slideshow (en)

راهنماي جامعِ چيدمانِ فروشگاه خرده‌فروشي

خرده فروشی 

چنانچه صاحب كسب‌وكار كوچكي هستيد و به راهنمايي و كمك براي طرح‌ريزيِ چيدمان و دكوراسيون فروشگاه خود نياز داريد، اين مقاله به نياز شما پاسخ خواهد داد. به شما خواهيم گفت كه چه طرحي براي كف فضاي فروشگاه بريزيد، اندازه و محل قرارگيريِ راهروهاي ميان قفسه‌هايتان را تعيين كنيد و قفسه‌ها، كالاها و صندوق‌هاي فروشگاه‌تان را در چه نقاطي و بر چه اساسي بچينيد. با خواندنِ اين مقاله، هر آنچه را كه براي چيدمان و دكوراسيون فروشگاه خرده‌فروشيِ خود نياز داريد، در اختيار خواهيد داشت.

 طرح و آرايش كفِ فروشگاه را تعيين كنيد

انتخاب طرح و چيدمان كفِ فضاي فروشگاه بسيار مهم است، چون بستر و بنيانِ فروشگاه را تعيين مي‌كند و مشخص مي‌كند كه چه چيزي در كجا قرار خواهد گرفت. بر اساس اين طرح است كه مي‌توانيد در مورد كم و كِيف و نحوه‌ي سازماندهيِ بقيه‌ي اركان و اجزاء فروشگاه‌تان تصميم بگيريد. در اين رابطه، موارد زير به شما كمك خواهند كرد اولويت‌هاي كف فروشگاه را بهتر تعيين كنيد:

طرح كفِ ساده، توصيه‌ي ما به فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي متوسط

 طراحی هایپر مارکت

 

 به دو دليل، ما اين مورد را توصيه مي‌كنيم:

1. الگوي ساده، هم كاراييِ بالايي دارد و هم مقرون‌به‌صرفه است

وقتي همه‌ي قفسه‌ها، يخچال‌ها و ويترين‌هاي فروشگاه در حالت زاويه‌ي نود درجه با يكديگر قرار بگيرند، الگوي طراحي ساده‌ي كف را تشكيل مي‌دهند كه در آن، هم از كفِ فضا و هم از ديوارها به‌خوبي استفاده مي‌شود. حتي نقاطي مثل گوشه‌ي ديوارها كه در حال عادي معمولاً بلااستفاده هستند، در اين الگو براي قرارگيريِ ويترين‌ها و قفسه‌ها بكار مي‌روند. 

بسياري از فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي كوچك، مثل سوپرماركت‌ها، فضاي مفيدِ محدودي دارند. به‌همين دليل است كه قفسه‌ها، سازه‌ها و ويترين‌هايي كه روي ديوارها نصب مي‌شوند بسيار اهميت دارند، با در نظر گرفتنِ اينكه اين ويترين‌ها و قفسه‌ها كه روي ديوارها نيز سوار مي‌شوند اغلب قيمت‌هاي مناسبي هم دارند. 

 

2. اين آرايش، با انواع فروشگاه‌ها و چيدمان‌هاي قفسه‌ها و راهروهاي بين آنها جفت‌وجور مي‌شود

الگوي طرح ساده‌ي كف، با هر فضايي و با هر چيدماني سازگار است و در انواع فروشگاه‌ها، از خواروبار فروشي گرفته تا هايپرماركت‌هاي رده بالا، قابليتِ اجرا شدن دارد. در اين الگو، مي‌توانيد راهروهاي بسياري را بين رديف‌هاي قفسه‌هايتان در نظر بگيريد. شركت بزرگِ Apple نيز از اين الگوي طراحي كف در فروشگاه‌هاي خود استفاده مي‌كند و از اين طريق، پيچيدگي و شيك بودن را با هم درمي‌آميزد. در قالبِ اين الگو مي‌توانيد هر حسي را در مشتري‌هاي خود برانگيزيد.

 

ساير الگوهاي اوليه‌ي طرح كف فضاي فروشگاه

الگوي زاويه‌اي

 

اصطلاح ”زاويه“ كمي گيج‌كننده است، به‌ويژه با در نظر گرفتنِ اينكه در اين الگوي كف، از انحناهاي بسياري استفاده شده است و اين باعث شكل‌گيريِ تنوع ديداريِ بسياري مي‌شود و احساس پيچيده‌اي را به مشتري القاء مي‌كند. الگوهاي زاويه‌اي كف فروشگاه، فضاي چنداني براي قرار دادنِ كالاها فراهم نمي‌كنند، به اين معنا كه كالاهايي كه در اين فضاهاي محدود در اين الگو قرار مي‌گيرند، خاص هستند و تأكيد و توجه بيشتري روي آنها متمركز است. به همين دليل است كه فروشگاه‌هاي رده‌بالا يا گران‌قيمت كه تعداد كالاهاي محدودتري را عرضه مي‌كنند، مثل طلافروشي‌ها، اغلب از اين الگو استفاده مي‌كنند.

 

الگوي تركيبي

 

اين الگو به شما اين امكان را مي‌دهد كه بتوانيد تنوع بالايي در چيدمانِ قفسه‌ها و دكوراسيون داخلي فروشگاه‌تان ايجاد كنيد. مي‌توانيد رديف‌هاي قفسه‌ها را به حالت‌هاي زاويه‌اي، ساده (90 درجه) يا اُريب بچينيد. به‌ويژه اگر تنوع كالاهايي كه عرضه خواهيد كرد بالاست، يا اگر نياز است كه روي برخي كالاهايتان تأكيد و توجه بيشتري را متمركز كنيد تا بيشتر ”به چشم بيايند“، مي‌توانيد از الگوي تركيبي استفاده كنيد، چون دستِ شما را براي هر نوع تغيير و تنوعي باز مي‌گذارد.

الگوهاي ثانويه‌ي طرح كف فضاي فروشگاه

طرح‌هاي ديگري نيز براي سازماندهيِ كف فضاي فروشگاه وجود دارند كه گاهي مورد استفاده قرار مي‌گيرند. از جمله، طرحِ كف هندسي يا اُريب، كه نوع اُريب اغلب در كف‌ فروشگاه‌هاي سلف‌سرويس بكار مي‌رود و نوع هندسي اغلب براي فروشگاه پوشاك و البسه استفاده مي‌شود.

 

اندازه و محل قرارگيريِ راهروها را تعيين كنيد

با اين‌كه مي‌توان زياد در مورد اندازه و محل قرارگيريِ راهروهاي ميان قفسه‌ها سختگير نبود، اما اين موضوع بسيار مهم است. راهروهاي ميان قفسه‌ها همان كانال‌هايي هستند كه قرار است مشتري‌ها از ميانِ آنها به سراسرِ فروشگاه شما هدايت شوند و در اين كانال‌ها حركت كنند. بيش از حد باريك و تنگ بودنِ اين كانال‌ها، يعني راهروهاي ميان قفسه‌ها، باعث مي‌شود كه مشتريان در اين سفرِ درون‌فروشگاهي، چندان احساس راحتي نكنند. در برخي كشورها، باريك بودنِ اين راهروها، مغاير با حقوق معلولان است و پيگردِ قانوني را در پي خواهد داشت.

 

عرض (پهناي) راهروهاي فروشگاه بايد حداقل 120 سانتي‌متر باشد و مانعي در آنها قرار نگيرد

يكي از اركان بسيار بااهميت در طراحي فضاي فروشگاه، در نظر گرفتنِ فضاي كافي براي راهروها و عريض و سهل‌العبور بودنِ آنهاست. وقتي با متخصصان طراحيِ فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي درباره‌ي ويژگي‌هاي فروشگاه موفق صحبت مي‌كنيم، برخورداري از راهروهاي عريض و جادار، جزو چند ركنِ نخست فروشگاه موفق است. با اين كار، آسايش و راحتيِ‌ همه‌ي مشتريان خود را با هر شرايط جسماني، سالم يا با ويلچر يا كالسكه‌ي بچه، تضمين خواهيد كرد.

 

راهروها بايد بيشترين امكان حركت و وسيع‌ترين دامنه‌ي ديداري را فراهم كنند

اگر راهروهاي بين قفسه‌ها باعث ازدحام شوند، مشتريان احساس ناراحتي خواهند كرد و ميزان فروش كاهش خواهد يافت. به‌علاوه، ساختار راهروها بايد به گونه‌اي باشد كه مشتري در هر نقطه‌اي بايستد، بتواند بيشترين محصولات را در دامنه‌ي ديدِ خود مشاهده كند. اين‌ها دو مورد از دلايل اهميت محل راهروها در فضاي فروشگاه هستند.

 

اين كاري است كه بايد انجام دهيد:

حجم و جهتِ رفت‌وآمدِ مشتريان را براي هر راهرو مشخص كنيد 

حين فرآيند طرح‌ريزي چيدمان فروشگاه، اهداف كليِ شما اين است كه هم كالاهاي بيشتري را در معرض ديدِ مشتريان قرار دهيد و هم ترافيك و رفت‌وآمدِ آن‌ها را در فضاي فروشگاه رَوان و آسان سازيد. 

با در نظر داشتنِ اين دو هدف، به الگوي طرح كف فضاي‌تان نگاه كنيد و از خودتان بپرسيد، ”مي‌خواهم مشتريانم به كدام سمت و كدام نقاط فروشگاهم بروند و چه چيزهايي را ببينند؟“ آيا مي‌خواهيد مشتريان را به قسمتِ انتها و پشتِ فروشگاه بكشانيد؟ آيا قصد داريد مشتريان را به سمتِ قفسه‌هاي نصب‌شده بر روي ديوارهاي فروشگاه هدايت كنيد؟ يا شايد مايليد كه مشتريان‌تان بيشتر روي قسمت‌هاي مركزيِ فضاي فروشگاه‌تان متمركز شوند؟

 

2. طرحي را براي راهروهاي فروشگاه انتخاب كنيد كه مشتريان را به نقاط مورد نظرتان هدايت كنند.

وقتي مشخص كنيد كه مشتري را در چه جهتي مي‌خواهيد هدايت كنيد، مي‌توانيد چيدمان و الگوي طرح راهروها را نيز به‌راحتي انتخاب كنيد. البته مواردي پيش مي‌آيد كه شكل و اندازه‌ي فضايي كه در اختيار داريد، نوع خاصي از چيدمان و الگو را براي استقرار قفسه‌ها و تعيين راهروها تحميل مي‌كند، اما شما مي‌توانيد بر اساس كفِ فضاي موجود، چند طرح را ادغام كنيد و با تنوع بالا در الگوي انتخابي خود، حداكثر استفاده را از فضا ببريد و هم مشتري را در جهات مورد نظرتان هدايت كنيد و هم كالاهايي را كه بيشتر مي‌خواهيد در نظرِ مشتريان نمايان كنيد، به گونه‌اي متفاوت به نمايش بگذاريد.

اگر كف فضايتان وسيع است، تعدادي گزينه براي الگوي كف فضا داريد اما اگر فضايتان بسيار محدود است و امكان در نظر گرفتنِ راهروهاي اختصاصي براي محصولات وجود ندارد، ممكن است مجبور شويد از چيدمانِ ”جريانِ آزاد“ استفاده كنيد. 

 

در آرايش شبكه‌اي كه با آرايش ساده (مورد اول) تركيب مي‌شود، راهروها با هم موازي و نسبت به ديوارها عمود هستند و مشتري در اين حالت مي‌تواند بالا و پايين راهروها قدم بزند. ان حالت براي خواروبارفروشي‌ها و سوپرماركت‌ها مناسب است، چون مشتريان هم مي‌توانند هر كالايي را كه مي‌خواهند پيدا كنند و به حركت‌شان بدون هيچ مانعي ادامه دهند. 

 

آرايش حلقه‌اي، كه مي‌تواند با آرايش ساده نيز تركيب شود، داراي يك راهروي اصلي‌ است كه مثل زمينِ مسابقه، دورِ كفِ فضاي فروشگاه‌تان واقع مي‌شود. اين آرايش حلقه‌اي مناسبِ فروشگاه‌هايي است كه تنوع محصولات بالايي دارند، به‌ويژه وقتي كه قرار است براي هر گروه از محصولات، بخش جداگانه‌اي در نظر گرفته شود. اين چيدمان و آرايش، خصوصاً در فروشگاه‌هايي مانند فروشگاه‌هاي لوازم ورزشي كاربرد خوبي دارد (بخش تنيس، بخش شنا و …)، و راهرويي كه مثل حلقه در فضاي فروشگاه منظور شده است، امكان دسترسي مشتريان را به همه‌ي بخش‌هاي فروشگاه و همه‌ي گروه‌هاي محصولات فراهم و آسان‌تر مي‌كند.

  

آرايش و الگوي ”جريان آزاد“ كه اغلب با الگوي كفِ ”زاويه‌اي“ به‌كار مي‌رود، بالاترين سطحِ خلاقيت در حركتِ مشتريان را فراهم مي‌كند و به ترغيبِ فرآيند ”گشتن و ديدن كالاها“ منجر مي‌شود. به جاي اين‌كه از راهروهاي شسته‌رفته استفاده كنيد، با استفاده از زاويه‌ها و تقاطع‌هايي كه با سازه‌ها، ويترين‌ها، قفسه‌ها و يخچال‌هاي فروشگاه‌تان شكل مي‌دهيد، مشتري را در سراسر فضاي فروشگاه هدايت كنيد. اين الگو اغلب مناسب فروشگاه‌هايي است كه تنوع و تعداد كالاهايشان كم است و مشتريان خاص يا كالاهاي خاص دارند، مثل جواهرفروشي‌ها. 

 

براي محل كالاها، ويترين‌ها و صندوق‌هايتان طرح بريزيد

اكنون كه الگوي طرح كف فضاي فروشگاه‌تان را انتخاب كرده‌ايد و مي‌دانيد راهروهايتان در چه نقاطي شكل خواهند گرفت، مشخص كنيد كه كالاها، ويترين‌ها و صندوق‌هايتان را در چه نقاطي قرار خواهيد داد، چون پس از استقرارِ اين‌هاست كه راهروها به‌وجود مي‌آيند. شايد بهتر باشد كه براي تصميم‌گيري بهتر، خودتان را به‌جاي مشتريان‌تان بگذاريد. با چند نفر از پرسنلِ قابل‌اعتمادِ فروشگاه‌تان در سراسر قسمت‌هاي فروشگاه قدم بزنيد و ببينيد كه در هر نقطه چه استانداردهايي رعايت شده‌اند و چه چيزهايي قابل رؤيت هستند. در مورد اين‌كه چه چيزي در كجا قرار بگيرد از آنها نظر بخواهيد.

 

فهرستي از موجوديِ كالاها تهيه كنيد تا تنوعِ توزيع كالاها در فروشگاه را مشخص كنيد

تعيين محل صحيح كالاها مي‌تواند كار پيچيده‌اي باشد، به همين دليل در ادامه به نكاتي در اين زمينه اشاره كرده‌ايم:

 

1. كالاهاي پرمصرف را نزديك به انتهاي فروشگاه قرار دهيد

يكي از متخصصان و مشاوران فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي، دَن جابلونز، روي اهميتِ قرار دادنِ كالاهاي اساسي و پرمصرف در نزديكي انتهاي فضاي فروشگاه، تأكيد كرده و توضيح مي‌دهد كه با اين كار، ساير كالاها نيز از مقابل چشم مشتريان خواهند گذشت و اين به افزايشِ خريدهاي تكانشي (خريد بدون برنامه و تصميمِ قبلي بر اساس تصميم ناگهاني) منجر مي‌شود.

فرقي نمي‌كند كه اين كالاي اساسي، لباس‌زير در لباس‌فروشي باشد يا شير پاستوريزه در سوپرماركت، هر چه كه جزو كالاهاي پرمصرف باشد، بايستي به قسمت‌هاي انتهايي منتقل شود. مشتري كه براي خريد شير به قسمت فرآورده‌هاي لبني مراجعه مي‌كند و چشم‌اش به ماست و پنيرخامه‌اي مي‌افتد، به احتمال زياد، آنها را نيز خريداري خواهد كرد. 

 

2.  كالاهاي فصلي و جديد را در بهترين قسمت‌هاي فروشگاه قرار دهيد

آنجا در همان اوايل ورود به فروشگاه، در قسمت‌هاي جلويي و در سمت راست، تعدادي از كالاهاي شيك‌وپيك و مد روز را كه به‌تازگي به دست‌تان رسيده قرار بدهيد. اين محل‌ها همان بهترين قسمت‌هايي هستند كه اشاره كرديم و به ”ديواره‌ي قدرت“ معروفند و خود را به رُخ مشتري مي‌كشانند و توجه او را جلب مي‌كنند. بنابراين اگر مي‌خواهيد كالاي خاصي را برجسته كنيد، از يكي از اين موقعيت‌هاي طلايي، ”ديواره‌هاي قدرت“ استفاده كنيد.

 

3. كالاهاي كوچك ”هوس‌برانگيز“ را در نزديكيِ صندوق‌ها قرار دهيد

كالاهايي مثل توپ‌هاي اسباب‌بازيِ كوچك، شكلات و آبنبات، ضدعفوني‌كننده‌هاي دست، آدامس و خشبوكننده‌هاي دهان، موارد مناسبي براي اطرافِ صندوق‌هاي فروشگاه‌تان هستند. با اينكه هدف مشتري از حضور در كنار صندوق، پرداختن و رفتن است، اما شما كه نمي‌خواهيد آنها از خريد كردن دست بردارند! با قرار دادنِ اين كالاهاي هوس‌انگيز در كنار صندوق‌هاي فروشگاه‌تان، مشتري را ترغيب مي‌كنيد تا در لحظات آخر، يكي دو كالاي ديگر را نيز به سبد خريدشان اضافه كنند.

 

تعيين كنيد كه ويترين‌ها و ساير كالاهاي اساسي‌تان را كجا قرار خواهيد داد 

اكنون كه تعيين كرديد كه كدام كالايتان در چه نقطه‌اي بايد قرار بگيرد، اكنون وقت آن رسيده كه مشخص كنيد ويترين‌ها و ساير سازه‌ها و تجهيزات را در چه نقاطي قرار خواهيد داد. در اين رابطه، به نقاط زير توجه كنيد: 

 

1. سازه‌ها و ويترين‌هاي فروشگاه‌تان بايد با كالاهايي كه عرضه مي‌كنيد همخواني داشته باشند

هماهنگيِ ويترين‌ها و سازه‌هاي فروشگاه با كالاهاي عرضه‌شده بسيار اهميت دارد، چون اين تجهيزات و سازه‌ها يكي از اصلي‌ترين چيزهايي هستند كه مشتريان در فضاي فروشگاه خواهند ديد و جزو اركاني از فروشگاه هستند كه قرار است هميشگي باشند، درست مثل صندوق پرداخت، اتاق پرو (در فروشگاهِ پوشاك) يا سالاد بار (در رستوران). ويترين‌ها و قفسه‌ها، بخش عمده‌اي از كالاها را در بر مي‌گيرند و اغلب مي‌توانيد به سليقه‌ي خودتان تغييرشان دهيد.

 

در اينجا به دو نكته در خصوصِ ايجادِ هماهنگي ميان ويترين‌ها و قفسه‌ها با كالاها اشاره مي‌كنيم:

   مطمئن شويد كه ويترين‌ها و سازه‌ها، به‌لحاظ فيزيكي با كالاها هماهنگ هستند

مطمئن شويد كه قفسه‌هاي شما تحملِ نگه داشتنِ محصولات‌تان را دارند، ضمن اينكه فضاي كافي براي جاي دادنِ كالاها داشته باشند يا حداقل قابل تنظيم باشند. براي مثال، در نظر گفتنِ يك قفسه‌ي شيشه‌اي بلند براي قرار دادنِ محصولات كنسرو، كه وزن‌شان روي هم بسيار بالاست، گزينه‌ي مناسبي براي اين دسته از كالاها نيست. از طرف ديگر، صحيح نيست كه براي نگه‌داريِ محصولات آرايشي و بهداشتي سبك و ظريف، از قفسه‌هاي غيرقابل‌تنظيم با ضخامت زياد و عرضِ كم استفاده كنيد.

 

   مطمئن شويد كه قفسه‌ها و ويترين‌هايتان، كالاها را در چشم مشتري برجسته مي‌كنند

1. فراموش نكنيد كه قبل از هر چيز، مهم‌ترين وظيفه‌ي قفسه‌ها و ويترين‌ها اين است كه تصوير برجسته و جذابي را از كالاهايي كه در آنها قرار داده‌ايد به مشتري نشان دهند. ويترين و قفسه بايد با جذابيتِ خود، برجستگيِ خاصي به كالا بخشيده و آن را نمايان كند، اما اين جذابيت نبايد انقدر چشمگير باشد كه حواسِ مشتري را از توجه به خودِ كالاها منحرف كند!

2. از ويترين‌هايي استفاده كنيد كه برندهاي شما را بزرگ‌نمايي مي‌كنند. مثلا اگر براي محصولات ظريفِ هنري در فروشگاه محصولات هنري، از قفسه‌هاي زمخت صنعتي استفاده كنيد، اتفاق بدي براي كالاهايتان رخ خواهد داد! از طرف ديگر، بين سخت‌افزار و كالاهاي فني و ابزار و يراق و قفسه‌هاي چوبي و ظريف و تراش‌خورده نيز تناسبي وجود ندارد. اين‌ها مواردي هستند كه رعايت آنها در فروش كالاها تأثيرگذار است.

 

2. حداقل فاصله‌ي ميان قفسه‌ها، ويترين‌ها و سازه‌ها را رعايت كنيد

3 فوت و 6 اينچ (حدود يك متر) حداقل فاصله‌ي استانداردي است كه بايستي بين قفسه‌ها، ويترين‌ها و سازه‌ها در نظر بگيريد. حتي اگر اين استاندارد بين‌المللي هم وجود نمي‌داشت، خودِ شما تمايل داشتيد براي تسهيلِ رفت‌وآمد مشتريان، اين فاصله را بين اجزاء فروشگاه‌تان لحاظ كنيد تا مشتريان، به‌ويژه افرادي كه با ويلچر يا كالسكه‌ي بچه وارد فروشگاه مي‌شوند، احساس خفگي و شلوغي نكنند. 

 

3. منطقه‌ي ”فقط عبور“ را در نظر داشته باشيد

از نقطه‌ي ورود به فروشگاه، بين 5/1 تا 5/4 متر اول، منطقه‌ي ”فقط عبور“ نام دارد. در اغلب موارد، مشتريان به قفسه‌ها، ويترين‌ها، يخچال‌ها و سازه‌هاي اين منطقه توجهي ندارند چون وقتي مشتري وارد فروشگاه مي‌شود، هنوز ذهنش با محيط فروشگاه هماهنگ نشده و فقط فهرستي از كالاهاي مورد نيازش را در ذهن مي‌چرخانَد. بنابراين بهتر است در اين منطقه هيچ كالا يا ويتريني قرار ندهيد. مشتري با ورود به اين منطقه بايد احساس راحتي كند و حس كند از او استقبال كرده‌ايد.

 

4. بر سرِ راهِ‌ مشتري، سرعت‌گير بگذاريد!

پس از اين‌كه مشتري منطقه‌ي ”فقط عبور“ را پشت سر گذاشت، بايد كاري كنيد كه از سرعت خود بكاهد! در اغلب موارد، مشتريان پس از عبور از اين منطقه، با همان سرعت تا اواسطِ فروشگاه به راه رفتن ادامه مي‌دهند. بنابراين ويترين‌ها، قفسه‌ها و يخچال‌هايي كه در نقاطِ بعد از منطقه‌ي ”فقط عبور“ قرار مي‌دهيد، نقشِ سرعت‌گير را دارند. چون اتفاقاً همين كار را نيز انجام مي‌دهند تا حركتِ مشتري را كُند كنند و او شروع به توجه به كالاها كند، نه اينكه تا انتهاي فروشگاه تخته‌گاز برود! هر كالاي خاص، فصلي، جديد، مُد روز، جذاب، لوكس يا متفاوتي كه بتواند توجه مشتري را به خود جلب كند، مي‌تواند نقش سرعت‌گير را ايفا كند.

5. از كالاهاي تكانشي استفاده كنيد

اين نوع كالاها در ويترين‌ها و قفسه‌هاي نزديك به راهروها يا داخلِ راهروها قرار مي‌گيرند و مشتري را به خريدِ تكانشي ترغيب مي‌كنند. هر كالايي كه در آن نوآوري بكار رفته باشد، مانند ماساژورها، ساعت زنگ‌دارِ آوازخوان، مي‌توانند اين ذهنيت را در مشتري ايجاد كند كه اين كالا چه به‌دردبخور است يا اينكه اگر در خانه‌شان يكي از اين‌ها را نداشته باشند، زندگي‌شان به مشكل برمي‌خورَد.

 

محل استقرار صندوق‌هاي فروشگاه

تعيين محل مناسب براي صندوق‌هاي سوپرماركت يا هايپرماركت، كار پيچيده‌اي نيست. در اين رابطه به نكاتي اشاره مي‌كنيم:

1. صندوق‌ها را در قسمت جلو و سمتِ راستِ فروشگاه قرار ندهيد

بسياري از فروشگاه‌ها به اشتباه، صندوق‌هاي خود را در جلو و سمتِ راستِ فضاي فروشگاه استقرار مي‌دهند. اين نقاط، جزو نقاط طلايي فروشگاه شما هستند كه قرار دادنِ كالاها به‌جاي صندوق مي‌تواند فروش قابل‌توجهي را براي آن كالاها رقم بزند.

 

2. صندوق‌ها را در توقفگاه‌هاي طبيعي قرار دهيد

به عقيده‌ي يكي از كارشناسانِ حوزه‌ي طراحي فروشگاه خرده‌فروشي، محل نادرستِ صندوق‌هاي فروشگاهي، يكي از بزرگترين اشتباهات فعالان خرده‌فروشي است. بايد صندوق در محلي باشد كه نه حواس مشتري را در حين خريد پرت كند و نه دست‌وبال‌اش را ببندد و نه اينكه پيدا كردنش در فضاي فروشگاه مشكل نباشد. با در دست داشتنِ نقشه‌ي آرايش و طرحِ داخليِ فروشگاه‌تان، در فضاش آن قدم بزنيد و ببينيد چه نقاطي براي خريد كردن مناسب‌ترند. با مشخص شدنِ نقاطِ خريد، نقاط استقرارِ صندوق‌ها نيز مشخص مي‌شوند.

به عقيده‌ي اين كارشناس، الگوي كليِ رفتار مشتريان در سوپرماركت و هايپرماركت اين است كه از سمتِ راست وارد فروشگاه مي‌شوند، دور مي‌زنند و در سمتِ‌ چپ فروشگاه به انتهاي سفرِ خود مي‌رسند. بنابراين سمتِ چپ و جلوي فروشگاه، نقطه‌ي مناسبي براي استقرار صندوق است.

 

طراحيِ فضاي فروشگاه‌تان را به چه كسي بسپاريد

براي طراحي و الگوپردازيِ فضايي كه در اختيار داريد، مي‌توانيد از نرم‌افزارهاي راهنماي طراحي داخلي استفاده كنيد و صفر تا صدِ كار را به عهده بگيريد. البته ممكن است به ظاهر مقرون‌به‌صرفه باشد اما خواهيد ديد كه نتيجه‌ي كار، سوددهي لازم را برايتان نخواهد داشت. مؤسسات و شركت‌هايي هستند كه از مرحله‌ي ايده‌پردازي تا طراحي و اجرا را به عهده مي‌گيرند و با اينكه هزينه كمي بالاتر مي‌رود، اما در بلندمدت خواهيد ديد كه سودآوريِ كار بسيار متفاوت و چشمگير خواهد بود. چون فقط زيباييِ كار اهميت ندارد، بلكه فضا بايد تِم تجاري هم داشته باشد و اين فقط ار عهده‌ي كارشناساني برمي‌آيد كه در حوزه‌ي صنعت خرده‌فروشي و دكوراسيون و طراحي و اجراي فروشگاه خرده‌فروشي تخصص و تجربه داشته باشند.

علاوه بر كمك گرفتن از متخصصان، خودتان هم بايد قبل از هر اقدامي، ابتدا به چندين فروشگاه سر بزنيد و نقاط قوت و ضعف هر يك را ثبت كنيد تا بتوانيد فروشگاهي بي‌نقص‌تر و مشتري‌پسندتر و موفق‌تر راه‌اندازي كنيد.

 

تهیه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

منبع : www.fitsmallbusiness.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

Category: مقالات بیشتر
Hits: 1158

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter