slideshow (en)

سوپرماركت‌ها بايد هماهنگ با زمانه‌ي خود تغيير كنند - قسمت دوم

 

خرده فروشی

 

در مطلب شماره يك گفتيم كه با تغيير عادات و رفتار خريد مشتريان، فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي زنجيره‌اي كه از فناوريِ روز استفاده نمي‌كنند، در بازار رقابتي امروز محكوم به شكست خواهند بود. 

در اينجا به موارد ديگري اشاره مي‌كنيم كه به به‌روزرسانيِ فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي و همگام شدن با سليقه‌ي روز مشتريان كمك مي‌كنند:

 

تغييرات در رويكرد و رفتار پرسنل فروشگاه

استفاده‌ي پرسنل از فناوري‌هاي روز يكي ديگر از عوامل كليدي براي تبديلِ فرآيند خريد به تجربه‌اي خوشايند براي مشتري است. سوپرماركت‌ها همواره با مشتريان آگاهي در تماس و تعامل هستند كه قبل از اينكه به فروشگاه مراجعه و كالاها را رصد كنند، از قبل درباره‌ي كالاهاي مورد نظرشان تحقيق مي‌كنند. اطلاعاتي كه از اين تعاملات بدست مي‌آيد مي‌تواند به پرسنل فروشگاه كمك كند تا نسبت به اينكه مشتريان‌شان چه كساني هستند، چه رفتار و سليقه‌اي دارند و به دنبال چه كالاهايي هستند ذهنيت شفافي پيدا كنند. امروزه با بازگشت و گسترش فروشگاه‌هاي كوچك خرده‌فروشي، سوپرماركت‌ها و خواروبارفروشي‌هاي جمع‌وجور، داريم به سمتي مي‌رويم كه بايد رويكرد و رفتار مغازه‌داريِ گذشته را در پيش بگيريم: يعني ممكن است فروشنده‌ي سوپرماركت، با وجود اينكه مي‌داند شما براي خريد چه كالاهايي به او مراجعه كرده‌ايد، به شما بگويد، ”سلام آقا رضا! حال شما خوبه؟ خانواده چطورن؟“

سوپرماركت موريسون در حال آماده‌سازيِ فروشگاه‌هاي خود براي ايجاد اين نوع حس و فضاي سنتي مانند مغازه‌هاي خواروبارفروشي گذشته است، با اين تفاوت كه يك نانوا، قصاب و ماهي‌فروشِ حرفه‌اي هم در فروشگاه‌هاي او مشغول به كارند. با اينكه پياده كردنِ چنين فضايي در فروشگاه‌هاي بزرگ و چندمليتي مانند هايپرماركت‌ها بسيار مشكل است، اما فناوري مي‌تواند امتياز بزرگي محسوب شود. براي مثال، وقتي مشتري وارد سوپرماركت مي‌شود يا براي پرداخت هزينه خريد، به صندوق مراجعه مي‌كند، مي‌توان بر روي صفحه نمايشي، نام او را نمايش داد تا پرسنل سوپرماركت با نامِ آن فرد، از او استقبال و با او احوالپرسي كنند. يا اينكه يكي از پرسنل فروشگاه، تبلتي در اختيار داشته باشد و هنگام خريد مواد غذايي توسط مشتري، به او دستورالعمل‌هاي پخت ارائه كند يا پيشنهاداتي براي استفاده‌ي بهتر از كالاهاي خريداري شده در اختيار مشتري قرار دهد. سوپرماركت‌هاي بزرگ با بكارگيريِ همين روش‌هاي ساده و ظريف با استفاده از فناوري مي‌توانند فضايي صميمي و خوشايند را براي مشتريان خود فراهم كنند تا تجربه‌اي لذت‌بخش از خريد را براي آنها رقم بزنند.

 

شناخت مشتريان 

تا به امروز، اطلاعات بسيار وسيعي درباره‌ي مشتريان، رفتارها و سلايق آنها در اختيار فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي قرار گرفته است، اما براي تبديل خريد به تجربه‌اي شخصي، اختصاصي و منحصربه‌فرد، به جزئيات بسيار كوچكي نياز است كه با توجه به آنها ميتوان رضايتِ سهم عمده‌اي از مشتريان را فراهم آورد. از آنجايي كه توجه خاص و نزديك به سلايق و اولويت‌هاي مشتريان، در فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي كوچك، از جمله سوپرماركت و خواروبارفروشي، بسيار آسان‌تر اتفاق مي‌افتد، بنابراين با بكارگيري فناوري‌ها در اين فضاهاي محدودتر، مي‌توان فرآيند خريد را براي مشتريان اين فروشگاه‌ها شخصي‌تر و اختصاصي‌تر كرد.

با در دست داشتنِ اطلاعات درست درباره‌ي هر مشتري و استفاده از حسگرهاي دقيقي كه وقتي تلفن همراه مشتري در دامنه‌ي تحت پوششِ آنها قرار ميگيرد، به پرسنل فروشگاه اطلاع مي‌دهند، مي‌توان در زمان و مكان مناسب به مشتري مراجعه كرد و در فضاي سوپرماركت، بر اساس سلايق و اولويت‌هايي او، كه با بررسي خريدهاي پيشين او مشخص شده‌اند، پيشنهادي متناسب با نياز او مطرح نمود. براي مثال مي‌توان ماست موسير را به او پيشنهاد داد چرا كه چيپس جرو كالاهايي بوده است كه اين مشتري به دفعات خريداري كرده است. با بهره‌گيري از اطلاعات اختصاصي هر مشتري و همچنين با استفاده از فناوري مي‌توان كنترل احساسات مشتري‌اي را كه هر لحظه ممكن است هيجان‌زده شده و كالايي را انتخاب كند در اختيار گرفت و بي‌درنگ او را در جهت خريد كالاي مورد نظرمان هدايت كنيم.

 

تعيين محل قرارگيري كالاها

امروزه آرايش و چيدمانِ كلاسيك و قديميِ قفسه‌ها، يخچال‌ها و كالاهاي فروشگاه، از جمله سوپرماركت‌ها، براي مشترياني كه دوست دارند در كمترين زمان ممكن، بيشترين قسمت‌هاي فروشگاه را ديده و كالاهاي مورد نظرشان را انتخاب كرده باشند، به يك معضل و دردسر تبديل شده است. شايد راه حل اين مشكل، تغيير ساختار چيدمان سوپرماركت باشد. براي مثال، در فروشگاه‌هاي ”آلدي“، در مجموع شش راهرو در ميان قفسه‌ها ايجاد شده است، و اين تعداد را مقايسه كنيد با حدود 30 راهرويي كه در ميان قفسه‌هاي هايپرماركت‌هاي بزرگ در نظر گرفته شده و براي مشتري، وقت‌گير و خسته‌كننده است تا تمام فروشگاه را به دنبال كالاي مورد نظرش زير و رو كند.

براي تسهيلِ بيشتر فرآيند خريد، اپليكيشن تلفن همراهي ساخته شده است كه مشتري مي‌تواند بر روي تلفن همراه خود دانلود و نصب كند و با تكميل فهرست كالاهاي مورد نياز خود، پس از ورود به سوپرماركت، با سيستم واقع در فروشگاه ارتباط برقرار كرده و محل كالاهاي فهرست خريد خود را بر روي تلفن همراهش دريافت ميكند تا سريع‌تر و راحت‌تر بتواند آن كالاها را در فروشگاه پيدا كند.

طولي نخواهد كشيد كه مشتريان در فضايي سنتي و در سوپرماركت‌هايي با چيدمان و آرايش خواروبارفروشي‌هاي قديمي، اما با استفاده از فناوري‌هاي نوين فروشگاهي، خريدي راحت و لذت‌بخش را براي مشتريان رقم خواهند زد، و در عين حال، خودِ اين فروشگاه‌ها، از اين طريق، در فضاي رقابتي حاكم بر فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي، موفق خواهند بود.

 

منبع : www.theguardian.com

ترجمه و تنظیم : تحریریه ریتیل ایران

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

Category: مقالات بیشتر
Hits: 1043

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter