slideshow (en)

سوپرماركت‌ها بايد هماهنگ با زمانه‌ي خود تغيير كنند - قسمت اول

 خرده فروشی

 

 با تغيير عادات و رفتار خريد مشتريان، فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي زنجيره‌اي كه از فناوريِ روز استفاده نمي‌كنند، در بازار رقابتي امروز محكوم به شكست خواهند بود. اما فناوري مي‌تواند به لذت‌بخش شدنِ تجربه‌ي خريد كمك كند.

 مدير اجرايي يكي از فروشگاه‌هاي معروف خرده‌فروشي، مايك كوپ، معتقد است كه خرده‌فروش‌ها با موجي از فرازونشيب‌ها روبرو هستند كه اين مشكلات از مرحله‌ي گذار و تحولي ناشي مي‌شود كه خودِ آن، ريشه در اقداماتِ سوپرماركت‌هاي محله‌اي و فروشگاه‌هاي تخفيفي دارد. پيش‌بيني مي‌شود كه تا سال 2019، فروش در سوپرماركت‌هاي كوچك محله‌اي تا 31 درصد افزايش پيدا كند، چون تمايل مشتريان براي خريدهاي عمده‌ي هفتگي رو به كاهش است و در عوض، تمايل آنها براي خريدهاي مكرر و رفت‌وآمد به سوپرماركت‌هاي محله‌اي افزايش خواهد يافت.

گذشت آن زماني كه سه يا چهار سوپرماركت يا هايپرماركت تراز اول، تعيين مي‌كردند كه مشتريان از كجا و چگونه خريد كنند. هنوز هم سوپرماركت‌هاي محله‌اي حرف اول را در شناختِ عادات خريد مشتريانِ خود مي‌زنند. خريداران امروزه بيش از هر چيز به زماني كه براي خريد صرف مي‌كنند و فناوري‌هايي كه در فروشگاه به‌كار رفته است توجه مي‌كنند و گزينه‌هاي زيادي براي انتخاب فروشگاهي كه از آن خريد مي‌كنند دارند. اين يعني اينكه سوپرماركت‌ها براي اينكه پاخورِ خود را بالا ببرند و مشتريان پاي ثابت داشته باشند بايد تلاش بسياري داشته باشند.

 

تصميم‌هاي آني

سوپرماركت‌ها و هايپرماركت‌ها بايد متوجه اين موضوع باشند كه فاصله‌ي زمانيِ ميانِ تصميم براي خريد كالاي خاص و پرداخت پول بابتِ آن رفته‌رفته كوتاه‌تر مي‌شود. اين اتفاقي است كه همين حالا هم دارد در خواروبارفروشي‌ها و سوپرماركت‌هاي محله‌اي رخ مي‌دهد. وقتي مشتري كالايي را براي مثلاً تهيه‌ي وعده‌ي شام از فروشگاه خريداري مي‌كند، مايل است كه بلافاصله پول را بپردازد و از سوپرماركت خارج شود و مجبور نباشد در صف بايستد. مشتريان عادت دارند به صورت آني براي خريد كالاها تصميم بگيرند، به طوري كه 70 درصد از تصميم‌هايي كه براي خريد مي‌گيرند، در كنار قفسه‌هاي فروشگاه است. براي هماهنگي با اين تغيير در رفتار و عادت خريد مشتريان، سوپرماركت‌ها بايد گزينه‌هاي مختلفي را در اختيار آنها قرار دهند تا خودِ آنها تصميم بگيرند كه كجا و چگونه مايلند هزينه‌ي خريدشان را بپردازند، نه اينكه فقط صندوقي را در دربِ خروجيِ فروشگاه قرار دهند تا مشتري چه بخواهد و چه نخواهد، به‌اجبار از طريق آن هزينه بپردازد.

سيستم‌هاي پرداختي مانند Apple Pay و PayPal گزينه‌هاي پرداخت از طريق تلفن همراه را پيشِ پاي مشتريان قرار داده‌اند و در ميان صنعت مد روز و فست‌فودهاي كشور آمريكا جا باز كرده‌اند. حال نوبت به سوپرماركت‌ها و هايپرماركت‌ها رسيده است كه از اين فناوري بهره ببرند. برنامه‌هاي پرداختي مانند Zapp به مشتري اين امكان را مي‌دهد كه به انتخابِ خود، چه به‌صورت حضور در صندوق فروشگاه و چه از طريق تلفن همراه هوشمندِ خود، هزينه‌ي خريدهاي خود را بپردازد، به‌ويژه هنگامي كه تعداد كالاهاي خريداري شده كم باشد.

البته صندوق فروشگاه، يكي از نقاطي در سوپرماركت است كه مسئولانِ اين فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي براي افزايش آسايش و بهبود تجربه‌ي خريد مشتريان، روي اين قسمت‌هاي فروشگاه حساب مي‌كنند و روي بكارگيريِ فناوريِ اسكن كالاها توسط خودِ مشتري يا اسكنِ خودكارِ كالاها كار مي‌كنند. با توجه به اينكه مشتريان عجول‌تر شده يا از لحاظ زماني، در مضيقه هستند و صف‌هاي طولانيِ صندوق سوپرماركت و هايپرماركت مشكل بزرگي محسوب مي‌شوند، فناوري‌هايي كه به اسكنِ سريعِ كالاهاي خريداري شده كمك مي‌كنند، طرفداران بيشتري پيدا خواهند كرد. براي مثال، در يكي از فروشگاه‌هاي معروف، مشتري كالاهاي مورد نظرش را بر روي نوار نقاله‌اي قرار مي‌دهد و كالاها در مسيرِ خود، از ميانِ اسكنرِ ليزريِ 360 درجه‌اي عبور مي‌كنند تا هزينه‌ي همه‌ي آنها محاسبه شود. در انتهاي مسيرِ نوار نقاله، مشتري كالاهاي خود را به صورت بسته‌بندي شده در ساك‌دستي‌هاي مخصوص تحويل مي‌گيرد و هزينه‌ي كالاها توسط سيستم از حساب بانكي يا كارت نقديِ او كسر مي‌شود.

فروشگاه وِيت‌روس، سيستم اسكن خانگي‌اي را براي مشتريان خود به‌كار برده است كه به‌واسطه‌ي آن، هر كالايي از يخچال آشپزخانه يا قفسه‌ها برداشته مي‌شود و تعداد يا مقدار آن در خانه از حد معيني كمتر مي‌شود، آن كالا را به طور خودكار وارد فهرست سبد خريد آن مشتري مي‌كند. برخي از سوپرماركت‌ها نيز با ارائه‌ي سرويسِ ”كليك كنيد و تحويل بگيريد“، فروش آنلاين خود را تا 17 درصد افزايش داده‌اند. در مجموع مي‌توان گفت كه با استفاده از فناوري‌ها و سيستم‌هايي كه هم فرآيند خريد را تسهيل مي‌كنند و هم از آن، تجربه‌اي جذاب مي‌سازند باعث مي‌شود كه مشتريان استقبال بيشتري از اين دست فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي داشته باشند و در نتيجه فروش بالاتري را در اين فروشگاه‌ها شاهد باشيم. در بخش دوم اين مطلب به نكات ديگري از اين حوزه اشاره خواهيم كرد.

 

منبع : www.theguardian.com

ترجمه و تنظیم : تحریریه ریتیل ایران

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

Category: مقالات بیشتر
Hits: 1078

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter