slideshow (en)

7 نكته در به‌كارگيريِ علائم جذاب در فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي

خرده فروشی 

يكي از بزرگترين اشتباهاتي كه اغلب در فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي به چشم مي‌خورد، نبودنِ علائم پيام‌رسان مناسب است. حتي اگر علائمي هم نصب شده باشند، شخصيت، هويت و پيامي براي مشتري ندارند و اگر پيامي هم داشته باشند، اين پيام اغلب مشتري را گيج و سردرگم مي‌كند.

وقتي داريد ويترين يا قفسه‌ي عرضه‌ي كالا را مونتاژ و نصب مي‌كنيد، علائم اطلاع‌رساني و تبليغاتيِ شما بايد در جلوترين و مركزي‌ترين نقطه قرار بگيرند. شما كه نمي‌خواهيد مشتري به دنبالِ علائمي بگردد كه آن پشت، در لابه‌لاي كالاها پنهان كرده‌ايد و انتظار داريد آن‌ها را پيدا كند تا متوجه شود شما چه چيزهايي را قصد داريد به آنها بفروشيد و چه پيامي را به آنها برسانيد. يك علامتِ اطلاع‌رسان يا تبليغاتيِ خوب، به مشتريان مي‌گويد كه دارند به چه مجموعه‌ي منتخبي از محصولات نگاه مي‌كنند و چرا اين مجموعه در معرضِ ديد آنها قرار داده شده است.

درست مثل عنوانِ ايميل كه شما را جذب خودش مي‌كند و ترغيب مي‌شويد كه آن را باز كنيد و بخوانيد، يا مثل سرخط خبرهاي يك روزنامه كه شما را به مطالعه‌ي مشروحِ آن اخبار ترغيب مي‌كند يا مثل جلد جذاب و گيراي يك مجله كه تشويق‌تان مي‌كند دست در جيب‌تان ببريد و آن را خريداري كنيد، علامت پيام‌رسانِ فروشگاه خرده‌فروشي نيز بايد براي مشتري جالب باشد و او را براي خواندن محتواي آن جذب كند.

7 نكته در خصوص طراحي و نمايش علائم پيام‌رسان و تبليغاتي در فروشگاه خرده‌فروشي

1. پيام بايد مختصر و مفيد باشد

پيش از اين تصور مي‌كرديم كه اگر متن آپ‌دِيت توييتر يا وبلاگِ ما حجمي كمتر از 140 كاراكتر داشته باشد يا ويدئويي كه در يو تيوب يا آپارات آپلود مي‌كنيم، از دو دقيقه كوتاه‌تر باشد، مضحك و آبروريزي است. حوصله‌ي مخاطب براي توجه به حجم طولانيِ داده‌ها، چه به صورت صوتي، تصويري يا متني، به‌مراتب كمتر از اين‌هاست. به ياد داشته باشيد كه مشتري عجله دارد. براي عرضه و تبليغِ كالاهايتان براي مشتري ”نامه ننويسيد“! براي وقت و حوصله‌ي مشتري احترام قائل شويد.

2. فونت نوشتاريِ علائم بايد خوانا باشد

بعضي از خرده‌فروش‌ها با يك تخته‌سياهِ كوچك و چند عدد گچ، سر و ته قضيه را هم مي‌آورند، و فراموش مي‌كنند كه ترغيب مشتري به خريدِ بيشتر و سَمبل كردنِ طرحِ علائم پيام‌رسان دو مقوله‌ي كاملاً متفاوت هستند! در علائم تبليغاتي‌تان، از فونت‌ها و خطوط كج و معوج و تنوع بالاي رنگ‌ها استفاده نكنيد. شفاف و خوانا بودنِ متن پيام شما مشتري را در همان نگاه اول به سمتِ پيام تبليغاتي‌تان و سپس به سمت كالايتان جذب مي‌كند. اگر مشتري نتواند به سرعت پيام شما را بگيرد، از آن مي‌گذرد و اينجاست كه مي‌گويند، ”پرنده از قفس پريد!“

3. اشاره كنيد كه چرا مشتري بايد كالاي شما را بخرد

به مشتري بگوييد كه به چه دليل بايد فلان كالاي شما را خريداري كند. در پيام تبليغاتي‌تان براي او مشخص كنيد كه از خريد فلان كالاي شما دقيقاً چه منافعي عايدش مي‌شود. اين‌كه فرزندانش به او به چشم يك قهرمان نگاه مي‌كنند؟ اينكه سرِ قرار با نامزدش بسيار خوش‌تيپ و جذاب به نظر مي‌رسد؟ اين‌كه ديگر در حالت دادن به موهايش به مشكل برنخواهد خورد؟ پس به او در متن علامت تبليغاتي‌تان بگوييد، ”با اين كالا، قهرمانِ فرزندان‌تان شويد!“، ”با اين كالا، همه‌ي نگاه‌ها روي شما متمركز خواهند شد!“، ”با اين كالا، موهاي فِر/ موج‌دارِ خود را هر طور مي‌خواهيد حالت دهيد!“، …

4. در پيام‌هايتان خودِ مشتري را مخاطب قرار دهيد

مشتري هنگامي كالاي شما را مي‌خرد كه خود را در ذهن خودش در حالي به تصوير بكشد كه دارد از آن كالا استفاده مي‌كند و منفعتِ خاصي از آن مي‌بَرد. يكي از راه‌هايي كه به بهبودِ اين تصويرسازيِ ذهني در مشتري كمك مي‌كند استفاده از عباراتي است كه در آن‌ها ”شما“، ”-ِ تان“ و ”-ِ شما“ بيشتر به كار رفته باشد. به اين مثال‌ها توجه كنيد، ”شما با … جذاب‌تر خواهيد شد!“، ”با لوسيونِ … پوست‌تان شاداب‌تر و جوان‌تر خواهد ماند!“، ”با عطرهاي … براي همسرتان جذاب‌تر خواهيد بود!“

5. در پيام‌هايتان از علائم و كلمات اختصاري استفاده كنيد

در مورد خلاصه كردن متن پيام تبليغاتي صحبت كرديم. امروزه مشاهده مي‌كنيم كه مردم در پيام‌هاي متنيِ خود، بجاي كلمات از آيكون‌ها، شكلك‌ها، كلمات و علائم اختصاري استفاده مي‌كنند و به نظر مي‌رسد كه همه‌ي ما داريم به اين نوع از كوتاه‌نويسي خو مي‌گيريم. تا جايي كه مي‌توانيد با استفاده از اين علائم، اَشكال و اختصارات، پيام خود را برسانيد و از كلمات زائد اجتناب كنيد.

 

خرده فروشی

 

 

6. علائم تبليغاتي‌تان را تست كنيد

حس خوبي‌ست وقتي پيام تبليغاتي جديدي را بالاي شيشه‌ي ويترين فروشگاه‌تان نصب مي‌كنيد تا توجه مشتريان را به فلان كالاي خود جلب كنيد، اما اين حس كمرنگ مي‌شود وقتي متوجه مي‌شويد كه نوشته‌ي كوچك و كمرنگ تبليغ‌تان در ته‌رنگِ شيشه‌ي فروشگاه‌تان گُم شده يا فونت نوشته آنقدر بدشكل و كوچك است كه اتومبيل‌هاي در حال عبور، عملاً چيزي از آن متوجه نمي‌شوند!

اگر فروشگاه شما در خياباني شلوغ قرار دارد، از يكي از دوستان‌تان بخواهيد تا با اتومبيل خود از مقابل فروشگاه شما عبور كند و بعد به شما بگويد كه از اين پيام تبليغاتيِ جديدتان چه چيزي دستگيرش شده است. اگر او متوجه متن پيام نشده، پس بهتر است هرچه سريع‌تر نسبت به ويرايش آن اقدام كنيد تا بالاخره براي هر رهگذري واضح و مفهوم شود.

7. شوخ‌طبعي نشان دهيد

علائم و پيام‌هاي كسل‌كننده، مشتري را فراري مي‌دهند. هدف شما از قرار دادنِ اين علائم و پيام‌ها اين است كه هر رهگذري را به سمت فروشگاه‌تان بكشانيد. استفاده از لطيفه‌ها، پيام‌هاي ابهام‌آميز با مضمون شوخي يا عبارت‌هايي با مفهوم دوگانه (كه معمولاً يكي از اين مفاهيم، به شوخي‌هاي رايج در جامعه نزديك است) مي‌تواند حس خوبي را در مشتري القاء كند.

درست است كه بعضي از مشتريان ممكن است به شما بگويند كه ”خيلي بي‌مزه‌ايد!“ اما اغلب مشتريان اين لحن و ادبيات را در پيام‌هاي تبليغاتي‌تان خواهند پسنديد و مجذوبِ آنها خواهند شد.

شورَش را درنياوريد!

واضح است كه دوست نداريد نه خودتان و كالاهايتان براي مردم پيش‌پاافتاده و دمِ‌دستي جلوه كنيد و تكراري شويد! باورتان نمي‌شود چند پيام و شعار تبليغاتي را ديده‌ام كه يكي از شعارهاي تبليغاتيِ معروف كپي‌برداري كرده‌اند و هم خودشان را مضحكه‌ي مشتريان كرده‌اند و هم آن شعار تبليغاتيِ معروف را از چشم مردم انداخته‌اند. در انتخاب شعار و پيام تبليغاتيِ خود خلاق باشيد و تنوع به خرج دهيد.

 

تهیه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

منبع : www.retaildoc.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

Category: مقالات بیشتر
Hits: 895

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter