طراحي و چيدمان فضاي رستوران - قسمت سوم

طراحی هایپر مارکت و رستوران

 

به دنبال نكاتي كه در مورد اِلمان‌هاي طراحي و چيدمان فضاي رستوران در قسمت اول و دوم اين مطلب مورد بررسي قرار داديم، در اين شماره به موارد ديگري مي‌پردازيم.

 آشپزخانه: فضاي آشپزخانه‌ي رستوران بايد به اندازه‌اي بزرگ باشد كه هم براي لوازم و تجهيزات جاي كافي موجود باشد و هم پرسنل و كاركنان بتوانند به راحتي در آن فعاليت كنند و از لحاظ فضا در مضيقه نباشند. اين لوازم و تجهيزات شاملِ اجاق‌ها، فرها، سرخ‌كن‌ها، كباب‌پزها، ماشين ظرف‌شويي، سينك‌ها و قفسه‌ها هستند. لازم است كه در كنار محل نگهداري مواد غذايي خشك، فضايي براي آماده‌سازي و شستشوي آنها در نظر گرفته شود. فضاي آشپزخانه بايد به حدي باشد كه به تحقق اهداف رستوران كمك كند. پرسنل بايد بتوانند در اوج استرس فضاي آشپزخانه كه همه در حال دويدن و تلاش هستند، بدون سختي و تنش بتوانند از ميان لوازم و تجهيزات رفت‌وآمد داشته باشند و احساس راحتي كنند.

فضاي ذخيره و نگهداري از مواد غذايي: به گزارش ریتیل ایران براي نگهداري و ذخيره‌ي مواد غذايي بايد فضاي كافي وجود داشته باشد. اين فضا شامل يخچال سردخانه‌اي، فريزر سردخانه‌اي بزرگ، و فضايي با قفسه‌ها و كابينت‌هاي كافي براي ذخيره مواد غذايي خشك است. بهترين سرمايه‌گذاري براي موفقيت يك رستوران، تهيه‌ي يخچال و فريزر مجهز و جادار است، زيرا فساد مواد غذايي و خسارات سنگين به رستوران‌ها به دليلِ نبودِ سيستم نگهداري مواد غذايي فاسدشدني، بسيار رايج است. فضاي نگهداري از مواد اوليه بايد در گوشه‌اي از فضاي آشپزخانه و نزديك به يكي از ديوارهايي باشد كه از لوازم و تجهيزات و رفت‌‌وآمدهاي پرسنل به دور باشد و البته نزديك به دفتر مدير رستوران. به اين ترتيب احتمال دستبرد به مواد اوليه كاهش مي‌يابد.

دفتر مدير: دفتر مدير رستوران بايد تا حد امكان كوچك باشد، و در عين حال در محلي قرار داشته باشد كه مدير از آنجا بتواند همه‌ي امور را تحت مديريت و كنترل و نظارت خود داشته باشد. بهتر است دفتر مدير رستوران در محلي امن، و به دور از سالن غذاخوري، محل كار و استراحت پرسنل و خدمتكاران، و به دور از هياهوي آشپزخانه قرار بگيرد.

در قسمت چهارم اين مطلب، به جزئيات بيشتري از ويژگي‌هاي رستوران موفق خواهيم پرداخت.

 

ترجمه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

منبع: www.allfoodbusiness.com

حق استفاده از مقاله فوق با ذکر منبع بلامانع است.

 

مجموعه: مقالات بیشتر
تعداد بازدید: 447

پروژه ها

فروشگاه تکنولند
رستوران شمشیری
پدیده شاندیز

بلاگ

فروشگاه Alto Rosario
فروشگاه ELEVENPARIS
فروشگاه نایک

اخبار

طراحی دفتر BWM
روانشناسی در بازاریابی
نام تجاری - برندینگ

تماس با ما

این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

         کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به شرکت رابردومان میباشد.

خبر نامه

طراحی و بهینه سازی توسط نونگار پردازش