slideshow (en)

سازماندهي فروشگاه خرده‌فروشي

طراحی فروشگاه

 

به عنوان مدير فروشگاه خرده‌فروشي، اگر بتوانيد وظايف پرسنل‌تان را به‌طور دقيق برايشان روشن كنيد كه قرار است در فضاي فروشگاه، چه كارهايي را انجام دهند مي‌توانيد روي پيش رفتن كارها آن‌طور كه مي‌خواهيد حساب كنيد. بسته به اينكه وسعت فروشگاه‌تان چقدر است و چه نوع كالاهايي را در آن عرضه مي‌كنيد، نوع روشي كه براي سازماندهي و مديريت آن در پيش مي‌گيريد متفاوت خواهد بود.

 بسياري از اقدامات و رَويه‌هايي كه براي پيش‌برد كسب و كار خرده‌فروشي انجام مي‌گيرند، در بسياري از انواع آنها نقطه مشترك و تشابه‌هايي دارند. با اين حال، فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي كوچك يا مستقل، ممكن است بخش‌هاي مختلف فعاليت خود را با هم تركيب و ادغام كنند و همه را تحت مديريت يك نفر قرار دهند، اما فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي بزرگ اغلب مجموعه فعاليت‌هايشان را به چند بخش تقسيم مي‌كنند و هر بخش را تحت مديريت فرد يا گروه جداگانه‌اي قرار مي‌دهند، يا به عبارتي، داراي لايه‌هاي مديريتي هستند.

براي مثال، ممكن است فروشگاه خرده‌فروشي كوچكي كه كالاهاي خاصي را عرضه مي‌كند، همه پرسنل خود را تحت يك گروه قرار دهد: ”امور اجرايي فروشگاه“ و تمام فعاليت‌هاي داخل فروشگاهي را بطور مشترك بين همه پرسنل تقسيم كند، بطوري كه فعاليت‌هاي همه اعضا با هم هم‌پوشاني داشته باشد. اما در فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي بزرگ، براي پيش‌برد كارها، سلسله‌مراتبي تعريف مي‌شود: مدير، دستيار مدير، سرپرست پرسنل، پرسنل فروش (بخش لوازم خانگي، بخش مواد غذايي، لوازم ورزشي، كالاي خواب و …). در اين حالت است كه مي‌توان بطور تفكيك‌شده، امور فروشگاه را به‌شكل حساب‌شده پيش برد.

به گزارش ریتیل ایران وقتي فروشگاه خرده‌فروشي، بخشي از پيكره زنجيره‌اي فروشگاه‌هاي كلان خرده‌فروشي باشد، پرسنلي كه در چنين فروشگاه‌هايي كار مي‌كنند، حيطه وظايف خود را به‌طور دقيق دريافت مي‌كنند و از اين رو، هيچ كاري روي زمين نمي‌ماند. از طرف ديگر، به علت انسجام و هماهنگي در تعيين شرح وظايف پرسنل، محدوده وظايف از فروشگاهي به فروشگاه ديگر تفاوت زيادي ندارد. اما اگر شما در حال راه‌اندازي فروشگاه خرده‌فروشي كوچكي هستيد، بايد روي شرح وظايف تك‌تك پرسنل نظارت داشته باشيد تا اوضاع از كنترل‌تان خارج نشود. حتي اگر تعداد پرسنل‌تان انگشت‌شمار است، وظايف هر يك را به‌طور دقيق و مكتوب مشخص كنيد تا بعد از مدتي، در مديريت كارها به بن‌بست نخوريد.

 

از كجا شروع كنيم

در پروسه راه‌اندازي و سازماندهي فروشگاه خرده‌فروشي، يكي از بهترين قدم‌هايي كه در ابتداي كار مي‌توان برداشت، تعيين فهرست اقداماتي است كه بطور روزانه، ماهانه و بلندمدت بايد انجام شوند. قدم بعدي اين است كه يك چارت يا جدول سازماني آماده كنيد و بخشي از اقداماتي را كه در فهرست قبلي جمع‌آوري كرده بوديد، به تك‌تك پرسنل‌تان محول كنيد. بر اساس اين چارت، هر كس قادر خواهد بود كارهايي را كه در آنها تخصص يا با آنها آشنايي دارد به عهده بگيرد. بنابراين، براي مثال، پرسنل واحد كارگزيني و استخدام مجبور نخواهند شد وضعيت بخش انبارداري و موجودي كالا را سازماندهي و مديريت كنند.

يكي از فوايد اين چارت سازماني اين است كه سلسله مراتب در ساختار پرسنل فروشگاه خرده‌فروشي مشخص مي‌شود، بنابراين براي هر يك از كارمندان و كاركنان مشخص خواهد بود كه مدير و سرپرست او چه كسي است و در صورت بروز مشكل در واحد خود، مراتب را به چه كسي بايد گزارش كند. از طرف ديگر، وقتي حيطه وظايف هر كس بطور مكتوب در قالب چارت سازماني درج شده و بطور مرتب بروز رساني شود، در اين صورت، در مورد اينكه كدام مسئوليت بر عهده چه كسي است سردرگمي و اخلال رخ نمي‌دهد. در واقع، هر چه پرسنل ذهنيت روشن‌تري درباره مسئوليت‌هايشان داشته باشند، كارها روان‌تر انجام خواهند شد و اين به بهبود بازدهي و سودآوري فروشگاه كمك خواهد كرد.

 

چگونه يك تيم خرده‌فروشي تشكيل دهيم

مديرعامل، صاحب فروشگاه يا سرپرست فروشگاه، معمولاً همه‌كاره‌ي فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي هستند كه هم موظف‌اند وضعيت درآمدزايي آن را به اطلاع سهام‌داران برسانند و هم روي همه امور فروشگاه، مثل ميزان فروش و سودآوري، مسائل مربوط به پرسنل و امور اجرايي آن، نظارت داشته باشند. در فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي كوچك، تعامل انفرادي بين مدير و تك‌تك پرسنل بسيار اتفاق مي‌افتد. به گزارش ریتیل ایران اين تعامل رو-در-رو به‌ويژه در شرايطي متداول است كه فروشگاه در ابتداي راه خود است و هنوز به سودآوري مورد نظر نرسيده است، و از اين رو، مدير يا صاحب فروشگاه به هر ترفند و سياستي براي پيش‌برد بهينه كارهاي فروشگاه توسط پرسنل متوسل مي‌شود تا آن را به درامد تعيين‌شده برساند.

افراد بسياري در پيش‌برد فعاليت‌هاي جاري فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي نقش دارند، از جمله: مديران فروشگاه، دستياران مدير و سرپرستان امور اجرايي، صندوق‌دار، فروشنده‌ها، پرسنل امنيتي، پرسنل رسيدگي به امور كالاهاي مفقودي، پرنسل ارسال كالاهاي خريداري شده به مشتريان و …. بخش بازاريابي فروشگاه، پرسنلي را به كار خواهد گرفت كه با روابط عمومي، تبليغات، روانشناسي مشتريان، بازاريابي بصري درون‌فروشگاهي آشنايي كافي داشته باشند. در حوزه بازاريابي و فروش، با برنامه‌ريزي، خريد و تأمين موجودي انبار و كالاهاي عرضه‌شده و پرسنل متخصص در اين حوزه‌ها سروكار خواهيم داشت. در حوزه روابط انساني، با افرادي سروكار داريم كه پرسنل و كاركنان را استخدام مي‌كنند و آموزش مي‌دهند و روي سودآوري فروشگاه و ساير امور پرسنل و مسائل و مشكلات‌شان نظارت مي‌كنند. پرسنل  IT نيز اقدامات مربوط به بازاريابي آنلاين و مديريت سيستم‌هاي فروشگاه را به عهده دارند.

در مجموع اينكه فروشگاهي كه با اين ساختار و سازه و سيستم مديريتي شروع به كار مي‌كند، به همين شكل نخواهد ماند. هر كسب و كاري با گذر زمان دستخوش تغييرات و پيشرفت‌هايي مي‌شود و اين ايجاب مي‌كند كه همگام با كسب و كار، مديريت پرسنل، ساختارها و سيستم‌هاي نظارتي و تصميم‌گيري نيز به روز رساني شوند. گاهي نياز به اين است كه طراحي فروشگاه و ساختار حاكم بر آن به طور كلي تغيير كند تا بتواند جواب‌گوي نيازهاي فروشگاه پيشرفته‌تر باشد. در اين ميان، اصلاح و بروز رساني چارت سازماني فروشگاه، و مسئوليت‌هايي كه بر هر يك از اعضا محول شده بود مي‌تواند در هماهنگ شدن با اين تحولات مؤثر واقع شود.

ترجمه در : ریتیل ایران

منبع : www.thebalance.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

Category: مقالات بیشتر
Hits: 418

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter