slideshow (en)

طراحي و چيدمان فضاي رستوران - قسمت چهارم

طراحی هایپرمارکت و رستوران

 

به دنبال نكاتي كه در مورد اِلمان‌هاي طراحي و چيدمان فضاي رستوران در سه قسمت پيشينِ اين مطلب مورد بررسي قرار داديم، در اين شماره به موارد ديگري مي‌پردازيم.

محل استراحت پرسنل: در هر رستوران بايد فضايي در نظر گرفته شود تا پرسنل بتوانند در آن جمع شوند، لوازم شخصي‌شان را در آن قرار دهند، لباس‌هايشان را در آن بياويزند، استراحت كنند و …. همچنين بايد اتاقي در نظر گرفته شود كه پرسنل بتوانند در آن جمع شوند تا درباره‌ي سياست‌هاي مديريتي و اجراييِ رستوران به آنها اطلاع‌رساني شود و اگر مدير رستوران قصد دارد نكته‌اي را با آنها مطرح كند، بتواند در آنجا با آنها ملاقات و گفتگو كند. بهتر است اين اتاق نزديك به آشپزخانه واقع شود.

سالن غذاخوري: به گزارش ریتیل ایران هنگام طراحي دكوراسيون و چيدمان سالن غذاخوري در رستوران، چند سؤال مطرح مي‌شود. محل ميزهاي كوچك و ميزهاي بلندِ سرتاسري و صندلي‌هاي آنها كجاست؟ فضا را باز طراحي كنيم يا به هم فشرده و دنج؟ از رنگ‌هاي روشن استفاده كنيم يا تيره؟ از طراحي و سازه‌هاي مدرن و امروزين استفاده كنيم يا سنتي؟ جواب به اين سوالات را نوعِ مشترياني كه قرار است در رستوران‌تان از آنها پذيرايي كنيد تعيين مي‌كنند. در اين رابطه، نكته‌ي بسيار مهم اين است كه ميانه‌روي در پيش بگيريد تا نه سيخ بسوزد و نه كباب! بدين معني كه در طراحي دكوراسيون فضاي رستوران‌تان، كمي از هر دو گزينه را در نظر بگيريد تا رستوران‌تان براي همه‌ي سليقه‌ها جذابيت داشته باشد و به همه‌ي نيازهاي مشتريان پاسخ دهد.

سالن غذاخوري بايد يك جريانِ عادي و روان ايجاد كند؛ جرياني كه از ورودي و لابي آغاز مي‌شود و تا خودِ سالن غذاخوري و تا آشپزخانه ادامه پيدا مي‌كند. در سالن غذاخوري، بخش‌هاي انحصاري و پارتيشن‌بندي شده، فضاي مناسبي را براي مهماني‌هاي خصوصي و ضيافت‌ها فراهم مي‌كنند. در موارد بسياري ديده شده است كه تركيبي مناسب و متناسب از ميزهاي چندنفره، ميزهاي بلند، فضاهاي باز و فضاهاي اختصاصي و پارتيشن‌بندي شده مي‌تواند درآمدِ رستوران را به ميزان چشمگيري افزايش دهد.

كافي‌شاپ: كافي‌شاپ و فضا و دكوراسيون كافي‌شاپ هم بايد با فضاي ساير بخش‌هاي رستوران هماهنگ باشد. با اين حال، كافي‌شاپ بايد بتواند فضايي دنج و اختصاصي و راحت براي مشترياني باشد كه فضايي متفاوت را براي تجربه‌ي يك نوشيدني يا دسرِ متفاوت و به‌يادماندني جستجو مي‌كنند. يك كافي‌شاپ مي‌تواند علاوه بر ارضاي اين ذوق در مشتريان، به لحاظ بصري نيز جذب‌شان كند و آنها را به داخل رستوران بكشاند و نمايي جذاب و وسوسه‌انگيز از نوشيدني‌ها و دسرها را به نمايش بگذارد.

سرويس بهداشتي: سرويس‌هاي بهداشتي رستوران از جمله مواردي هستند كه در طراحي رستوران اهميت چنداني به آنها مبذول نمي‌شود. بسياري از مشترياني كه صرف غذا، نوشيدني يا دسر را در رستوران تجربه مي‌كنند، از سرويس بهداشتي هم استفاده مي‌كنند. اين سرويس بهداشتي و لوازم و تجهيزاتي كه در آن بكاررفته است بايد بتواند همان حسِ بهداشت، تميزي و باسليقه‌گي را به مشتري القاء كند. در ضمن، فضاي سرويس بهداشتي بايد به شكلي باشد كه مشتريان را معطل نكند و بتواند در آنِ واحد به چند مشتري سرويس دهد، علاوه بر اينكه نبايد ساير بخش‌هاي رستوران را محدود كند و از سالن غذاخوري فاصله‌ي كافي داشته باشد.

 

ترجمه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

منبع: www.allfoodbusiness.com

حق استفاده از مقاله فوق با ذکر منبع بلامانع است.

 

Category: مقالات بیشتر
Hits: 791

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter