slideshow (en)

فناوري‌هاي نوين در عرصه‌ي خرده‌فروشي - قسمت دوم

 

خرده فروشی

 

در قسمت شماره‌ي يك اين مطلب، در مورد لزوم به‌روزرساني ابزارها، تجهيزات و فناوري‌هاي بكاررفته در فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي، از جمله سوپرماركت‌ها و هايپرماركت‌ها، صحبت كرديم و اينكه همگام بودن با پيشرفت‌هاي روز در اين حوزه، رمز موفقيت كسب‌وكارهاي خرده‌فروشي  در بازار رقابتي امروز است. 

 با اين ديدگاه، در اين مطلب نيز درباره‌ي موارد ديگري از اين تازه‌هاي حوزه‌ي خرده‌فروشي صحبت مي‌كنيم:

 

1. سفارش آنلاين و تحويل در فروشگاه

در بسياري از فروشگاه‌هاي مشهور خرده‌فروشي، از جمله فروشگاه‌هاي وال‌مارت، اين امكان براي مشتريان فراهم شده است كه به‌صورت آنلاين (اينترنتي) كالاهاي مورد نياز خود را سفارش دهند و آنها را با مراجعه‌ي حضوري به فروشگاه تحويل بگيرند. نظرسنجي و تحقيقات اخير ”نيلسن“ (مؤسسه تحقيقات بين‌المللي در حوزه‌ي خرده‌فروشي) از 30هزار مشتري در 60 كشور نشان مي‌دهد كه حدود 12 درصد از مشتريان، اين شكل از خريد كردن را ترجيح مي‌دهند. رييس اين مؤسسه‌ي تحقيقاتي، عصر حاضر در عرصه‌ي خرده‌فروشي را ”عصر تجارتِ ارتباط‌محور“ نام نهاده است كه در آن، مشتريان براي دستيابي به كالاها و خدمات مورد نيازشان، از شيوه‌هاي تركيبي استفاده مي‌كنند و روي كانال‌هايي به بهترين و راحت‌ترين شكل نيازهاي آنها را برطرف كنند متمركز مي‌شوند.

 

2. تحويل در منزل

علاوه بر خريد آنلاين و تحويل حضوري در فروشگاه، نوع ديگري از فروش به‌كار گرفته شده است كه در آن، پس از خريد آنلاين، مشتري كالاي خريداري شده را درب منزل تحويل مي‌گيرد. اين طرح، نه‌تنها باعث افزايش بازگشت و تكرار خريد توسط مشتري مي‌شود بلكه تسهيلات و آسايش بيشتري را براي مشتريان فراهم مي‌كند. روش ديگر افزايش چشمگير فروش از طريق تحويل درب منزل اين است كه براي مشتريان، كارت اشتراك ويژه صادر شود كه مشتريان داراي اين كارت، هم از تخفيف ويژه برخوردارند، هم از ”تحويل فوري- كمتر از يك ساعت پس از خريد“ استفاده مي‌كنند و هم ساير امتيازات مختص هر فروشگاه به آنها تعلق مي‌گيرد. اينها ابزارهايي تشويقي هستند كه هم به آسايش و رفاه مشتري در فرآيند خريد كمك مي‌كنند و هم امكان مراجعه‌هاي مكرر و خريدهاي بيشتر را براي آنها فراهم مي‌كنند.

 

3. سبد خريد اختصاصي

پايگاه‌ها و سايت‌هاي فروشگاهيِ مجازي، از طريق ”شخصي سازي“ و تنظيم سبد خريد اختصاصي براي هر مشتري بر اساس خريدهاي قبليِ او و ارزيابي و آناليز سليقه، نيازها و اولويت‌هاي هر مشتري، مي‌تواند كالاهاي تكرارشونده‌اي را براي خريدهاي بعديِ او پيشنهاد دهد كه هم‌راستا با اين نيازها و اولويت‌ها باشد و بتواند توجه مشتري را به خود جلب كند. اين پيشنهاد سبد خريد اختصاصي براي هر مشتري، باعث افزايش استمرارِ خريد كالاهاي خاص مي‌شود و اين به افزايش حجم فروش اين كالاها منجر ميگردد، و از سوي ديگر، نزديك بودنِ‌ اين كالاهاي پيشنهادي، رضايت و اشتياقِ بيشتر مشتري را فراهم مي‌آورد.

برخي فروشگاه‌ها، اپليكيشن‌هاي هوشمند تلفن همراهي را طراحي كرده‌اند كه بر اساس سلائق و اولويت‌هاي مشتريان، رفتارهاي آنها در خريد، و همچنين موقعيت جغرافيايي محل زندگي‌شان، كوپن‌هاي تخفيف ديجيتالي‌اي را ارائه مي‌كند كه بر اساس شرايطي كه گفتيم، براي مشتري تخفيف و سبد خريد پيشنهاد ميكند.

در شماره بعدي اين مطلب، ساير فناوري‌ها و تسهيلات فروشگاهي را معرفي خواهيم كرد.

 

ترجمه در : ریتیل ایران

منبع : www.fooddive.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

Category: مقالات بیشتر
Hits: 946

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter