slideshow (en)

خرده‌فروشي چيست؟

 

طبق تعريف، فروش خرده‌فروشي عبارت‌ است از كالاهاي توليدشده يا خدمات قابل ارائه كه به مصرف‌كننده يا مشاغل و كسب و كارها فروخته مي‌شوند. كالاهاي خرده‌فروشي در انتهاي زنجيره‌ي تأمين كالا قرار دارند. 

 در ابتداي اين زنجيره، مواد اوليه و كالاهايي كه دست‌نخورده و بصورت اوليه خريد و فروش مي‌شوند، قرار دارند. در ميانه‌ي زنجيره تأمين كالا، فروش بطور عمده قرار دارد (عمده‌فروشي). اينها كالاها و خدماتي هستند كه به مشاغل و كسب و كارهاي مختلفي فروخته مي‌شوند كه روي اين مواد اوليه كار مي‌كنند و محصول نهايي خرده‌فروشي را تهيه و توليد مي‌كنند. 

در محاسبه آمار فروش خرده‌فروشي، تقاضا براي اين محصولات نهايي مورد سنجش و ارزيابي قرار ميگيرد. اين اعداد و ارقام، در حوزه اقتصادي، حاوي اطلاعات و پيام‌هاي مهمي هستند كه روي تصميم‌گيري‌ها تأثير مي‌گذارند. چرا كه، به عنوان مثال در آمريكا، هزينه‌هايي كه مصرف‌كننده‌ها براي مايحتاج خود صرف مي‌كنند تقريباً 70 درصد از خروجي اقتصادي اين كشور را به خود اختصاص مي‌دهد. براي اطلاعات بيشتر در اين رابطه مي‌توانيد به آمار رسمي توليد ناخالص ملي كشور خود مراجعه كنيد.

صنعت خرده‌فروشي، توزيع‌كننده اين كالاها و خدمات تلقي مي‌شود. اين صنعت دربرگيرنده فروشگاه‌هاي واقعي (نه مجازي) مثل هاييپرماركت‌ها، خرده‌فروش‌ها (فروشگاه‌ها)ي آنلاين مثل دي‌جي‌كالا و آمازون، و همچنين فروشنده‌هاي خانگي و خرده‌فروش‌هاي تلويزيوني است. بعلاوه، فعاليت صنعت خرده‌فروشي، علاوه بر كالاها، شامل فروش خدمات هم مي‌شود. در اين رابطه مي‌توان رستوران‌ها، هتل‌ها و سالن‌هاي آرايش و پيرايش را مثال زد.

حساس‌ترين زمان در طي سال براي فروش خرده‌فروشي، فصل خريد در تعطيلات است. تقريباً 20 درصد از فروش در فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي در اين فصل اتفاق مي‌افتد. تعطيلات سال نو و مناسبت‌هايي كه بازار حالت نيمه‌تعطيل به خود مي‌گيرد، از جمله اين فواصل زماني هستند كه شاهد فروش 20 درصدي هستيم.

 

در خرده‌فروشي، چه مواردي مورد اندازه‌گيري و ارزيابي قرار مي‌گيرند؟

مركز سرشماري و آمار آمريكا، ماهانه با 4900 شركت و بنگاه خرده‌فروشي مصاحبه و آمارگيري مي‌كند تا اطلاعات موثق مربوط به خرده‌فروشي را جمع‌آوري كند. گزارش اين مركز، فروش كل در ماه آخر و همچنين درصد تغيير و نوسانات فروش براي هر ماه و همچنين نوسان فروش هر سال در مقايسه با سال قبل را براي 12 ماه گذشته منتشر مي‌كند. البته اين مركز نوسانات قيمت و تورم‌هاي فصلي مثل قيمت نفت و گاز را در نظر نميگيرد چرا كه اين نوسانات موقتي بوده و مي‌توانند گمراه‌كننده باشند. براي مثال، قبل از شروع فصل گرما و شروع سفرها داخلي، بنزين گران مي‌شود و اين روي كالاهاي خرده‌فروشي ديگر نيز تأثير مي‌گذارد و با پايان يافتن سفرها، دوباره قيمت بنزين و گاز سقوط مي‌كند.

 

اركان خرده‌فروشي

بزرگترين صنف خرده‌فروشي كه (در آمريكا) 20 درصد از سهم خرده‌فروشي را به خود اختصاص داده است، خودرو و قطعات يدكي خودروهاست. فروشگاه‌هاي بزرگ (مثل هايپرماركت‌ها و سوپرماركت‌ها) و فروشگاه‌هاي تخفيفي 13 درصد از فروش كل را در اختيار دارند. خواروبارفروشي‌ها و سوپرماركت‌هاي محلي، كمي كمتر از اين درصد را در دست دارند. پمپ بنزين‌ها و رستورن‌ها هر كدام كمي كمتر از 10 درصد از فروش كل را به عهده دارند. فروشگاه‌هاي پوشاك و داروخانه‌ها هر كدام 5 درصد از فروش كل سهم دارند. مبلمان و اثاثيه فروشي‌ها و فروشندگان كالاهاي الكترونيكي هم 2 و نيم درصد سهم دارند. صنعت خرده‌فروشي را به شرح زير به 13 گروه تقسيم كرده‌ايم:

 

 خودرو و قطعات خودرو، از جمله نو و كاركرده

خرده‌فروش‌هاي غيرفروشگاهي (خرده‌فروش‌هاي آنلاين)

سوپرماركت‌هاي بزرگ

فروشگاه‌هاي پوشاك (عمومي و تخصصي)

تجهيزات الكترونيكي و لوازم جانبي

فروشگاه‌هاي مواد غذايي از جمله بقالي‌ها و خواروبارفروشي‌ها

مصالح و لوازم ساختماني و باغباني

لوازم ورزشي و تفريحي

فروشگاه‌هاي كالاهاي سلامتي، بهداشت و زيبايي از جمله داروخانه‌ها

فروشگاه‌هاي مبلمان خانگي و اداري

اقامتي و تفريحي (هتل‌ها، رستوران‌ها و …)

پمپ بنزين‌ها و پمپ گازها 

فروشگاه‌ها و مراكز متفرقه‌

 

بكارگيري گزارش‌هاي خرده‌فروشي به منظور پيش‌بيني رشد اقتصادي

بر اساس ارزيابي وضعيت فروش در فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي مي‌توان پيش‌بيني كرد كه مشتريان و مصرف‌كنندگان در خريدهاي خود، چه خط‌ مشيي را دنبال مي‌كنند. گزارش‌هاي وضعيت خرده‌فروشي در كشورهاي مختلف در فواصل زماني متفاوت منتشر مي‌شود. بنابراين از اين گزارش‌ها براي بهبود آمار توليد ناخالص ملي مي‌توان استفاده نمود. نكته مهم اين است كه شما براي بررسي اين آمار بايد به فروش و مقايسه آن از هر سال به سال ديگر توجه كنيد. چون توليد ناخالص ملي رقمي وابسته به تراكنش اقتصادي در سال است، نه هفته و ماه. بدين معنا كه اين رقم، تخميني براي يك سال ارائه مي‌دهد. رقم رشد توليد ناخالص ملي، رقم فروش كل هر سال را با سال قبل مقايسه مي‌كند.

به خاطر داشته باشيد كه براي سنجش رشد ناخالص ملي، از ارقام به اصطلاح واقعي توليد ناخالص ملي استفاده مي‌شود كه بر اساس گزارش فروش اسمي سالانه فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي محاسبه مي‌گردد و همانطور كه گفتيم، درصد تورم در آنها منظور نمي‌شود اما اگر درصد تورم خيلي بالا باشد يا قيمت‌ها به ميزان قابل توجهي اُفت كنند، گزارش به كل تغيير مي‌كند. بنابراين وقتي از گزارش ميزان فروش در فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي براي محاسبه و پيش‌بيني رشد اقتصادي استفاده مي‌كنيد، بايد سفارش خريد كالاهايي كه ماندگاري طولاني دارند را نيز در نظر بگيريد، چرا كه ارقام مربوط به فروش اين كالاها نيز در رشد اقتصادي بسيار تعيين‌كننده است.

 

تهیه و تنظیم : ریتیل ایران

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

 

Category: مقالات بیشتر
Hits: 410

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter