slideshow (en)

برندسازي در صنعت كافي‌شاپ از ديدِ يك طراح - قسمت دوم

 

كافي‌شاپي موفق است كه بتواند همه‌ي آن فاكتورها و ويژگي‌هايي را كه يك برند در فضايي سه‌بعدي ارائه مي‌كند، در خود بگنجاند، كه البته اين ويژگي‌ها و فاكتورها، تنها به دكوراسيون داخلي جذاب و دل‌فريب محدود نمي‌شود، بلكه شامل خدمات‌رساني عالي به مشتري، محصولات باكيفيت، كارايي هوشمندانه و به‌يادماندني پرسنل و تجسم بخشيدن به ايده‌هايي نوآورانه و برند-محور از طريق طرح‌ها و نقش‌هاي گرافيكي نيز مي‌شود.

 براي خلق فضايي تأثيرگذار، عوامل گوناگوني دست به دست هم مي‌دهند كه بايد در هماهنگي كامل با يكديگر عمل كنند، و در غير اين صورت، به‌تدريج شكاف‌هايي در كسب‌وكار ايجاد مي‌شود و به پيكره‌ي آن صدمه مي‌زند و اينجاست كه مي‌گوييم كافي‌شاپ سوددهي ندارد يا دارد ضرر مي‌دهد. رعايت موارد و نكاتي كه در ادامه مي‌آوريم براي موفقيت اين حوزه از كسب‌وكار ضروري هستند:

 

از همان ابتدا، هدف شما و مشتريان‌تان بايد يكي باشد

منظور اين است كه وقتي طراح و مجري دكوراسيون كافي‌شاپ دست‌به‌كار مي‌شود، بايد تصوير ذهنيِ او با خواسته‌ي مشتري هم‌جهت باشد. براي اينكه بتوانيد فضايي را طراحي كنيد كه گوي سبقت را از رقبايتان بربايد؛ اين‌كه نه تنها با طرح خود، چشم هر مشتري‌اي را خيره كند و تجربه‌ي ديداريِ خوشايندي را در ذهن او ثبت كند، بلكه باعث شود كه ”پاخور“ كافي‌شاپ بالا برود و آن را به برندي پول‌ساز تبديل كند. اگر طراح و مجري دكوراسيون شما فقط به اين فكر است كه جذاب‌ترين دكوراسيونِ شهر را براي كافي‌شاپ شما دست و پا كند، بهتر است بي‌خيالش شويد!

 

سليقه‌ و ذائقه‌ي مشتري بايد در كانون توجه باشد

فضا و دكوراسيون داخلي كافي‌شاپ بايد براي مشتري مثل يك دستكش باشد؛ يعني از همه لحاظ مطابق با خواسته و انتظارات و ذائقه و سليقه‌ي مشتري طراحي و ساخته شود: چه به لحاظ فرهنگي، اجتماعي، عرفي و معيارهاي جغرافيايي. مشتريان امروز بسيار تيز و باهوش هستند و نسبت به برندها و ساختارهايي كه انعكاس‌دهنده‌ي ديدگاه‌ها و سلائق آنها در دنياي اطراف خود باشند اشتياق نشان مي‌دهند و از آنها استقبال مي‌كنند، بر خلاف طرح‌هاي پيش‌ساخته و كليشه‌اي كه چندان توجه آنها را جلب نمي‌كنند. بنابراين، طرح و ظاهر كافي‌شاپ شما نبايد كپي و تقليدي از ساير كافي‌شاپ‌ها باشد، بلكه فضايي كه انتخاب كرده‌ايد و منطقه و محيطي كه كافي‌شاپ شما در آن قرار خواهد گرفت، تعيين مي‌كند كه چه نوع دكوراسيون و شكل و شمايلي را براي آن طراحي و اجرا كنيد. گاهي با كوچكترين تغييرات در فضاي كافي‌شاپ خود مي‌توانيد تمايز شگرفي را در ظاهر آن در مقايسه با ساير كافي‌شاپ‌ها ايجاد كنيد و مطمئن باشيد كه مشتريان متوجه اين وجه تمايز خواهند شد و به ريزبيني و نكته‌سنجيِ شما احترام خواهند گذاشت.

 

مشتري در سفرِ درون‌كافي‌شاپيِ خود چه مي‌بيند؟

اين خيلي مهم است كه مشتري در مسيري كه در فضاي درون كافي‌شاپ طي مي‌كند، چه مي‌بيند و چطور با اين فضا ارتباط برقرار مي‌كند و چه حسي از آن مي‌گيرد. اين سفر از همان لحظه‌اي آغاز مي‌شود كه مشتري از خيابان عبور مي‌كند و به طرف درب ورودي كافي‌شاپ شما مي‌آيد، از درب عبور مي‌كند و در فضاي درون كافي‌شاپ به دنبال جاي مناسبي براي نشستن مي‌گردد. چيزهايي كه مشتري در هر نقطه از كافي‌شاپ شما مي‌بيند، روي تصميماتي كه مي‌گيرد اثر مي‌گذارد. بنابراين هنگام طراحي و ساخت فضا و دكوراسيون كافي‌شاپ، بايد خودمان را به جاي مشتري بگذاريم و ببينيم كه او از بيرون و درون كافي‌شاپ چه چيزهايي را مي‌بيند و چه حسي در او القاء مي‌شود و اين حس به چه واكنش و تصميمي در او منجر خواهد شد.

با علم به اين حس‌ها و تصميم‌هاست كه مي‌توانيم به درستي تعيين كنيم كه طراحي فضاي داخلي، چيدمان اجزاء و تجهيزات در سرتاسر فضاي موجود، ميز و صندلي‌هاي مقابل پيشخوان، طرح و نقش‌هاي گرافيكي و ارتباط آنها با مشتري، و همچنين نوع و كيفيت خدمات‌رساني به مشتري چگونه بايد باشد. با اشراف كامل به اين جزئيات است كه مي‌توانيم از همان لحظه‌ي ورود مشتري به فضاي كافي‌شاپ، كاري كنيم كه برند ما با او گفتگو كند، خود را به او بشناساند و روي تصميماتي كه مشتري در هر لحظه و براي مراجعات بعديِ خود خواهد گرفت تأثير بگذارد.

 

بايد بين طراحي فضاي كافي‌شاپ و كاركردِ آن هماهنگي و انسجام وجود داشته باشد

اگر مي‌خواهيد دكوراسيون داخلي كافي‌شاپ را با دانه‌هاي قهوه يا پاكت‌ها و بسته‌بندي‌هاي قهوه و نسكافه تزئين كنيد و بسازيد، براي نگهداري آنها در محل خود و روي ديوارها از لوازم و تجهيزات محكم و بااستقامت استفاده كنيد، چون هر لحظه فرو ريختن يا افتادنِ هر يك از اجزاء دكوراسيون كافي‌شاپ شما، يعني به هم ريختگي محيط و از دست دادن مشتريان‌تان.

دكوراسيون كافي‌شاپ شما، يا هر كسب و كار ديگري كه تصميم داريد راه‌اندازي كنيد، زبانِ گوياي شما و كسب‌وكارتان با مشتري است. هر نكته‌اي كه حساب‌شده رعايت مي‌كنيد و هر هزينه‌اي كه براي بهبود اين فضا صرف مي‌كنيد، مي‌تواند به فصيح و بليغ شدن و شفافيتِ اين گفتگو بين فضاي كافي‌شاپ شما و مشتريان كمك كند و از شما برند قدرتمندتر و بي‌رقيب‌تري بسازد. در قسمت سوم اين مطلب، به نكاتي اشاره خواهيم كرد كه به شما در ساختن برندي ريشه‌دارتر كمك مي‌كند. 

 

تهیه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

منبع: www.scaa.org

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

Category: مقالات بیشتر
Hits: 817

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter