طراحي و چيدمان فضاي رستوران - قسمت اول

 

در طراحي و ساختِ ابعاد مختلف هر رستوران، اهدافي كه براي راه‌اندازيِ آن تعيين شده است بايستي در نظر گرفته شود. هر چه اين هدف و تصويري كه براي كسب‌وكارِ رستوران در نظر گرفته مي‌شود بزرگ‌تر و گسترده‌تر باشد، از منابع بيشتري براي تأمين اِلمان‌هاي تشكيل‌دهنده‌ي دكوراسيون و فضاي اين رستوران بايد استفاده نمود.

 

علاوه بر اين، منوي رستوران، تعداد مشتريان، قيمت‌هاي مورد نظر براي غذاها، دِسِرها و نوشيدني‌ها و خدمات، بايد با ساير اِلمان‌هاي رستوران از جمله چيدمان و دكوراسيون و فضاي كليِ آن هماهنگ باشد. خودِ اِلمان‌هايي كه براي دكوراسيون استفاده مي‌شوند بايد مجموعه‌ي يك‌دست، متناسب و هماهنگي را پديد بياورند. هيچ اِلماني نبايد در ميان ساير اِلمان‌ها و اجزاء دكوراسيون بيرون بزند و ظاهري ناهماهنگ به فضا بدهد، مگراينكه هدف از آن، جلب توجه مشتريان و هدايتِ آنها به سمت و سوي خاصي باشد. 

هزينه‌ها: به گزارش ریتیل ایران هنگام راه‌اندازي هر كسب‌وكاري، فرد وسوسه مي‌شود كه تا حد امكان، راحت‌ترين، بي‌دردسرترين و كم‌هزينه‌ترين دكوراسيون و چيدمان را براي فضاي آن اجرا كند. اما بايد توجه داشت كه از سر و تهِ كار زدن و صرفه‌جويي و خساست، در بلندمدت مشكلاتي را پديد مي‌آورد و به‌زودي مجبور خواهيد شد كه نوسازي و تعميراتي را براي فضاي رستوران‌تان انجام دهيد. مثل هر سرمايه‌گذاريِ ديگري، لازم است كه هنگام درگير شدن با فرآيند طراحي فضاي رستوران‌تان و تخصيص بودجه براي آن، تعيين كنيد كه چه هزينه‌اي را كجا و چگونه سرمايه‌گذاري كنيد و در ان رابطه، از همان ابتدا، چشم‌اندازي ده يا بيست ساله داشته باشيد.

هر هزينه‌اي كه مي‌كنيد، در نهايت بايد صرفِ اِلمان‌هايي شود كه براي شما و كسب‌وكارتان سوددهي داشته باشد. در بسياري از رستوران‌ها، اين هزينه‌ها شامل لابيِ ورودي، بخش كافي‌شاپ و نوشيدني، و سالن غذاخوري است. رستوران‌هاي لوكس و گران‌قيمت بايد مبلمان و لوازم و دكوراسيون لوكسي هم داشته باشد. رستوران معمولي و پر رفت‌وآمد نبايد برخورداري از فضايي تميز، نو و جذاب را ناديده بگيرد. خلاصه‌ي كلام اين‌كه يك رستوران، علاوه بر ارائه‌ي غذايي عالي و تميز، بايد خدمات خود را در محيطي راحت، دلچسب و تميز ارائه كند تا مشتري تجربه‌ي خوشايند و لذت‌بخشي از آن داشته باشد. اين همان هدفي است كه صاحبِ يك رستوران بايستي هنگام مديريت هزينه‌هاي راه‌اندازي كسب‌وكارش در نظر بگيرد.

در بخش دوم اين مطلب، موارد ديگري از اِلمان‌هاي تعيين‌كننده در طراحي و چيدمان رستوران موفق را بررسي خواهيم كرد.

 

ترجمه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

منبع: www.allfoodbusiness.com

حق استفاده از مقاله فوق با ذکر منبع بلامانع است.

 

مجموعه: مقالات بیشتر
تعداد بازدید: 490

پروژه ها

فروشگاه تکنولند
رستوران شمشیری
پدیده شاندیز

بلاگ

فروشگاه Alto Rosario
فروشگاه ELEVENPARIS
فروشگاه نایک

اخبار

طراحی دفتر BWM
روانشناسی در بازاریابی
نام تجاری - برندینگ

تماس با ما

این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

         کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به شرکت رابردومان میباشد.

خبر نامه

طراحی و بهینه سازی توسط نونگار پردازش