slideshow (en)

تخفيف‌هاي خرده‌فروشي - قسمت اول

تخفیفات خرده فروشی

 

تخفيف‌ها، از هر نوعي كه باشند، در واقع تفاوت ميان قيمت واقعي و اوليه‌ي خرده‌فروشيِ كالا و قيمتي است كه كالا با آن به فروش مي‌رسد. به عبارت ديگر، تخفيف تفاوت ميان قيمتي است كه روي برچسب يا اتيكت قيمت كالايتان درج مي‌كنيد و قيمتي كه بر اساس آن، كالا را مي‌فروشيد و آن مبلغ را از مشتري دريافت مي‌كنيد. براي محاسبه درصد تخفيف، بايد مبلغ كاسته شده از قيمت واقعي كالا را بر قيمت فروش آن كالا تقسيم كنيد.

 

تخفيف‌هايي كه مي‌توانيد در مورد كالاهاي فروشگاه خرده‌فروشي‌تان لحاظ كنيد دو نوع هستند، نوع اول، نوع نوع واضح و علنيِ تخفيف است- مثل فروش فوق‌العاده يا حراج. به گزارش ریتیل ایران اين نوع تخفيف هنگامي اتفاق مي‌افتد كه شما نوعي حراج در فروشگاه‌تان راه‌اندازي مي‌كنيد. براي مثال همه كفش‌هاي فروشگاه‌تان را با 25 درصد تخفيف عرضه مي‌كنيد يا اينكه برچسب ”يكي بخر، يكي هم با 50 درصد تخفيف بردار“ را روي كالاهايتان مي‌زنيد. در اين حالت، شما با ترغيب مشتري به خريد و رساندنِ اين پيام به او كه خريد از شما برايش سودآور است و منفعت او را در پي دارد، در صندوق فروشگاه‌تان گردش مالي ايجاد مي‌كنيد.

 

نوع دوم تخفيف، هنگامي است كه شما قيمت كالايتان را بطور هميشگي كاهش مي‌دهيد. فرض كنيد كه شما يك مدل كفش را با چهار رنگ مختلف در فروشگاه‌تان به حراج گذاشته‌ايد به قيمت 100هزار تومان. پس از مدتي، دو رنگ از اين چهار رنگ كفش بطور كامل و تعدادي نيز از رنگ سوم فروش مي‌رود. بنابراين وقتي مشتري براي خريد اين مدل كفش به فروشگاه‌تان مراجعه مي‌كند و مي‌بيند كه فقط رنگ چهارم را موجود داريد و تعداد محدودي از رنگ سوم (كه شايد هم از لحاظ سايز به پاهاي او مناسب نباشد)، در اين صورت مشتري 100 هزار تومان را براي اين مدل كفش (كه رنگ و تعدادش ناقص است) زياد مي‌‌داند. بنابراين شما براي اينكه مشتري را به خريد تعداد كفش‌هاي موجود ترغيب كنيد، قيمت آنها را تا زماني كه فروش بروند پايين مي‌آوريد و در همان رقم نگه مي‌داريد.

 

بهترين كار اين است كه تخفيف را فقط بر روي مدل‌ها و رنگ‌هايي كه تعداد يا رنگ‌ها محدود و ناقصي از آنها موجود است اِعمال كنيم. به هر صورت نيازي نيست كه كالاهايي كه فروش خوبي دارند و به قيمت اصلي و واقعي فروش مي‌روند مورد كاهش قيمت قرار بگيرند. در اغلب موارد، وقتي مشتريان با كالاهاي حراج‌شده روبرو مي‌شوند، ابتدا قيمت آن را بررسي مي‌كنند، و در صورتي كه مناسب بود، سراغ سايز و رنگ و ديگر مشخصات آن مي‌روند. در مورد كالاهايي كه به سختي فروش مي‌روند، يكي از مؤثرترين راهكارها، استفاده از روش ”يكي بخر، يكي ديگه رو با 50 درصد تخفيف ببر“ است.

 

به گزارش ریتیل ایران در صنعت خرده‌فروشي، بكارگيري سياست‌هاي تخفيفي در قيمت‌گذاري، اجتناب‌ناپذير است، چرا كه در فرآيند عرضه و فروش كالا، اين تصميم مشتري است كه بايد در نظر گرفته شود، نه خود كالا. و تنها چيزي كه بيش از همه براي مشتري مهم است، قيمت كالاست كه بايد او را جذب و به خريد ترغيب كند. در يكي از دانشگاه‌هاي آمريكا مشاهده شد كه در دوره‌هاي تدريس اصول بازاريابي و فروش در حوزه خرده‌فروشي، بيشتر از آنكه روي محاسبات مربوط به كالاها تأكيد شود، روي جذابيت ظاهري آنها تمركز مي‌شد. اما چرا رياضي و محاسبات مربوط به كالاها بيش از هر عامل ديگري اهميت دارد؟

 

چون وقتي بحث تأمين كالاهاي مورد نياز براي تأمين موجودي فروشگاه به ميان مي‌آيد، تنها مسئله حائز اهميت، محاسبات مربوط به كالاها و قيمت‌گذاري مناسب روي آنهاست، نه سليقه شخصي شما در خصوص زيبايي و جذابيت كالاها. براي مثال، به مورد كفش‌هايي برگرديم كه در چهار رنگ براي عرضه در فروشگاه‌تان خريداري كرده بوديد.

 

اهميت محاسبه در اينجا از آن جهت مهم است كه چنانچه مي‌خواهيد كفش‌هايتان را با قيمت تخفيف‌دار عرضه كنيد و در عين حال، به حداقل سودي كه براي فروش‌تان در نظر گرفته‌ايد لطمه‌اي وارد نشود، مي‌توانيد 12 جفت با سايزهاي مختلف از رنگ‌هايي را خريداري كنيد كه احتمال مي‌دهيد فروش بالايي داشته باشند و مورد استقبال مشتريان قرار بگيرند و فقط 6 جفت از رنگ‌هايي بياوريد كه ممكن است استقبال متوسط يا ضعيفي از آنها شود. در اين صورت، حتي اگر هم براي آن 6 جفت، تخفيف در نظر بگيريد، باز هم از محل آن 12 يا 24 جفت، سود كافي را كسب كرده‌ايد.

 تهیه و تنظیم در : ریتیل ایران

منبع: www.thebalance.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

Category: مقالات بیشتر
Hits: 523

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter