slideshow (en)

تخفيف‌هاي خرده‌فروشي - قسمت دوم

طراحی هایپر مارکت

 

همانطور كه گفتيم، هدف از سياست‌هاي تخفيف در قيمت‌گذاري، ترغيب و تشويق مشتريان به خريد است. اما سياست ديگري كه براي افزايش فروش بايد بكار گرفته شود، ترغيب و تشويق پرسنل فروش خودتان براي تلاش و انگيزه بيشتر در جهت فروش بالاتر است.

 اين سياست انگيزشي، مي‌تواند تعيين نوعي پاداش باشد. پاداش دادن به پرسنل فروش اين مزيت را دارد كه ناچار نخواهيد بود براي فروش بالاتر، به تخفيف بيشتر متوسل شويد. اين نوع پاداش به اين صورت است كه با فروشنده‌هايتان اين قرار را مي‌گذاريد كه به ازاي عدد از كالاي A كه بفروشند، x تومان به عنوان پاداش فروش دريافت خواهند كرد.

به گزارش ریتیل ایران دو دليل مهم، بكارگيري سياست پاداش بر فروش را توجيه مي‌كنند: اول اينكه وقتي فروشنده‌هايتان را با رقم ناچيزي مثل 5 هزار تومان (بسته به قيمت كالا)، به عنوان پاداش، به فروش بيشتر ترغيب مي‌كنيد، خودبه‌خود، بدون نگراني و زحمت خاصي، كالاهايي را كه به دليل جذابيت ناكافي يا بالا بودن قيمت روي دستتان باد كرده‌اند به فروش خواهيد رساند. دومين دليل اين است كه وقتي براي فروش كفش 100 هزار توماني، مثلاً 7هزار تومان پاداش تعيين مي‌كنيد، اين به مراتب باصرفه‌تر از تخفيف 20 يا 25 درصدي بر روي خودِ كالا است كه قيمت آن را به 80 هزار يا 75 هزار تومان كاهش مي‌دهد.

اما واقعيت اين است كه گاهي حتي بالاترين پاداش بر فروش هم نمي‌تواند انگيزه كافي را در فروشنده‌ها ايجاد كند. البته مشكل از فروشنده‌ها نيست! گاهي انتخاب‌هاي اشتباهِ خود ما در كالاهايي كه براي عرضه به مشتري خريداري مي‌كنيم دليل فروش نرفتنِ آنهاست. به صِرف اينكه كالاهايي كه سفارش داده يا خريداري كرده‌ايد، سليقه شماست، دليل بر اين نمي‌‌شود كه بهترين كالاهاي بازار باشند. اشتباه بسياري از صاحبان و مديران فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي اين است كه تعصب خاصي روي اجناس‌شان دارند و تصور مي‌كنند كه اين مشتري است كه سليقه ندارد و اجناس او را نمي‌پسندد. گاهي هم فروشنده‌هايشان را مقصر مي‌دانند! بنابراين اگر واقعاً اجناس‌تان كيفيت يا طرح جذاب و مشتري‌پسندي ندارند، به فروشنده‌هايتان فشار نياوريد. قيمت‌ها را با تخفيف مناسبي روي اجناس‌تان درج كنيد تا مشتري‌ها به‌خاطر قيمت مناسب‌شان آنها را بخرند.

به گزارش ریتیل ایران بسياري از خرده‌فروش‌ها دلبستگي خاصي به اجناس‌شان دارند اما به اين نكته توجه نمي‌كنند كه وقتي كالايي براي مدت طولاني در ويترين يا قفسه‌ها خاك مي‌خورد، نه تنها از مد مي‌افتد و براي مشتريان تكراري مي‌شود، بلكه روي جذابيت بصري فروشگاه تأثير منفي مي‌گذارد. اين صاحبان فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي آنقدر روي يك جنس مانور مي‌دهند تا بالاخره آن را به يكي از مشتري‌ها ”بيندازند“ و سود خوبي از آن عايدشان شود. اما متوجه نيستند كه كالايي كه آنجا در قفسه دارد خاك مي‌خورد نمي‌تواند قبض آب و برق و ماليات را بپردازد. كالا زماني ارزش دارد كه بتواند پول وارد دخل فروشگاه كند و گردش مالي ايجاد كند.

گاهي بهترين راه اين است كه كالاها را با تخفيف بالايي به فروش برسانيد و گردش مالي فروشگاه‌تان را بالا ببريد تا هم هزينه‌هاي جاري فروشگاه را تأمين كنيد، هم حقوق پرسنل فروش را به موقع پرداخت كنيد، هم از شر كالاهايي كه روي دست‌تان مانده‌اند خلاص شويد و هم با درآمدي كه داريد بتوانيد انتخاب‌هاي بهتري براي اجناسي كه از اين پس خريداري خواهيد كرد داشته باشي، در غير اين صورت ناچار خواهيد بود مدت‌ها با همين اجناس از مد افتاده و پرسنل مستأصل و بي‌انگيزه فروشگاه‌تان سر و كله بزنيد.

 

 تهیه و تنظیم در : ریتیل ایران

منبع: www.thebalance.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

Category: مقالات بیشتر
Hits: 375

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter