slideshow (en)

برندسازي در صنعت كافي‌شاپ از ديدِ يك طراح - قسمت سوم

 خرده فروشی

 

در اين‌ قسمت به 6 مورد از مؤثرترين نكاتي اشاره مي‌كنيم كه مي‌توانند به شما در طراحي، اجرا و خلق فضايي تأثيرگذار، بر اساس انتظاراتي كه از كافي‌شاپ خود داريد، كمك كنند...

 

1. كافي‌شاپ شما، صحنه‌ي نمايش شماست

كافي‌شاپ شما، يا هر فروشگاهي كه براي ارائه‌ي محصولات و خدمات داريد، صحنه‌ي نمايش شماست. صندلي‌هاي بلندي كه دور تا دور ميز پيشخوان چيده‌ايد نشان‌دهنده‌ي اين هستند كه شما و كافي‌شاپ‌تان به كافي‌شاپ‌داري مسلط هستيد و به عنوان يك هنر به آن اهميت مي‌دهيد. طراح‌ها، نقش‌ها و رنگ‌هايي كه در فضاي كافي‌شاپ‌تان بكار برده‌ايد اصالت برندِ كافي‌‌شاپ و قهوه‌هايي را كه به مشتري‌ها ارائه مي‌كنيد به نمايش مي‌گذارند. مهارت‌هاي كافي‌شاپ‌داريِ خود را در معرض ديدِ مشتريان قرار دهيد؛ اما چگونه؟ با ذوق، سليقه، دقت و توجهي كه با هر فنجان از قهوه‌اي كه جلوي مشتري مي‌گذاريد مي‌آميزيد تا آن را به يك فنجان قهوه‌ي كم‌نظير مبدل كنيد. اين همان نكته‌اي است كه با آن به مشتري ياد مي‌دهيد كه طعم و كيفيت يك فنجان قهوه‌ را كه با تخصص و ذوق و عشق تهيه شده به خاطر بسپارد.

از لحظه‌اي كه مشتري پا به كافي‌شاپ شما مي‌گذارد تا لحظه‌اي كه از درب آن خارج مي‌شود، تمركز شما بايد روي به‌رخ‌كشيدنِ هنر كافي‌شاپ‌داري و نمايشِ بي‌عيب و نقص تهيه‌ي فنجان قهوه‌ي به‌يادماندني‌تان باشد. به مردم نشان دهيد كه چطور مي‌توان يك فنجان قهوه‌ي را با تخصص، ذوق، هنر و عشق آميخت و آماده كرد. به اين ترتيب مي‌توانيد آنها را ترغيب كنيد كه چيزهاي تازه‌اي را تجربه كنند. همين هنر، عشق، تخصص، ذوق و نوآوري را بايد در طرحي كه براي فضاي داخلي و دكوراسيون كافي‌شاپ خود در نظر مي‌گيريد رعايت كنيد و روي آن متمركز شويد.

 

2. مشتريان با چشم‌هايشان مي‌خورند!

چشم آدم‌ها با معده‌شان مرتبط است! به همين دليل است كه نمايش تصويري (از طريق عكس) غذاها و خوراكي‌ها در منوي رستوران‌ها و كافي‌شاپ‌ها، احتمال موفقيت آنها را بسيار بالا مي‌بَرد. بنابراين با استفاده از تصاوير جذاب و وسوسه‌انگيز از دسرها و نوشيدني‌هايتان، ذائقه و حواس چشايي و بويايي مشتريان را تحريك كنيد.

 

3. با مشتري صريح باشيد.

استفاده از تصاوير جذاب و وسوسه‌انگيز نبايد فقط به منو محدود شود. همه‌ي ديوارها، درب‌ها و اجزاي فضاي كافي‌‌شاپ شما، بستري مناسب براي به نمايش گذاشتن پيام‌هاي معنادار شما به مشتريان‌تان هستند تا بتوانيد درباره‌ي نوشيدني‌ها، دسرها و ساير خدمات‌تان با آنها از طريق تصاوير به گفتگو بنشينيد. هر از گاهي، بدون صرف هزينه‌هاي زياد مي‌توانيد طرح‌ها و تصاوير بكاررفته در كافي‌شاپ خود را تغيير دهيد تا هم تنوع ايجاد كنيد و هم به روز باشيد.

دليلي ندارد كه تصاويري كه استفاده مي‌كنيد حتما زيبا و جذاب باشند. همين كه فقط پيامي تفكربرانگيز يا ترغيب‌كننده را در آنها القاء كنند و آنها را به تصميم‌گيري براي صرف نوشيدني يا قهوه‌ي خاصي برانگيزند كافيست. از اين تصاوير استفاده كنيد تا نشان دهيد چقدر حرفه‌اي و باسليقه هستيد و قهوه‌ها و نوشيدني‌هايتان چقدر خوشمزه هستند و چه تجربه‌ي خوشايندي را مي‌توانند به همراه داشته باشند. گاهي گزينه‌هاي بسياري كه در منوي كافي‌شاپ خود ارائه كرده‌ايد مي‌توانند مشتري را سردرگم كنند اما با اين تصاوير هدفمند مي‌توانيد انتخاب را براي مشتري راحت‌تر كنيد.

 

4. ببينيد، بپسنديد، بخريد!

اصلي كه بايد در طراحي هر نوع فضاي كسب‌وكاري مورد توجه قرار گيرد اين است: ”ببينيد، بپسنديد، بخريد!“ استفاده از طراح‌ها و تصاوير تبليغاتي و وسوسه‌انگيز باعث فروش كالا يا خدمات مي‌شود. اين طرح‌ها و تصاوير بايد ساده، قابل فهم، در معرض ديد، جذاب و ترغيب‌كننده باشند و اطلاعات شفافي را در اختيار مشتري قرار دهند. طرح‌ها و تصاويري كه از اين ويژگي‌ها برخوردارند مي‌توانند روي تصميم مشتري تأثير بگذارند و به سودآوري بيشترِ كافي‌شاپ يا هر كسب‌وكار ديگري منجر شوند.

 

5. به جزئيات فضاي كافي‌شاپ توجه كنيد

هيچ وقت قدرت تأثيرگذاريِ نورپردازي و روشنايي مناسب را در فضاي كافي‌شاپ دستِ كم نگيريد. با نورپردازي خوب مي‌توانيد فضاي كافي‌شاپ را دگرگون كنيد، به آن حس بدهيد و نگاه و ذهن مشتري را به سمتي كه مي‌خواهيد هدايت كنيد. روي نورپردازي تأكيد كرديم چون اين يكي از فاكتورهايي است كه اغلب از سوي مديران و صاحبان كافي‌شاپ‌ها ناديده گرفته مي‌شود يا بودجه‌ي ناچيزي به آن اختصاص مي‌يابد.

 

6. همه مشتريان را دور ميز جمع كنيد

مشتريان دقيقاً مي‌دانند از كافي‌شاپ و فضاي آن و دورِ هم جمع شدن‌ها چه مي‌خواهند و اين فضا بايد خواسته‌هاي آنها را برآورده كند. فضاي كافي‌‌شاپ بايد با جذابيت‌هاي خود به مشتريان اين انگيزه و اشتياق را القاء كند كه در هر شرايطي، به هر مناسبتي، و در حال و روحيه‌اي كه دارند، بهانه‌اي براي حضور در كافي‌شاپ داشته باشند. طراحي انعطاف‌پذير و چيدمان هوشمندانه‌ي ميزها و صندلي‌ها در كنار هم فضايي را تشكيل مي‌دهند كه هم مشترياني كه دوست دارند در جايي خلوت و دنج يك نوشيدني صرف كنند و هم مشترياني كه مايلند دور هم جمع شوند و سر و صدا و گفتگويي داشته باشند بتوانند شرايط مورد انتظار خود را در اختيار داشته باشند.

طراحيِ تجاري دو هدف را دنبال مي‌كند: جذابيت و فروش. چنانچه در هر مرحله از فرآيند طراحي، به هر دو اين فاكتور توجه شود، هم به انتظارات مشتريان پاسخ داده مي‌شود و هم صاحبان كسب‌وكار به سود دلخواه خود مي‌رسند.

 

منبع: www.scaa.org

ترجمه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

حق استفاده از مقاله فوق با ذکر منبع بلامانع است.

 

Category: مقالات بیشتر
Hits: 813

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter