slideshow (en)

عوامل مؤثر در انتخاب فضا براي فروشگاه خرده‌فروشي - قسمت سوم

خرده فروشی

 

در بخش دوم اين مطلب، درباره نقش عوامل قانوني و تصميمات سازمان‌ها و ارگان‌هاي منطقه‌اي، درباره تأثير ساير كسب و كارهاي منطقه و در باب نقش رؤيت‌پذير بودن فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي بر رونق و موفقيت‌شان صحبت كرديم.

 در اين بخش نيز به عوامل تعيين‌كننده ديگر در انتخاب فضاي فروشگاه براي خرده‌فروشي مي‌پردازيم:

 

هزينه‌هاي فضاي خرده‌فروشي

غير از اجاره‌بها، هزينه‌هاي ديگري نيز براي راه‌اندازي فروشگاه خرده‌فروشي وجود دارند كه هنگام انتخاب فضاي فروشگاه بايد مد نظر داشته باشيد:

- هزينه‌هاي رسيدگي به فضاي سبز مقابل فروشگاه، تعمير و نگهداري ساختمان فروشگاه، هزينه‌هاي آب، برق، گاز و تلفن و (در صورت نياز) حقوق نگهباني و تأمين امنيت ساختمان فروشگاه به عهده چه كسي است؟

- هزينه‌هاي تعمير و نگهداري سيستم‌هاي گرمايشي و سرمايشي و تهويه فروشگاه و ساختمان ان به عهده چه كسي است؟

- اگر فضاي فروشگاه در محل خلوت يا دورافتاده‌اي است، چقدر بايد براي هزينه‌هاي اضافي تبليغات و بازاريابي اختصاص يابد؟

- متوسط مجموع هزينه‌هاي آب و برق و غيره چه مقدار است؟ 

- آيا براي اينكه فضايي كه اجاره مي‌كنيد متناسب با نيازتان و اهداف و ساختاري كه براي فروشگاه‌تان ترسيم كرده‌ايد شكل بگيرد، بايد هزينه‌هايي را براي رنگ‌آميزي و دكوراسيون و نصب سازه‌هاي اضافي و بنايي كنار بگذاريد؟ اگر بله، چقدر؟

- آيا ماليات مِلك فروشگاه به عهده‌ي مالك است يا مستأجر؟

بهايي كه امروز مي‌توانيد براي فضاي خاصي بپردازيد، با بهايي كه در آينده مي‌توانيد تقبل كنيد متفاوت است. اجراي پروژه‌هاي فروش براي كسب و كار جديد كار راحتي نيست، اما براي اينكه براي خودتان مسخص كنيد كه در آينده چه مقدار اجاره بايد بپردازيد، بايد متوجه شويد كه فروشگاه‌ها و كسب و كارهاي مشابه با فروشگاه شما كه قبل از شما در اين منطقه مشغول به كار شده‌اند، چه هزينه‌ها و اجاره‌هايي پرداخت كرده و چه قدر فروش داشته‌اند و بر اساس آن تخمين بزنيد كه آينده فروشگاه خرده‌فروشي‌تان در چه وضعيتي خواهد بود. هر محاسبه‌اي، بدون شناخت از كِشش و ظرفيت منطقه براي رونق و فروش بالا، محكوم به شكست است.

 

عوامل شخصي

اگر تصميم داريد خودتان در فروشگاه‌تان كار كنيد (بجاي اينكه كسي را استخدام كنيد)، قبل از هر چيز ببينيد كه آيا شخصيت و روحيه‌ي كار كردن در اين محيط را داريد؛ اينكه از خانه تا فروشگاه‌تان چقدر راه است، و بسياري از عوامل فردي و خصوصي كه بايد مد نظر داشته باشيد تا بتوانيد بلندمدت در فروشگاه‌تان كار كنيد و به اهداف‌تان برسيد. اگر قرار بر اين باشد كه مدت زمان طولاني را صرف رفت و آمد به فروشگاه‌تان كنيد، ديگر نمي‌توانيد از اينكه رييس خودتان هستيد و داريد مستقل كار مي‌كنيد لذتي ببريد و اين در بلندمدت، روي موفقيت و پيشرفت كارتان تأثير منفي خواهد گذاشت. بعلاوه، بسياري از محدوديت‌هايي كه صاحب ملك فروشگاه‌تان به شما تحميل مي‌كند (و شما قبلاً درباره‌شان با او به توافق نرسيده بوديد) و همكاراني كه احتمالاً براي پيشبرد كارها استخدام خواهيد كرد و بي‌ملاحظه‌گي‌ها و كارشكني‌ها و ناهماهنگي‌هايي كه با آنها تجربه خواهيد كرد، همگي روي استقلال شما در مديريت و فعاليت تأثيرگذار خواهند بود.

 

ملاحظات خاص

شايد نياز به اين باشد كه براي كسب‌وكارتان، برخي ملاحظات و نكات را مد نظر داشته باشيد. فهرستي از ويژگي‌هاي خاصي كه كسب‌وكار و فروشگاه‌تان در خود دارد تهيه كنيد و تلاش كنيد كه در جهت فراهم كردن امكانات و شرايطي كه هم‌جهت با آنها باشند حركتي انجام دهيد.

- آيا لازم است كه براي فروشگاه‌تان، نورپردازي، سازه‌ها و تجهيزات خاصي را تعبيه و نصب كنيد؟

- آيا تصميم داريد براي مشتريان و پرسنل خودتان سرويس بهداشتي جداگانه در نظر بگيريد؟

- آيا در صورت آتش‌سوزي يا سرقت، فضاي كافي و مناسب براي پيگيري‌هاي ايمني وجود دارد؟

-  آيا به خدمات بهداشتي و نظافتي دسترسي كافي وجود دارد؟

- آيا در فضاي بيروني فروشگاه و همچنين پاركينگ، نور كافي در نظر گرفته شده است؟

- آيا در فضاي بيرون ساختمان فروشگاه، سايه‌باني تعبيه شده تا در صورت بارندگي، بتوان زير آن پناه گرفت؟

- نرخ و آمار تخلفات، سرقت، مزاحمت، آزار و اذيت و قتل در آن منطقه چگونه است؟

- آيا در آن منطقه، براي باز بودن فروشگاه در روزهاي تعطيل يا پس از نيمه‌‌شب، محدوديت‌هاي قانوني وجود دارد؟

به هيچ عنوان براي انتخاب محل و فضاي فروشگاه‌تان و راه‌اندازي آن عجله نكنيد. به خوبي درباره‌ي همه چيز تحقيق و پرس‌وجو كنيد و حوصله به خرج دهيد. حتي بعد از نصب و راه‌اندازي سازه‌ها و تأسيسات، اگر فكر مي‌كنيد كه لازم است درباره مسائلي تحقيقات بيشتر انجام دهيد و تاريخ افتتاحيه را به عقب بيندازيد، حتماً اين كار را انجام دهيد. طولاني شدن فرآيند انتخاب فضا و محل فروشگاه‌تان بسيار بهتر از آن است كه عجولانه محلي را انتخاب و فروشگاه را راه‌اندازي كنيد و پس از مدتي دار و ندارتان را ببازيد و به هيچ يك از اهدافي كه براي كسب‌وكارتان ترسيم كرده بوديد نرسيد.

 

 تهیه و تنظیم در : ریتیل ایران

منبع: www.thebalance.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

Category: مقالات بیشتر
Hits: 518

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter