slideshow (en)

اسرار موفقيت فروشگاه خرده‌فروشي زنجيره‌اي - قسمت دوم

خرده فروشی 

در مطلب شماره 1 توضيح داديم كه صرف نظر از اينكه چه كالاهايي را براي فروش در فروشگاه‌تان عرضه مي‌كنيد، بسيار بسيار مهم است كه فضاي فروشگاه‌تان تا چه اندازه مي‌تواند روي ذهن مشتري تأثيرگذار باشد و با چه روش‌ها و ريزه‌كاري‌هايي مي‌توانيد مشتري را به ماندن و بيشتر خريد كردن ترغيب كنيد. توجه به برخي نكات است كه باعث مي‌شود فروشگاه‌هايي كه در يك خيابان فعال هستند، با وجود كالاهاي مشابه، سودآوري و موفقيت متفاوتي را تجربه كنند. 

 در اينجا، به موارد ديگري از اين نكات اشاره مي‌كنيم:

 

1. مشتري را به سمت راست فروشگاه بكشانيد!

خرده‌فروش‌ها بايستي فروشگاه خود را به نحوي طراحي كنند كه مشتري را به سمت راستِ فضاي ورودي به فروشگاه هدايت كنند. مطالعات نشان مي‌دهند كه بسياري از مشتريان به محض ورود به فروشگاه، ناخواسته ابتدا به سمت چپ نگاه مي‌كنند و سپس نگاه خود را به سمت راست متمايل مي‌كنند. آقاي دايكس، مدير مؤسسه برندسازي خرده‌فروشي Ikonic Tonic در لس‌آنجلس معتقد است كه در ادامه‌ي اين حركت چشمي، معمولا مشتريان ترجيح مي‌دهند به سمت راست فروشگاه حركت كنند و در خلاف جهت عقربه‌هاي ساعت، در فضاي فروشگاه دور بزنند.

براي مثال، فروشگاه خرده‌فروشي شيك و مجللي را تصور كنيد كه در آن، مشتريان به محض ورود، با قفسه‌هاي گل‌هاي تازه و خوشبو در سمت راست فروشگاه مواجه مي‌شوند و با استشمام بوهاي دلنشين و تماشاي زيبايي اين گل‌ها، خاطرات خوشي در ذهن انها تداعي مي‌شود و اين حس خوشايند مي‌تواند به خريد بيشتر آنها منجر شود. بنابراين، هم القاي حس خوشايند به مشتريان و هم ترغيب آنها با استفاده از كالاهاي جذاب مي‌تواند آنها را به سمت راست فروشگاه بكشاند تا از آنجا به سفر خود در خلاف جهت عقربه‌هاي ساعت ادامه دهند. 

در فروشگاهي قديمي در تگزاس، مشتريان به محض ورود، با فضايي شبيه به لابي هتل روبرو مي‌شوند كه در آن ميز گرد و بزرگي قرار گرفته و روي ميز، كالاها و محصولات جذاب فصلي چيده شده است. مشتري در اولين برخورد با اين ميز، با خود فكر مي‌كند كه از چپ به راست ميز بچرخد يا برعكس. در اين هنگام است كه با راهروي عريضي روبرو مي‌شود كه در سمت راست ميز گرد ساخته شده است كه مشتري را به حركت گردشي از راست به چپ فروشگاه ترغيب و راهنمايي مي‌كند.

 

2. مشتري را بلاتكليف رها نكنيد!

بسياري از فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي فراموش مي‌كنند كه در انتهاي راهروهاي منتهي به پايان قفسه‌ها، دكوراسيون، بنر، تابلو يا علائمي بگذارند كه مشتري را به جهت درستي هدايت كنند. خانم كاهان معتقد است كه در بسياري از اين فروشگاه‌ها، به راهروهايي برمي‌خوريم كه در انتهاي آنها، مشتري يا با ديوار صاف روبرو مي‌شود، يا با درب انبار فروشگاه يا سرويس بهداشتي!

آقاي دايكس نيز معتقد است كه گاهي مي‌توان مشتري را در مسير راهروي طولاني هدايت كرد تا در انتها، او را به بخش ديگري از فروشگاه كه عمود بر اين راهرو باشد راهنمايي نمود. در واقع، اين راهروها نه تنها فضايي براي بازديد و انتخاب كالاهاي قفسه‌ها مجاور هستند، بلكه مي‌توانند به عنوان مسيري تلقي شوند كه مشتري را ملزم مي‌كند تا در آن مسير تعيين‌شده حركت كند و در انتها به نقطه مورد نظر ما برسد.

در مطلب شماره 3، به جزئيات بيشتري از اين نكات خواهيم پرداخت.

 

تهیه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

منبع: www.entrepreneur.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

 

Category: مقالات بیشتر
Hits: 999

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter