slideshow (en)

اسرار موفقيت فروشگاه خرده‌فروشي زنجيره‌اي - قسمت سوم

خرده فروشی 

در مطلب شماره 2 درباره‌ي تأثير نوع و ساختار طراحي فضاي فروشگاه خرده‌فروشي صحبت كرديم و اينكه چگونه مي‌توانيم با اعمال تغييرات جزئي در چيدمان كالاها و طراحي قفسه‌ها و راهروها، مشتري را در جهت مورد نظر خود تغيير بدهيم و از اين طريق، مدت زمان حضور او و در نتيجه ميزان فروش را افزايش دهيم. 

 در اينجا به نكات ديگري اشاره مي‌كنيم كه مي‌توانند به موفقيت و رونق فروش در فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي كمك كنند:

 

1. به فروشگاه‌تان زاويه بدهيد! 

خانم كاهان مي‌گويد، ”درست است كه چيدن قفسه‌ها به طور موازي با ديوارهاي اصلي فروشگاه كارايي بيشتري به اين سازه‌هاي درون‌فروشگاهي مي‌بخشد اما گاهي با چيدن قفسه‌ها به صورتي كه نسبت به هم زاويه داشته باشند مي‌تواند به لحاظ ديداري براي مشتريان جذاب‌تر باشد. شكل ايده‌آل اين است كه يك قفسه‌ي مياني در فروشگاه در نظر بگيريد و از دو طرف، ساير رديف‌هاي قفسه‌اي را به نسبت زاويه‌اي مشخص با اين قفسه مياني، قرار دهيد به طوري كه با هم تشكيل يك علامت پيكان (فِلِش) را بدهند كه به ديوار انتهاييِ فروشگاه ختم مي‌شود. البته زاويه دادن به قفسه‌ها فقط به شرطي امكان‌پذير و مجاز است كه قرارگيري قفسه‌ها به اين شكل، براي مشتريان و گردش و رفت‌وآمد آنها در فضاي فروشگاه مشكل ايجاد نكند.

 

2. بين كالاها فاصله دهيد!

آقاي دايكس معتقد است كه بر اساس تحقيقات انجام شده، مشتريان بيش از 20 درصد از كالاهاي عرضه شده در فروشگاه را اصلا نمي‌بينند، چه برسد به اينكه انتخاب و خريداري هم بكنند. او مي‌گويد كه وقتي تعداد زيادي كالا را در قفسه‌هاي طولاني و بدون هيچ فاصله‌اي در كنار هم تنگاتنگ مي‌چينيد، منظره‌اي شكل مي‌گيرد كه اصلاً خوشايند مشتري نيست و توجه او را جلب نمي‌كند. بنابراين او توصيه مي‌كند كه بين دو يا چند رديف از كالاهاي عرضه شده، فاصله در نظر بگيريد يا اينكه بين هر چند رديف از كالاها، ايستگاهي را قرار دهيد و با استفاده از بنرها و استندهاي تبليغاتي يا جذاب، اين امكان را فراهم كنيد تا چشم و ذهن مشتري فرصتي براي تنفس و تصميم‌گيري و گزينش داشته باشد.

 

3. مشتري را در آغوش بگيريد!

آقاي دايكس معتقد است كه مردم به سمت شكل‌هاي گرد يا U شكل جذب مي‌شوند. بنابراين بهتر است براي جلب نظر مشتريان به سمت علائم راهنما يا تبليغاتي خاص در فروشگاه‌تان، آن‌ها را به صورت علائمي دايره‌اي شكل از سقف فروشگاه بياويزيد. همچنين مي‌توانيد از اشكال و سازه‌هاي Uشكل به عنوان پس‌زمينه‌ي دكوراسيون فروشگاه‌تان استفاده كنيد، براي مثال، از ديوارهاي كاذبي استفاده كنيد كه ارتفاع كمي دارند و لبه‌هاي آنها در هر دو طرف، كمي رو به جلو آمده و انحنايي Uشكل را در آن نقطه ايجاد مي‌كنند. با ايجاد چنين شكل‌هايي مي‌توانيد اين حس را به مشتري بدهيد كه آن سازه‌‌ي كنار ديوار مثل شخصي كه دستانش را براي در آغوش گرفتن آنها باز كرده، مي‌تواند حس در آغوش گرفته شدن، امنيت و دوست داشته شدن را به آنها القا كند. مشتريان با ديدن چنين كنج‌هاي آغوش‌مانندي، علاقمند مي‌شوند كه وارد آنها شده و اين حس خوشايند را تجربه كنند.

چنين فضاهايي، در هر شكل و اندازه‌اي كه باشند، مي‌توانند از آن حس ناخوشايند و خسته‌كننده‌ي رويارويي با قطاري از كالاها و قفسه‌هاي در هم فرورفته و گيج‌كننده بكاهند و مثل ايستگاهي براي استراحت فكري و ديداريِ مشتريان عمل كنند تا امكان، فرصت و فضاي بيشتري براي تصميم‌هاي بهتر و خريد بيشتر براي آنها فراهم شود. امروزه در بسياري از فروشگاه‌ها، از اين سازه‌هاي Uشكل و آغوش‌مانند برا جذب مشتريان بيشتر و افزايش فروش استفاده مي‌شود. توجه به نكات اين مطلب و شماره‌هاي 1 و 2 آن، مي‌تواند به درصد بالايي از تغيير مثبت در ميزان فروش و رونق و محبوبيت و جذابيت بيش از پيش فروشگاه شما منجر شود.

 

تهیه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

منبع: www.entrepreneur.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

Category: مقالات بیشتر
Hits: 1015

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter