slideshow (en)

انواع موقعيت‌هاي مكاني براي راه‌اندازي فروشگاه خرده‌فروشي

 

 

موقعيت‌هاي مكاني (لوكِيشن) راه‌اندازي فروشگاه‌ها و كسب‌وكارهاي خرده‌فروشي به شكل‌هاي مختلف در دسترس هستند و بايد با دقت و بر اساس نوع و اهداف فروشگاه خرده‌فروشي انتخاب و سازماندهي شوند.

 قبل از هر كار، بنشينيد و درباره كسب‌وكارها و فروشگاه‌هاي متنوعي كه در شهرتان مشغول به فعاليت هستند خوب فكر كنيد. در بين اين كسب‌وكارها، مي‌توانيد مواردي را به خاطر بياوريد كه قديمي هستند، بعضي نيز تازه‌كار و شلوغ‌اند و برخي ديگر در موقعيت‌هاي دنج و خلوت فعاليت مي‌كنند. صاحبان فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي هنگام انتخاب لوكيشن فروشگاه يا كسب‌وكار خود، بايد عوامل متعددي را از نظر بگذراند. در اينجا، به انواع رايج اين لوكيشن‌هاي خرده‌فروشي اشاره مي‌كنيم:

 

فضاهاي خرده‌فروشي در مجتمع‌هاي تجاري

از باجه‌هاي كوچك گرفته تا فروشگاه‌هاي مادر (فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي سرپرستِ فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي)، همگي مي‌توانند در مجتمع‌هاي تجاري و زير يك سقف در كنار هم كار كنند و با هم رقابت داشته باشند. در يك مجتمع تجاري، 3 تا 5 فروشگاه سرپرست يا فروشگاه بزرگ زنجيره‌اي فعاليت دارند، و باقي نيز فروشگاه خرده‌فروشي كوچك هستند. معمولاً اجاره فضا در مجتمع‌هاي تجاري بسيار بالاتر از ساير موقعيت‌ها و لوكيشن‌هاست. دليل اين امر هم قابل‌توجه بودنِ پاخور اين مجتمع‌هاي بزرگ تجاري و ترافيك مشتري بالايي است كه اين مجتمع‌ها براي فروشگاه‌هاي خود فراهم مي‌كنند. پيش از انتخاب اين فضاها براي فروشگاه‌تان، مطمئن شويد كه به‌لحاظ جمعيت‌شناختي، با مشترياني كه قرار است به فروشگاه خرده‌فروشي‌تان مراجعه كنند شناخت پيدا كنيد. خرده‌فروش‌هايي كه فضاهاي مجتمع‌هاي تجاري را براي راه‌اندازي فروشگاه‌شان انتخاب مي‌كنند، نمي‌توانند صد درصد استقلال داشته باشند و بايد تا حدي با قوانين مجتمع تجاري سازگار شوند.

 

فضاهاي خرده‌فروشي در مراكز خريد

بازارچه‌هاي روباز و ساير مراكز خرده‌فروشي از اين دست، ممكن است مانند مجتمع‌هاي تجاري، قوانين و مقرراتي را براي مستأجران و غرفه‌داران يا مغازه‌داران تعيين كنند. شايد اين قوانين به اندازه قوانين مجتمع‌هاي تجاري سفت و سخت و محدودكننده نباشند، اما قبل از آنكه فروشگاهي را اجاره يا خريداري كنيد، مطمئن شويد كه ميتوانيد با قوانين حاكم بر آن مركز خريد يا بازارچه، كنار بياييد. شايد منطقه‌اي كه در آن زندگي يا كار مي‌كنيد، مراكز خريد متنوعي وجود داشته باشند كه تعداد فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي در آنها از سه تا 20 واحد متغير است.  در اين بازارچه‌هاي روباز يا مراكز خريد ممكن است نوع فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي و كالاها و خدماتي كه ارائه مي‌كنند متغير باشد. يكي از مواردي كه هنگام اجاره يا خريد واحد در اين مراكز خريد بايد مد نظر داشته باشيد، دسترسي به پاركينگ است. بازارچه‌ها و مراكز خريد كوچك، امكانات محدودي از نظر پاركينگ خودرو مي‌توانند در اختيار مشتريان شما قرار دهند.

 

فضاهاي خرده‌فروشي در مراكز خريد مركز شهر

لوكيشن‌هايي كه در مراكز خريد مركز شهر در دسترس هستند مي‌توانند مثل مجتمع‌هاي خريد موقعيت مناسبي را از نظر پاخور بودن و رفت و آمد پر تراكم مشتريان در اختيار خرده‌فروش‌ها قرار دهند. بعلاوه اينكه خرده‌فروشاني كه در اين مناطق فعاليت دارند، استقلال و اختيار عمل بيشتري دارند و كمتر در قيد و بند برخي قوانين قرار دارند. در بسياري از مناطق، مسئولان ذيربط تلاش قابل‌توجهي مي‌كنند تا اين مراكز خريد مركزي را رونق ببخشند و احياء كنند كه اين مي‌تواند فرصت خوبي براي پيشرفت و سودآوري در اختيار خرده‌فروش‌هاي فعال در اين مناطق قرار دهد. با اين همه، كمبود فضاي پاركينگ براي مشتريان اين فروشگاه‌ها، يكي از مشكلات هميشگي است. در فروشگاه‌هاي واقع در مراكز شهرها، مي‌توان به فروشگاه‌ها قديمي و جاافتاده‌اي دسترسي داشت كه خيلي موفق عمل مي‌كنند و مشتريان خاص خود را دارند. به نظر مي‌رسد كه اين تيپ فروشگاه‌ها، بهتر مي‌توانند با هم‌همه و ترافيك مركز شهر كنار بيايند و حتي در آن شرايط هم موفق عمل كنند.

 

فضاهاي خرده‌فروشي مستقل و تنها

اساساً هر لوكيشن، ساختمان يا فروشگاهي كه مستقل و بدون وابستگي و ارتباط به مراكز و مجتمع‌هاي خريد و تجاري باشد، مي‌تواند در اين بخش گنجانده شود. اين لوكيشن مي‌تواند در گوشه‌اي از يك محله يا در حاشيه‌ي بزرگراهي شلوغ و پرترافيك واقع شده باشد. بسته به صاحب لوكيشن، معمولاً قوانين دست‌وپاگيري بر اين دسته فضاهاي خرده‌فروشي حكم‌فرما نيست و خرده‌فروش مي‌تواند هر نوع فعاليت مجاز خرده‌فروشي را در آن داشته باشد. مزيت اين نوع لوكيشن‌ها اين است كه هم هزينه و اجاره‌ي آنها معقول است و هم فضاي كافي براي پاركينگ در اختيار مشتريان قرار مي‌دهند. هزينه‌اي كه خرده‌فروشان در اين مناطق بايد بپردازند ترافيك مشتريان است. برخلاف مجتمع‌هاي تجاري و بازارچه‌ها و مراكز خريد مركز شهر كه پاخور بالايي دارند و ترافيك و رفت‌ و آمدهاي مشتريان به علت تنوع و تعدد فروشگاه‌ها در آنها چشمگير است، اين فروشگاه‌هاي مستقل ناچارند براي جذب مشتريان بيشتر، روي بازاريابي و تبليغات‌شان كار كنند تا بتوانند ترافيك و سودآوري معقولي داشته باشند.

 

ساختمان اداري

ساختمان‌هاي اداري مي‌توانند گزينه‌ي ديگري براي خرده‌فروش‌ها باشند، به ويژه هنگامي كه خدمات و كالاهايي را عرضه كنند كه براي ساير شركت‌ها و كسب‌وكارهاي فعال در آن ساختمان يا مجتمع اداري، قابل استفاده باشد. از مزيت‌هاي اين نوع ساختمان‌ها اين است كه هزينه‌هاي تعمير و نگهداري از ساختمان بين ساكنان تقسيم مي‌شود و همچنين معمولا اين ساختمان‌ها و مجتمع‌ها، ظاهر شيك‌تر و جذاب‌تري دارند و اين مي‌تواند در جذب مشتريان بيشتر مؤثر باشد.

 

خرده‌فروشي خانگي

روز به روز بر تعداد خرده‌فروشي‌هاي خانگي افزوده مي‌شود. برخي ممكن است پس از مدتي، از محيط خانه جدا شده و لوكيشن‌هاي بيروني و تجاري مثل موارد بالا را انتخاب كنند اما برخي ديگر نيز ممكن است همچنان در يكي از اتاق‌هاي اضافي منزل‌شان به كسب‌وكار خرده‌فروشي ادامه دهند. با اينكه هزينه‌ها در اين نوع لوكيشن‌هاي خانگي بسيار كاهش مي‌يابد، اما رشد و توسعه‌ي اين كسب‌وكارهاي خرده‌فروشي با محدوديت‌هاي بسياري روبروست. بعلاوه اينكه جدا كردن كسب‌وكار و زندگي شخصي در اين شرايط اغلب بسيار مشكل است، به ويژه اينكه اگه خرده‌فروش، نشاني و شماره تلفني غير از آدرس و تلفن منزل خود نداشته باشد كه به مشتريان ارائه دهد، ممكن است با مشكلات جدي روبرو شود.

 

تهیه و تنظیم : ریتیل ایران

منبع : www.thebalance.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

 

Category: مقالات بیشتر
Hits: 348

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter