slideshow (en)

مهارت‌هاي فروش در فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي - قسمت دوم

طراحی هایپرمارکت

 

در بخش نخست این مطلب به آشنايي با اصول و مهارت‌هاي فروش و مشتري‌مداري پرداختیم. در اين بخش نيز به موارد ديگري در این زمینه خواهيم پرداخت.

 اگر بخواهم به زبان ساده بگويم، بايد كساني را كه بزرگوار، بلندهمت، خوش‌رو، صميمي و بي‌شيله‌پيله هستند براي دپارتمان فروش‌تان استخدام كنيد. بعد به آنها آموزش دهيد كه چگونه خرده‌فروشي كنند. به صرف اينكه يك نفر رزومه‌ي بلندبالايي از كار در فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي دارد بدين معنا نيست كه مي‌توانيد با خيال راحت، دپارتمان فروش‌تان را به او بسپاريد. فروش در فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي نيازمند اين است كه فروشنده صبر و حوصله‌ي زيادي داشته باشد. صبور بودن هم خصلتي نيست كه بتوان آن را آموزش داد. فردي كه براي استخدام در واحد فروش يك فروشگاه خرده‌فروشي مراجعه مي‌كند، بايد اين خصلت‌ها را از قبل در خود داشته باشد. با اين پيش‌نياز مي‌توانيم به آنها آموزش دهيم كه وقتي مشتري براي خريد وارد فروشگاه مي‌شود چه سؤالاتي را بايد از او بپرسند.

در همه مصاحبه‌ها و نظرسنجي‌هايي كه با مشتريان داشته‌ام، همه‌ي آنها بلااستثنا ”صميمي و خوش‌رو“ بودن فروشنده را نخستين اولويت خود براي مراجعه به فروشگاه مي‌دانستند، نه اطلاعاتي كه فروشنده از كالاها داشت و تجربه‌ي او در كار فروشگاهي يا هر فاكتور ديگر. بنابراين برخورد خوب و صميمانه شرط جذب مشتري به فروشگاه است. اين مهارت ارتباطي مهمي است كه اتفاقاً قابل آموزش دادن نيست. در مصاحبه‌اي كه با موفق‌ترين فروشندگان فروشگاهي انجام دادم، رمز موفقيت‌شان را جويا شدم و پاسخ آنها اين بود، ”با آنها همان‌طور رفتار كن كه دوست دارند از شما ببينند.“ اين نكته چندان تازه و شگفت‌انگيز نيست اما همين نكات ساده و تعيين‌كننده گاهي فراموش‌مان مي‌شوند.

به گزارش ریتیل ایران حقيقت اين است كه بسياري از مديران فروشگاه‌ها مي‌گويند، ”وقتي به عملكرد بچه‌هاي فروش و رفتار و حالت مشتريان كه در ميان قفسه‌ها حركت مي‌كنند نگاه مي‌كنم مي‌بينم كه پرسنل فروش خيلي خشك و بي‌روح و حواس‌پرت هستند و مشتريان هم بدون اينكه لبخندي به چهره داشته باشند، در فضاي فروشگاه سرگردانند و بيشتر اوقات با تلفن همراه‌شان سرگرم هستند.“ نكته اينجاست كه اگر شما پرسنلي را كه پيش‌نيازهاي اوليه را براي تعامل موفق با مشتريان ندارند استخدام كنيد و آموزش دهيد، به هيچ جا نخواهيد رسيد. از مدير يكي از فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي موفق پرسيدم، ”شما چه كار كرده‌ايد كه فروشنده‌هايتان هميشه خوش‌رو هستند و لبخند به لب دارند؟“ در جواب گفت، ”پرنسلي را براي واحد فروش استخدام مي‌كنم كه ذاتاً خوش‌رو باشند و هميشه لبخند به لب داشته باشند!“

 

 

تهیه و تنظیم : ریتیل ایران

منبع : www.thebalance.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

 

Category: مقالات بیشتر
Hits: 331

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter