slideshow (en)

طراحي دكوراسيون رستوران در فضاي محدود

طراحی رستوران 

اگر فضاي كوچك در اختيار داريد و تصميم داريد نوعي رستوران در آن راه‌اندازي كنيد، بايد به اين نكته توجه كنيد كه طراحي فضاي رستوران در چنين مقياسي، اگر با اصول خاصي همراه نباشد، مي‌تواند شما را به دردسر بيندازد. 

 اگر روي نكات مثبت فضايي كه در اختيار داريد و امكاناتي كه دست شما را براي تنوع دادن به طراحي فضا باز مي‌گذارند تمركز كنيد، مي‌توانيد رستوران نقلي و جمع‌وجوري راه‌اندازي كنيد كه در آن مشتري‌ها احساس خفگي نكنند و راحت باشند، ضمن اينكه كاركنان رستوران‌تان نيز بتوانند بدون دردسر و احساس تنگنا، در ميان ميزها و در آشپزخانه حركت و خدمات‌رساني كنند.

مرحله اول

فضاي رستوران خود را از درازا تقسيم‌بندي كنيد. در يك طرف رستوران، محلي را براي پخت‌وپز و ارائه‌ي دسر و نوشيدني به مشتريان (كافي‌شاپ) در نظر بگيريد، در عين حال كه در هر دو انتهاي اين قسمت، فضاي كافي را براي رفت و آمد پرسنل در نظر مي‌گيريد. اين ساختار، شبيه آشپزخانه‌ها باز است كه مي‌توان از يك طرف وارد و از طرف ديگر خارج شد. در هر دو طرف ديواري كه در قسمت پشتِ محل كار پرسنل قرار دارد يك درب در نظر بگيريد تا پرسنلي كه در بخش آشپزخانه كار مي‌كنند، براي ورود به رختكن يا اتاق مخصوص پرسنل يا انباري رستوران، از همان دربِ پشتي استفاده كنند. اين حالت، بهتر از آن است كه پرسنل براي ورود به قسمت‌هاي فوق، ناچار باشند از درون فضاي خود رستوران و از ميان ميزهاي مشتريان عبور كنند و به قسمت پشت رستوران بروند، كه اين مي‌تواند به افزايش ترافيك در فضاي درون رستوران و مزاحمت براي مشتريان منجر شود.

مرحله دوم

فضاي كار را به دو قسمت بخش كنيد. در يك طرف، سينك شستشو و تجهيزات كافي‌شاپ را قرار دهيد. براي چيدن ليوان‌ها و ضروف صرف دسر و نوشيدني، از قفسه‌هاي عادي استفاده نكنيد. براي اين كار مي‌توانيد از قفسه‌هاي دندانه‌دار يا پلكاني يا قلاب‌دار استفاده كنيد تا جلوه‌ي بيشتري به فضاي كوچك شما ببخشند. بجاي قرار دادن يخچال‌هاي بزرگ و جاگير، از يخچال‌ها و فريزرهاي با فوت پايين استفاده كنيد تا بتوانيد آن‌ها را در قسمت زيرين كانتر (ميز سفارش و سرو كافي‌شاپ) قرار دهيد و آبميوه‌ها و فرآورده‌هاي شير و دسرها را در آنها نگهداري كنيد. در قسمت انتهايي ميز كافي‌شاپ هم يك دستگاه صندوق را روي ميز گردان قرار دهيد تا هم خدمه و هم متصديان كافي‌شاپ بتوانند صندوق را بگردانند و بدون نياز به مراجعه به طرف ديگر ميز و مزاحمت براي ساير پرسنل، به دستگاه صندوق دسترسي داشته باشند.

 

 

مرحله سوم

در انتهاي ديگرِ كانتر، يك اجاق پخت‌وپز رو-ميزي يا اجاق تخت (صفحه‌ي داغ) نصب كنيد. فرها را در زير اين اجاق‌ها تعبيه كنيد. در قسمت بالاي هر اجاق، يك صفحه‌ي پوششي قرار دهيد تا روغن و مواد غذايي داغ روي مشتريان نپاشد. يك صفحه‌ي سيني‌مانند بر روي كانتر (پيشخوان) و در پشت اجاق و فر تعبيه كنيد تا بتوانيد غذا يا دسر مورد نظرتان را بر روي آن آماده كنيد. علاوه بر آن، در كنار پيشخوان، يك سينك ظرفشويي و دستگاه ظرفشويي نيز در نظر بگيريد. در قسمت زيرين اين پيشخوان‌ها، كابينت‌ها، كشوها و يخچال‌هاي كوچك را تعبيه كنيد تا از فضاي محدودي كه در اختيار داريد، بيشترين استفاده را براي نصب و جاسازي قفسه‌ها، كشوها، كابينت‌ها، يخچال‌ها، كانترهاي تهيه و پخت‌وپز، اجاق‌ها و فرها داشته باشيد.

مرحله چهارم

براي صرف قهوه و نوشيدني‌ها در قسمت كافي‌شاپ، يك كانتر (پيشخوان) جداگانه در نظر بگيريد و صندلي‌هاي مخصوص را در زير آن بچينيد تا فضاي داخل رستوران را اشغال نكنند. مشتريان براي صرف نوشيدني يا دسر مي‌توانند در هر يك از دو انتهاي پيشخوان بنشينند. همزمان با مسئولان كافي‌شاپ كه غذا و دسر و نوشيدني را از قسمت پيشخوان مربوط به خودشان به مشتريان تحويل مي‌دهند، غذاها و نوشيدني‌هايي كه از سالن غذاخوري به آشپزخانه سفارش داده مي‌شوند، توسط گارسن‌ها از روي كانتر سرو مي‌شوند تا حرارت اجاق‌ها و غذاهاي در حال پخت، باعث صدمه به كسي نشوند.

مرحله پنجم

در قسمت روبروي كانتر (پيشخوان) كافي‌شاپ، و در فضاي غذاخوري يك صندلي بلند كه تمام طول فضا را از يك طرف تا طرف ديگر اشغال كند نصب كنيد. در مقابل اين صندليِ بلند، ميزهاي باريك و جمع‌و جوري بچينيد و در طرف ديگر اين ميزها صندلي‌هايي را قرار دهيد. از ميزهاي چهارگوش كوچك و متوسط در كنار اين صندليِ بلند و سرتاسري استفاده كنيد تا مشتريان از هر گروه سني و با هر وضعيت جسماني بتوانند پشت آنها بنشينند. وقتي ميزهاي غذاخوري با اين فاصله از پيشخوان كافي‌شاپ و ميز صرف نوشيدني چيده شوند، پرنسل و گارسن‌ها مي‌توانند به‌آساني در فضاي ميان صندلي سرتاسري و بلندِ واقع در آن طرف رستوران و صندلي‌هاي چيده‌شده در كنار و زيرِ پيشخوانِ كافي‌شاپ رفت و آمد كنند و به مشتريان سرويس بدهند.

مرحله ششم

در قسمت پشتيِ دو درب وروديِ ابتدايي و انتهايي پيشخوانِ كافي‌شاپ، يك ”اتاق پشتي“ در نظر بگيريد و يخچال‌ها و فريزرهاي بلند ايستاده و باكس‌هاي نگهداري مواد غذايي خشك را در اين فضا قرار دهيد. در كنار اين‌ها، ميتوانيد چند كمد و قفسه و ميز و صندلي براي زمان استراحت پرسنل در نظر بگيريد. مي‌توانيد يك فضاي كوچكي را در اين قسمت براي شستشوي ظروف تعبيه كنيد. علاوه بر آن، يك درب خروجي هم براي ورود و خروج پرسنل از اين قسمت نيز در نظر بگيريد تا رفت و آمد آنها باعث ازدهام در فضاي رستوران و كافي‌شاپ نشود.

 

لوازم و تجهيزات مورد نياز

  • كانتر (پيشخوان) به سبك گالري
  • محافظ روي اجاق براي جلوگيري از پاشيدن روغن داغ به مشتريان
  • يخچال‌ها و سيستم‌هاي خنك‌كننده كامپكت (كوچك)
  • صندلي‌هاي كافي‌شاپي (بدون پشتي)
  • صندلي‌هاي بلند و سرتاسري
  • ميز و صندلي   

نکته :

سعي كنيد دكوراسيون و طراحي فضاي رستوران خود را تا حد امكان ساده و با حداقل لوازم و تجهيزات بسازيد تا فضا بيش از اندازه شلوغ و به هم ريخته و فشرده به نظر نرسد. براي اينكه فضاي محدود شما جادارتر و دل‌بازتر به نظر برسد، از كف‌پوش‌هاي چوبي و كاشي (روشن) استفاده كنيد و از كف تا سقف را پنجره‌ي تمام‌شيشه‌اي كار كنيد تا نور بيشتري به فضا وارد شود.

 

تهیه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

منبع: www.smallbusiness.chron.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

Category: مقالات بیشتر
Hits: 975

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter