slideshow (en)

طراحيِ سوپرماركت… چرا و چگونه؟

خرده فروشی 

تقريباً سوپرماركت‌ها و فروشگاه‌هاي چندمنظوره و هايپرماركت‌ها شبيه به هم هستند، البته از اين لحاظ كه در هر سه، چيدمان و دكوراسيون داخلي مي‌تواند به افزايش فروش منجر شود.

 با در نظر گرفتن اهداف فروش، و رعايت برخي معيارها و استانداردها در آرايش داخلي فروشگاه مي‌توان علاوه بر افزايش فروش عادي، فروش تكانشي (ترغيب مشتري براي خريد كالاهايي كه از قبل تصميمي براي خريدِ آنها نداشته است) را نيز افزايش داد. اگر محل‌هايي كه براي چينشِ تجهيزات فروشگاهي و قفسه‌هاي فروشگاه در نظر مي‌گيريد درست باشند، دستِ‌كم 15 درصد به فروش‌تان افزوده خواهد شد.

بهترين روش براي چيدمان فروشگاهي اين است كه كالاهاي ضروري را در چهارگوشه‌ي فضاي فروشگاه قرار دهيد و كالاهاي جذاب را درست در معرض ديد مشتري. با رعايت اين دو نكته مي‌توانيد از مؤثر بودن چيدمان فضاي فروشگاه خود مطمئن باشيد.

 

 الگوي اوليه

اصل اوليه در چيدمان فروشگاهي اين است كه همه چيز بايد به گونه‌اي آرايش يابد كه هم فضاي بيشتري فراهم شود و هم فروش بالاتر رود. چيدمان درون‌فروشگاهي به چند بخش اصلي تقسيم مي‌شود: بخش گوشت، بخش لبنيات، بخش محصولات منجمد، بخش محصولات يخچالي، محصولات خانگي، محصولات كنسرو و كالاهاي بسته‌بندي شده، مواد غذايي تازه‌پخت‌شده، پيشخوان خدمات، گنجه‌ها و قفسه‌ها، فضاهاي پشتيباني، دفاتر و اتاق‌هاي امور اداري، اتاق‌هاي استراحت و رفاه پرسنل و ….

 مشتريان در حينِ راه رفتن در فضاي فروشگاه و در ميانِ راهروهاي ميان قفسه‌ها، تمايل دارند كه همگام با جريان سايرِ مشتريان حركت كنند. مشتريان دوست دارند همگام با اين جريان، به سرعت به قسمت‌هاي مختلف فروشگاه بروند و هر چيزي را كه در فهرست خريدشان دارند بدون فوتِ وقت بردارند. بنابراين دكوراسيون داخلي فروشگاه بايد به‌گونه‌اي طراحي شود كه ضمن تسهيلِ جريانِ حركت مشتريان، آنها را ترغيب كند كه علاوه بر كالاهاي داخل فهرست‌شان كالاهاي بيشتري را بردارند، و تجربه ثابت كرده كه با چيدمان درست فضاي فروشگاه، اغلب اين اتفاق مي‌افتد.

 كاركرد سوپرماركت‌ها و هايپرماركت‌ها به گونه‌اي است كه مشتري را با طراحي‌هاي داخليِ خاصِ خود، به سفر در سراسرِ فروشگاه ترغيب كند و در نهايت به صندوقِ پرداخت بكشاند. فكر كنيد و به خاطر بياوريد كه وقتي اولين قدم را داخل فروشگاه مي‌گذاريد چه مي‌بينيد؟ در حالت عادي، مسيري يك‌طرفه را پيش روي‌تان مي‌بينيد. بنابراين اگر تصميم داريد كه سوپرماركت خودتان را طراحي كنيد، بايد از تجربياتي كه خودتان هنگام خريد از فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي داشته‌ايد استفاده كنيد و به نوع خاصِ بازاريابي كه بر اساسِ كالاهايي كه در هر دو طرفِ راهروهاي فروشگاه در جريان است، توجه داشته باشيد.

 

 سادگي و دسترسيِ آسان، رمز موفقيتِ چيدمان و دكوراسيون فروشگاهي

 صرف انرژي و زمان و حوصله‌ي زياد براي يافتنِ كالاي مورد نياز براي هر مشتري‌اي آزاردهنده است. همه‌ي تلاش‌ها و طرح‌ريزي‌ها در ترسيمِ ساختارِ دروني فضاي فروشگاه خرده‌فروشي، چه سوپرماركت و چه هايپرماركت، اين است كه مشتري به‌راحتي بتواند در راهروهاي فروشگاه بگردد و كالاهاي مورد نظرش را پيدا و انتخاب كند. از آنجايي كه مشتريان هر روز، هر هفته و شايد هر ماه در فضاي فروشگاه سفر كوتاهي را دارند، بنابراين مي‌دانند كه چه كالايي در چه نقطه‌اي واقع است، و اين سهل‌الوصول بودنِ كالاها، مشوق خوبي براي مشتريان است.

 مطالعه‌اي كه روي رفتارشناسيِ مشتريان در سوپرماركت و هايپرماركت انجام شد نشان مي‌دهد كه حدود دو سوم از كالاهايي كه مشتريان از اين فروشگاه‌ها خريداري مي‌كنند، هيچ برنامه و تصميم قبلي براي خريدِ آنها نداشته‌اند. چيدمان و دكوراسيون داخليِ فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي، مانند سوپرماركت‌ها، نه تنها بر اساس اين مطالعات رفتارشناختي است، بلكه ترغيب و تشديدكننده‌ي اين رفتارهاي پيش‌بيني‌نشده هم هست.

اصولي مانند قرار دادن كالاهاي خاص در محل وروديِ سوپرماركت، چيدن شير و لبنيات در قسمت انتهاييِ فروشگاه، عرضه‌ي شكلات و آدامس در اطراف صندوق سوپرماركت و آويختن يا چسباندنِ علائم و تابلوهاي اطلاع‌رساني در قسمتِ بالاي هر راهروي سوپرماركت، و ساير ابعادِ طراحي فروشگاه، همگي در جهت ترغيب مشتري به كشف و خريدِ كالاهايي خاص بدونِ برنامه و تصميمِ قبلي هستند. هدف از مطالعات و نوآوري‌هايي كه در حوزه‌ي طراحي فضاي فروشگاه خرده‌فروشي و دكوراسيون آن انجام مي‌شود، اين است كه مشتري زمان بيشتري را در فروشگاه سپري كند و از اين طريق، احتمال اينكه با كالاهاي بيشتري برخورد كند و خريدِ بيشتري داشته باشد بالاتر رَود.

 

تهیه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

منبع : www.cres.vn

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

Category: مقالات بیشتر
Hits: 928

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter