slideshow (en)

تأثير نحوه‌ي نمايش كالا در فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي

تأثير نحوه‌ی نمايش كالا در فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي و نحوه‌ي طراحي فروشگاه بر تصميمات مشتريان

نمايش كالا در فروشگاه خرده‌فروشي يعني نمايش كالا براي بازاريابي و تبليغاتِ آن تا به‌واسطه‌ي اين نحوه‌ي نمايش، كالاهاي خاص به‌شكلي جذاب و وسوسه‌انگيز به مشتريان عرضه شود.

تعداد قابل توجهي از محصولات كه در فروشگاه‌ها عرضه مي‌شوند، براي جذب نظر مشتري سر و دست مي شكانند و رقابت تنگاتنگي دارند، و به نظر مي‌رسد كه هر روز برندهاي جديدي هم به بازار مي‌آيند و مي‌خواهند در اين رقابت، جايي براي خودشان باز كنند.
جالب است بدانيد كه بيش از 60 درصد از خريدهايي كه مشتريان انجام مي‌دهند، همان‌جا و در فروشگاه در موردشان تصميم‌گيري مي‌شود و برنامه‌ي قبلي‌اي برايشان وجود نداشته است. پس وقتِ آن است كه قدمِ درست را برداريد و سود كنيد، نه اينكه تحولات فروش را به شانس و اقبال وابسته بدانيد.نمايش كالاها در فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي، نوعي سرمايه‌گذاري هوشمندانه است كه هر وقت خواستيد برجستگي و محبوبيتِ خاصي به محصولات‌تان بدهيد يا مارجين (سود خالص) فروش‌تان را بالا ببريد، مي‌توانيد روي اين نوع سرمايه‌گذاري حساب كنيد. نمايش مبتكرانه و خلاقانه‌ي كالاها در چنين فروشگاه‌هايي، ركني اساسي در تحققِ خرده‌فروشيِ موفق است. سازه‌ها، قفسه‌ها و دكوراسيوني كه با چنين هدفي طراحي و ساخته شده باشند مي‌توانند توجه مشتريان خاص شما را نشانه روند و تحت تأثير قرار دهند. نحوه‌ي طراحي دكوراسيون فروشگاه‌تان و نحوه‌ي نمايش كالاها، رابطه‌ي مستقيمي با خريد كردن يا نكردنِ مشتريان دارد.
فروشگاه‌هاي بزرگ و موفق در طراحي‌هايشان فقط به اين توجه نمي‌كنند كه رنگ‌ها و كالاها را با تناسب خاصي كنار همديگر جفت و جور كنند يا با نورپردازي‌هاي خاص به زور خودشان را در نگاه مشتري برجسته كنند. كافي است كالاها را به‌شكلي مناسب و متناسب در معرض ديد مشتريان قرار دهيد و در طراحي‌تان همه چيز را با اندازه، رنگ، شكل و مواد اوليه‌ي مناسب انتخاب كنيد تا بتوانيد در فروش‌تان تحول ايجاد كنيد.
بعلاوه، با توجه به محدوديت و باارزش بودن فضاي موجود در فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي، بايد براي هر سانتي‌متر مربعِ آن برنامه‌ريزي داشت. با استفاده از طرح‌هاي حساب‌شده‌ي نمايش و عرضه‌ي كالاها در خرده فروشي‌ها مي توان فضاي محدودِ موجود را به شكل بهينه‌تري براي تعداد معيني از محصولات مورد استفاده قرار داد.فضاهاي فروشگاهيِ نمايشِ كالاها كه بر اساس اصول زيبايي‌شناختي طراحي و ساخته شده‌اند، باعث مي‌شوند كه مشتري هنگام بازديد از كالاها، احساس راحتي و جذابيت بيشتري كند و زمان بيشتري را براي نگاه كردن به كالاها صرف كند، برخلاف فروشگاه‌هايي كه همه‌چيز ساده و عادي چيده شده‌اند و مشتري سعي مي‌كند فقط كالاهاي مورد نيازش را بخرد و هر چه سريع‌تر محيط فروشگاه را ترك كند! چون مشتريان بطور ناخودآگاه تمايل و گرايش به بازديد و جستجو در مكان‌هايي را دارند كه حس مثبتي در آنها ايجاد مي‌كند و هم به آنها القاء مي‌كنند كه بيشتر بمانند.
چيزي كه فروشگاه شما را با بقيه‌ي فروشگاه‌ها متمايز مي‌كند، طراحي داخلي فروشگاه و نحوه‌ي نمايش و عرضه‌ي كالاهاست، و انتخابِ درست در اينها باعث مي‌شود مشتري بيشتر بماند و بيشتر پول خرج كند.
فروشگاه‌هايي كه طراحي هوشمندانه‌اي براي دكوراسيون داخلي و نحوه‌ي عرضه‌ي كالاهايشان ندارند، و از رنگ‌ها و نورپردازي‌هاي ”جيغ“ و زننده استفاده مي‌كنند، مشتري را به ياد فروشگاه‌هاي محصولاتِ زينتي و كم‌ارزش و پيش‌پاافتاده مي‌اندازند و بنابراين نمي‌توانند مارجين و سود خالصِ متناسب با فروشگاه‌هاي عرضه‌كننده‌ي برندهاي پرفروش و شناخته‌شده را به‌دست آورند.
علت اين‌كه توليدكنندگان برندها، از طراحي و رنگ مشخص و يكساني براي عرضه‌ي محصولات‌شان استفاده مي‌كنند اين است كه مشتري پيام يكسان و واحدي را از اين شركت و از اين توليدكننده دريافت كند و با ديدن آن رنگ و طرح، همان محصولات برايش تداعي شود. در اين حالت، حتي اگر محصولات متنوعي هم از اين توليدكننده وارد بازار شود، باز هم اين پيام آشنا براي مشتري، او را به بازار و به سمت فروشگاه‌ها مي‌كشاند تا ببينند اين برند معروف اين بار با چه محصول تازه‌اي وارد بازار شده است و چه حرف تازه‌اي براي گفتن دارد.
تكنيك عرضه‌ي هماهنگِ كالاها با رنگ و طرح يكسان، اين مزيت را دارد كه توليدكننده مي‌تواند ميزان استقبال مصرف‌كنندگانِ محصولاتش را در هر نقطه‌ي توزيعي ارزيابي كند.
همانطور كه گفتيم، بسياري از تصميمات مشتريان براي خريد كالاها، در همان فروشگاه گرفته مي‌شود، و بدون هيچ برنامه قبلي براي خريد. بنابراين، محل فروشگاه، خودِ فروشگاه و طراحي داخلي آن و نحوه‌ي عرضه و نمايش كالاها بسيار در موفقيتِ فروش مؤثر است. در كنار همه‌ي اين‌ها، اگر از روشِ يكپارچه و هماهنگ توزيع و عرضه‌ي محصول استفاده كنيد، مي‌توانيد به سود خالص فروش‌تان يك تكانِ زيربنايي بدهيد، ضمن اين‌كه طرح و رنگ يكپارچه‌ي عرضه‌ي كالا، سرمايه‌گذاريِ بسيار خوبي براي سودآوري در بازار رقابتيِ امروز است.


ترجمه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

 

استفاده از مقاله فوق با ذکر منبع بلامانع است.

 

Category: مقالات بیشتر
Hits: 2051

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter