slideshow (en)

عوامل مؤثر در انتخاب فضا براي فروشگاه خرده‌فروشي - قسمت دوم

طراحی هایپرمارکت

 

 

در بخش اول اين مطلب، به انواع كالا در فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي و لزوم شناخت از هر منطقه و مردم آن براي انتخاب درست فضاي فروشگاهي صحبت كرديم. در اين بخش نيز به عوامل تعيين‌كننده ديگر در انتخاب فضاي فروشگاه براي خرده‌فروشي مي‌پردازيم.

 

دسترسي آسان، قابل رؤيت بودن و پاخور داشتن

رفت و آمد زياد مردم به فروشگاه خرده‌فروشي‌تان را به حساب مشتريان بيشتر نگذاريد. خرده‌فروش‌ها تمايل دارند در محلي فروشگاه راه‌اندازي كنند كه خريداران بيشتري داشته باشد البته به شرطي كه اين خريداران، بتوانند انتظارات خرده‌فروش را براي تحقق اهداف بازار هدف برآورده كنند. شايد بتوان اميدوار بود كه خرده‌فروش‌هاي خُرد (كوچك) بتوانند از ترافيك چشمگير مشترياني كه به فروشگاه‌هاي بزرگ اطراف مراجعه مي‌كنند بهره‌مند شوند و پاخور مناسبي داشته باشند.

- هر ساعت يا روزانه چند نفر پياده يا با اتومبيل از محل فروشگاه‌تان عبور مي‌كنند؟

- آيا تسهيلات و امكانات حمل‌ونقل عمومي براي مشترياني كه به آن منطقه مي‌آيند فراهم است؟

- آيا ورود و خروج از پاركينگ شما براي مشتريان و همچنين خودروهاي حمل كالاها آسان است؟

- آيا براي همه خودروها به اندازه كافي فضاي پارك فراهم شده است؟

بسته به اينكه كسب و كارتان در چه زمينه‌اي است، بايد براي هر هزار فوت مربع از فضاي خرده‌فروشي‌تان، بين 5 تا 8 فضاي پارك براي خودروها در نظر بگيريد.

وقتي مي‌خواهيد ميزان قابل رؤيت بودن فروشگاه‌تان را بررسي كنيد، بايد از ديد مشتري به اين قضيه نگاه كنيد. آيا كسي كه پياده يا با اتومبيل از مسير اصلي ترافيك (خيابان، بزرگراه، جاده ...) عبور مي‌كند، مي‌تواند به‌راحتي فروشگاه شما را ببيند؟ به عبارتي، آيا چشمش به فروشگاه‌تان مي‌افتد؟ آيا مشتري مي‌تواند تابلو فروشگاه را به راحتي ببيند؟ در اغلب مواقع، هر چه تابلو و خودِ فروشگاه‌تان قابل‌رؤيت‌تر باشد، نياز كمتري به تبليغات پيدا خواهيد كرد. براي مثال، فروشگاه كالاهاي لوكس يا كالاهاي تخصصي كه 5 كيلومتر دور از شهر است خيلي بيشتر از فروشگاه مبلمان يا دكوراسيوني كه در مجتمع تجاري يا مركز خريد مركز شهر واقع است نياز به بازاريابي و تبليغات دارد.

 

قوانين قرارداد، منطقه‌بندي و طرح‌هاي عمراني

قبل از اينكه فضايي را براي فروشگاه خرده‌فروشي‌تان اجاره يا خريداري كنيد، حتماً تمامي جوانب، از جمله قوانين، مقررات، سياست‌ها و پروسه‌هاي ملكي و تجاري را بررسي كنيد. با شهرداري منطقه، و سازمان‌هاي مرتبط با قوانين منطقه‌بندي تماس بگيريد و در جريان كليه قوانين قرار بگيريد تا بعدها به دليل عدم شناخت از برخي مقررات، به مشكل نخوريد. بعلاوه، از قوانين اسنادي و ثبت ملكي منطقه نيز شناخت پيدا كنيد تا بعد از امضاي سند فروش يا اجاره فضاي فروشگاه‌تان، با قوانين ناخواسته روبرو نشويد. بعلاوه با بخش عمراه و شهرسازي منطقه صحبت كنيد تا مطمئن شويد در آينده نزديك قرار نيست عمليات عمراني، تغييرات منطقه‌اي يا عقب‌نشيني يا طرح تجميع در منزقه اجرا شود، چون هر يك از اين موارد مي‌تواند تغييرات عميق و جبران‌ناپذيري در ترافيك مشتريان به فروشگاه شما ايجاد كنند.

 

كسب‌وكارهاي همسايه و رقابت تجاري در منطقه

كسب و كارها و فروشگاه‌هايي كه در همسايگي فروشگاه‌تان واقع شده‌اند هم مي‌توانند به رونق كسب‌وكارتان كمك كنند و هم مي‌توانند به ركود و ضرردهي كسب و كارتان منجر شوند. براي مثال، يك بوتيك لوكس و گرانقيمت كه در كنار فروشگاه تخفيفي (با انواع كالاها براي نيازهاي مختلف و قيمت مناسب) فعاليت مي‌كند نمي‌تواند روي فروش بالا و رونق كسب‌وكار خود حساب كند. اما اگر همين بوتيك در كنار آرايشگاه زنانه داير شود، مي‌تواند به سودآوري قابل توجه آن اميدوار بود.

دنباله اين مطلب را در قسمت سوم مطالعه كنيد.

 

 تهیه و تنظیم در : ریتیل ایران

منبع: www.thebalance.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

Category: مقالات بیشتر
Hits: 477

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter