسمت‌هاي داخليِ فروشگاه خود را به رنگ سفيد طراحي كرده بود. از بيرون، همه چيز زيبا و جذاب بود و كفش‌ها خودشان را به‌خوبي نشان مي‌دادند اما وقتي وارد فروشگاه مي‌شديد، سفيديِ يك‌دست و درخشندگيِ تند و تيز فروشگاه بسيار سرد، بي‌روح و ناخوشايند بود و چشم‌هاي مشتريان را آزرده مي‌‌كرد، و اين براي فروشگاهي كه هدفش اين بود كه مشتريان را به مدت طولاني‌تري در خود نگه دارد، محيط مناسبي نبود.

شايد تمايل داشته باشيد كه براي مثال ديوارهاي سوپرماركت يا هايپرماركت خود را سفيد رنگ‌آميزي يا طراحي كنيد، اما توصيه مي‌شود حداقل كف فضا را با كف‌پوش چوبي يا رنگي متفاوت بپوشانيد. يا نورپردازي محيط را به شكلي تنظيم و انتخاب كنيد كه سفيدي يكنواخت محيط را تعديل كند.

 

خرده فروشی

 

رنگ سياه درست در نقطه مقابل رنگ سفيد است. محققان معتقدند كه رنگ سياه تركيبي از همه‌ي رنگ‌هاست و مثل رنگ قرمز، توجه بيننده را جذب مي‌كند اما به شيوه‌اي متفاوت. مي‌گويند كه رنگ سياه، نمادي از وقار، آراستگي و متانت است و از اين رو حس تحسين را در بيننده برمي‌انگيزد. بنابراين توصيه مي‌شود در مورد كالاهايي كه با وجهه و اعتبارند، بكار رود. رنگ سياه مي‌تواند كالاها را در مقابل چشم‌هاي مشتري بسيار برجسته و گيرا بنمايانَد. به همين جهت در فروشگاه‌هاي لوازم الكترونيكي از اين رنگ بسيار استفاده مي‌شود. اين رنگ مي‌تواند فضا را كوچك‌تر از آنچه كه واقعاً هست نشان دهد، درست مثل كت‌وشلوار مشكي كه جثه‌ي شما را ظريف‌تر از آنچه هستيد مي‌نمايانَد. بنابراين هنگام رنگ‌آميزي فضاي فروشگاه‌تان، ارتفاعِ سقف و وسعت فضا را در نظر بگيريد.

پس چه رنگي براي دكوراسيون داخلي فروشگاه از همه مناسب‌تر است؟

چيزي به‌عنوانِ ”بهترين و مناسب‌ترين رنگ“ براي فروشگاه وجود ندارد. بر اساس كاربري و شكل و ساختار و انداز‌ه‌ي فضايي كه براي فروشگاه در نظر گرفته‌ايد، رنگ مناسب، مفهومي متفاوت پيدا مي‌كند. به‌علاوه اين‌كه بايد تعيين شود كه چه كالاهايي قرار است در اين فضا در معرض فروش قرار داده شوند، مشتريان اين فروشگاه چه كساني و با چه شرايط سني، اجتماعي و ... خواهند بود، فضاي بيرونيِ اطراف فروشگاه چه وضعيتي دارد و…

با نكاتي كه در اين سه مقاله در خصوص رنگ‌ها و نقش آنها در جذب مشتريان و جذابيت فروشگاه مطرح كرديم، در نهايت اين شما هستيد كه به عنوان مدير يا صاحبِ فروشگاه تصميم مي‌گيريد تا بر اساس معيارهايي كه گفتيم، چه رنگ‌هايي را با چه تناسبي براي فروشگاهِ خود تركيب كنيد. در هر صورت، كارشناسان و متخصصان اين امر مي‌توانند توصيه‌هاي ارزشمند بسياري را در اين رابطه در اختيارتان قرار دهند.

 

ترجمه در : ریتیل ایران

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

 

Category: مقالات بیشتر
Hits: 941

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter