slideshow (en)

اسرار موفقيت فروشگاه خرده‌فروشي زنجيره‌اي - قسمت اول

طراحی سوپرمارکت 

آيا تا به حال برايتان پيش آمده كه وارد فروشگاه خرده‌فروشي زنجيره‌اي شويد و خيلي بيشتر از مقداري كه برايش برنامه‌ريزي كرده بوديد يا پول كنار گذاشته بوديد خريد كنيد؟ به نظر مي‌رسد كه مديران و صاحبان فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي بزرگ به خوبي مي‌دانند كه فضاي فروشگاه خود را چگونه طراحي كنند و كالاها را به چه نحو به نمايش بگذارند تا شما به عنوان مشتري، مجذوب و به خريد بيشتر ترغيب شويد. 

به‌راستي چه رازي در پسِ اين قضيه است؟ در اين‌جا به چند مورد از نكاتي اشاره مي‌كنيم كه از طرف متخصصان و محققان حوزه‌ي خرده‌فروشي ارائه شده‌اند:

 

1. ويترين‌ها را برق بيندازيد!

بسياري از خرده‌فروش‌ها براي نمايش فروشگاه و كالاهايشان از ويترين استفاده نمي‌كنند و به مشتري اين امكان را نمي‌دهند كه بتواند حتي از بيرون فروشگاه، فضاي داخلي آن، دكوراسيون و كالاهاي موجود را ببيند. به گفته‌ي خانم ليندا كاهان، مشاور طراحي و عرضه‌ي كالاي شركت Cahan & Co : ”درست همان‌طور كه چشم‌هاي شما پنجره‌ي درون شما هستند و احساسات و افكار دروني‌تان را در معرض نمايش دنياي بيرون مي‌گذارند، ويترين و شيشه‌ي نماي فروشگاه شما نيز پنجره‌ و چشم‌هاي فروشگاه شما هستند. هر پنجره‌اي بايد حرف و پيامي براي گفتن داشته باشد.“

براي اينكه ويترين و نماي فروشگاهيِ جذاب و گيرايي داشته باشيد، از تِم و طرح تك‌رنگ استفاده كنيد تا هم توجه رهگذران را جلب كنيد و هم بتوانيد تصوير خاص و شفافي را از فروشگاه‌تان در ذهن آنها القا كنيد. اين كارشناس معتقد است، ”از پخش و پلا كردن لوازم و خرده كاغذهاي تزئيناتي و جاگير اجتناب كنيد، چون در كار خرده‌فروشي در فروشگاه‌ها، فضا و جاي كافي براي چيدمان و عرضه‌ي كالاها بسيار حائز اهميت است. اگر سعي كنيد به زور تعداد زيادي كالا را در فضاي كوچك ويترين فروشگاه‌تان جاي دهيد، اين صحنه مي‌تواند بسيار توي ذوق مشتريان بزند. ويترين، جاي تعداد محدودي از كالاهاي خاص است كه قرار است مشتري را به داخل فروشگاه‌تان بكشانند.

 

2. در نگاه اول، مشتري را قفل كنيد!

وقتي مشتري وارد فروشگاه‌تان مي‌شود، بايد بتوانيد با نمايش كالاهايي خاص به نحوي خاص، باعث شويد كه مشتري از سرعت خود بكاهد و زمان بيشتري را در فضاي فروشگاه سپري كند كه اين باعث خريد بيشتر مي‌شود. بعضي فروشگاه‌ها از بنرهاي رنگارنگ فصلي براي معرفي كالاهاي جذاب خود استفاده ميكنند. برخي ديگر نيز در همان ورودي فروشگاه، كالاهايي را از بسته‌بندي خود بيرون مي‌آورند تا مشتريان بتوانند به آن كالاها دست بزنند، از نزديك ببينند و كار كردن با آنها را از نزديك تجربه كنند. گاهي هم ميوه‌ها و سبزيجات تازه، يا خوراكي‌هاي خوشمزه‌اي را در معرض نمايش مي‌گذارند تا مشتري بتواند از آنها بچشد و به خريدشان ترغيب شود. اگر نتوانيد همان ابتدا، سرعت مشتري را كم كنيد، او با همان سرعتي كه وارد فروشگاه شما شده، از آن خارج خواهد شد و خريد قابل توجهي نخواهد كرد.

آقاي پت جانسون، مدير شركت خدمات مشاوره‌اي  Outcalt & Johnson معتقد است كه انباشته كردنِ  فضاي ورودي فروشگاه، نه تنها منظره‌ي ناخوشايندي به فروشگاه مي‌دهد، بلكه باعث مي‌شود مشتري نتواند در بدو ورود، قسمت‌هاي ديگر فروشگاه را ببيند. اگر مشتري از منظره‌اي كه در همان ابتداي ورود به فروشگاه مي‌بيند خوشش نيايد، به احتمال زياد، از همان جا برمي‌گردد و به ساير قسمت‌هاي فروشگاه مراجعه نمي‌كند. توصيه ميشود كه در قسمت ورودي فروشگاه، از قفسه‌هاي ظريف، كم‌عرض و كم‌ارتفاع براي عرضه كالاهايتان استفاده كنيد تا هم فضاي ابتداي فروشگاه، پُر به نظر برسد و هم مشتري بتواند از ويترين، ساير قسمت‌ها را ببيند و به ادامه‌ي سفر درون‌فروشگاهيِ خود ترغيب شود.

در بخش بعدي اين مطلب، به نكات ديگري در رابطه با دكوراسيون، طراحي و چيدمان فضاي فروشگاهي كه به رونق و موفقيت آن منجر مي‌شود اشاره مي‌كنيم.

 

تهیه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

منبع: www.entrepreneur.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

Category: مقالات بیشتر
Hits: 1002

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter