slideshow (en)

فناوري‌هاي نوين در عرصه‌ي خرده‌فروشي - قسمت سوم

 

خرده فروشی

 

در قسمت شماره‌ي دو اين مطلب، در مورد شيوه‌هاي متفاوتي كه امروزه از سوي مشتريان براي خريد از فروشگاه‌ها به‌كار گرفته مي‌شوند صحبت كرديم و اينكه هر مشتري، بر اساس اينكه كدام شيوه، او را راحت‌تر به كالاهاي مورد نيازش مي‌رساند، روش خاص يا حتي چندگانه‌اي را براي خريد از فروشگاه در پيش مي‌گيرد.

 در اين مطلب نيز درباره‌ي موارد ديگري از اين تازه‌هاي حوزه‌ي خرده‌فروشي صحبت مي‌كنيم:

1. كيف پولِ همراه

اين روزها، كيف پول همراه (سيار) به‌منظور پرداخت هزينه‌ي خريد از فروشگاه دارد در بين مشتريان جا باز مي‌كند. استفاده از كارت‌هاي شتاب نيز به همه‌ي فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي اين پيام را مي‌دهد كه زمان آن فرا رسيده كه خود را با اين فرايند هماهنگ كنند. با اين حال، از آنجايي كه مجهز كردنِ فروشگاه با اين سيستم‌هاي پرداخت الكترونيك مستلزم سرمايه‌گذاري قابل توجه براي خريد سخت‌افزار و نرم‌افزار خاص است و اينكه دقيقاً مشخص نيست كه در آينده چه هزينه‌ها و تغييراتي براي به روز رسانيِ اين تجهيزات و سيستم‌ها مورد نياز خواهد بود، بنابراين بسياري از فروشگاه‌ها رغبت چنداني براي تجهيز خود با اين سيستم‌ها نشان نمي‌دهند. هر چند فروشگاه‌هاي بزرگ، از سيستم‌هاي پرداخت سيار براي خدمات‌رساني بهتر به مشتريان‌ خود و افزايش فروش كالاهايشان استفاده كرده و مي‌كنند.

2. تحليل رفتار مشتري

مشاهده و بررسي فرآيند خريد كردنِ مشتريان، اطلاعاتي را در اختيار ما قرار مي‌دهد كه با تحليل آنها مي‌توانيم ديدگاه و شناختي جامع از انتخاب‌ها و رفتاري كه از خود بروز مي‌دهند بدست بياوريم. متصديان، فعالان و متخصصان حوزه‌ي خرده‌فروشي با ارزيابي اين اطلاعات، مي‌توانند براي هر مشتري، بر اساس انتخاب‌ها، اولويت و رفتارهاي او در زمان خريد، پروفايلي شخصي را براي او تنظيم كنند، ضمن اينكه اين اطلاعات جامع و اختصاصي، مي‌توانند روي تصميماتي كه در فضاي فروشگاه اتخاذ مي‌شوند تأثيرگذار باشند: از به‌كار گماردنِ پرسنل و متصديانِ كارآزموده، باهوش و آشنا با رفتارهاي مشتريان فروشگاه گرفته تا به‌كار گرفتنِ استراتژي‌هاي خاص در چيدمان كالاها در فضاي فروشگاهي و نحوه‌ي ارائه‌ي آنها و همچنين برنامه‌هاي تخفيفيِ هفتگي يا ماهيانه به همراه اعطاي جوايز به مشتريان خاص.

3. واي‌فاي درون‌فروشگاهي

در تحقيقاتي كه به‌تازگي بر روي فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي انجام گرفت، مشاهده شد كه بيش از 28 درصد از فروشگاه‌ها، از هر نوع و ساختار و اندازه، پس از راه‌اندازيِ سيستم واي‌فاي در داخل فضاي فروشگاه، وفاداري و تداوم و تكرار بيشتري را در مراجعه‌ي مشتريانِ خود شاهد بودند كه اين به افزايش 2 درصديِ ميزان فروش منجر شد. به‌علاوه اينكه مشتريان، به‌خاطر استفاده از شبكه واي‌فاي، زمان طولاني‌تري را در فروشگاه سپري مي‌كردند. سيستم واي‌فاي در فضاي فروشگاه باعث مي‌شود كه هم مشتريان و هم پرسنل فروشگاه بتوانند اطلاعات بيشتري را به‌صورت آنلاين در مورد كالاهاي مختلف در فضاي فروشگاه بدست بياورند و انتخاب‌هاي بيشتري و خريدهاي بيشتري را در هر بار مراجعه داشته باشند.

 

ترجمه و تنظیم : تحریریه ریتیل ایران

منبع : www.fooddive.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

Category: مقالات بیشتر
Hits: 934

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter