فناوري‌هاي نوين در عرصه‌ي خرده‌فروشي - قسمت اول

 

خرده فروشی

 

هر روز در عرصه‌ي صنايع غذايي، شاهد نوآوري‌ها و فناوري‌هاي تازه هستيم و اين روند، فعالان حوزه‌ي خرده‌فروشي، سوپرماركت‌ها و هايپرماركت‌ها را ملزم ميكند تا خود را با گزينه‌ها، ابزار، سيستم‌ها، اپليكيشن‌ها و برنامه‌هاي متنوعي كه به اين حوزه معرفي مي‌شوند سازگار كنند و آنها را به كار بگيرند تا بتوانند در بازار رقابتيِ خرده‌فروش‌ها، برتريِ خود را حفظ كنند و جايگاه خود را استحكام ببخشند. در اين‌جا به مواردي از اين تازه‌هاي حوزه‌ي خرده‌فروشي اشاره مي‌كنيم:

 اَپ‌هاي خريد از سوپرماركت

امكاناتي كه اين اَپ‌ها (اپليكيشن‌ها) در اختيار مشتريان قرار مي‌دهند، از فروشگاهي به فروشگاه ديگر متفاوت است. براي مثال، در فروشگاه خرده‌فروشي H-E-B اپليكيشني را در اختيار مشتريان خود قرار داده است تا بتوانند از طريق آن، كوپن‌هاي ديجيتالي خود را در خريد به‌كار ببرند، از موجوديِ فروشگاه در مورد كالاهاي خاص مورد نظرشان اطلاع پيدا كنند، فهرست خريدهايشان را مديريت كنند، بتوانند به‌راحتي خريدهايشان را با ديگران سهيم شوند.

يكي ديگر از اين اَپ‌ها،  Fetch Rewards است كه مشترياني كه از اين برنامه استفاده مي‌كنند، مي‌توانند كالاهاي مورد نظرشان را اِسكن كنند و پس از رسيدن به صندوقِ مخصوصِ اين اَپ، تلفن همراه هوشمند خود را از كنار دستگاه اين اَپ رد كنند تا هزينه‌ي كالاهاي خريداري شده از حساب آنها كسر شود.

تحقيقات نشان مي‌دهند كه مشترياني كه از اَپ Fetch استفاده مي‌كنند، 25 تا 30 درصد بيش از سايرين خريد مي‌كنند. توليدكنندگان با استفاده از اَپ‌هايي مانند Fetch مي‌توانند مشتريان را طي فرايند خريد زير نظر بگيرند و به‌محض‌اينكه مشتري محصولاتِ آنها را انتخاب و اسكن كرد، بلافاصله از طريق اَپ براي آنها كوپن (بن تخفيف) ارسال كنند و با اين كار، هم مشتريان بيشتري جذب كنند و هم هر يك از مشتريان را به خريد بيشتر ترغيب كنند. به‌علاوه اينكه رفتار و سليقه و انتخاب‌هاي مشترياني كه از اين اَپ استفاده مي‌كنند هم مي‌تواند مورد ارزيابي قرار بگيرد.

براي نمونه، يكي از فروشگاه‌هاي شناخته‌شده به نام ”سِيو مارت“ به‌تازگي برنامه‌اي را بر روي تلفن‌همراه هوشمند مشتريان اجرا كرده كه با استفاده از اين اَپ، مشتريان مي‌توانند براي خودشان پروفايل اختصاصي بسازند و فهرست خريد خود را در آن ايجاد و به سيستم ارائه كنند. از بن‌هاي تخفيف به‌طور الكترونيكي براي خريدهايشان استفاده كنند، تبليغات كالاهاي مورد نظرشان را به‌طور هفتگي جستجو كنند، و همچنين بر اساس كالاهايي كه خريداري مي‌كنند، دستورات آشپزيِ متناسب با آن كالاها را مي‌توانند در تلفن همراهشان دريافت كنند و بالعكس. همچنين اعضاي اين اَپ در هر بار استفاده از اين برنامه امتيازاتي دريافت مي‌كنند كه در مراجعه بعدي به فروشگاه مي‌توانند معادلِ آن امتيازات كالاهايي را به‌طور رايگان خريداري كنند. اين باعث مي‌شود كه مشتريان براي مراجعات بعدي به فروشگاه انگيزه و اشتياق داشته باشند.

در شماره‌هاي بعدي اين مقاله، به بررسي برخي ديگر از فناوري‌هاي بكاررفته در عرصه خرده‌فروشي خواهيم پرداخت.

 

ترجمه در : ریتیل ایران

منبع : www.fooddive.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

مجموعه: مقالات بیشتر
تعداد بازدید: 558

پروژه ها

فروشگاه تکنولند
رستوران شمشیری
پدیده شاندیز

بلاگ

فروشگاه Alto Rosario
فروشگاه ELEVENPARIS
فروشگاه نایک

اخبار

طراحی دفتر BWM
روانشناسی در بازاریابی
نام تجاری - برندینگ

تماس با ما

این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

         کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به شرکت رابردومان میباشد.

خبر نامه

طراحی و بهینه سازی توسط نونگار پردازش