slideshow (en)

كيوسك‌هاي خرده فروشي گزينه‌هايي براي ويترين فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي - قسمت دوم

خرده فروشی

 

در بخش نخست این مطلب به معرفی كيوسك‌هاي خرده فروشي پرداختیم. در این بخش به در اين بخش نيز به موارد ديگري در این زمینه خواهيم پرداخت. تأمين كالا براي يك دكه يا كيوسك خرده‌فروشي كوچك بسيار آسان‌تر و كم‌هزينه‌تر از تأمين كالا براي فروشگاهي 200 مترمربعي است. 

 

بسياري از اين كيوسك‌ها و دكه‌ها مجوز فروش كالاهاي عرضه‌شده در فروشگاه‌ها و مراكز خريدي كه به آن‌ها متصل يا مرتبط هستند را دارند، چرا كه خرده‌فروشان بسياري تمايل دارند كه از حمايت فروشگاه‌هاي بزرگ‌تر (فروشگاه مادر) براي مديريت و تأمين كالاي كيوسك يا دكه خرده‌فروشي‌شان بهره‌مند شوند.

 

البته جاي تعجب دارد كه بسياري از افراد كه كوچك‌ترين تجربه‌اي در حوزه خرده‌فروشي ندارند، دست به راه‌اندازي فروشگاه خرده‌فروشي مي‌زنند. تنها انگيزه‌شان هم اين است كه فروشگاه خودشان را داشته باشند و به‌اصطلاح رئيس و آقاي خودشان باشند. با اينكه اين مي‌تواند هدف و انگيزه خوبي براي شروع باشد اما واقعيت اين است كه خرده‌فروشي و مديريت موفق آن بسيار مشكل‌تر از اين افراد مي‌پندارند. شايد فعاليت خرده‌فروشي تحت سرپرستي و نظارت فروشگاه خرده‌فروشي بزرگ‌تر بتواند هم دوره آموزشي مفيدي باشد و هم امكانات و پيش‌نيازهاي لازم را در اختيار فردي بگذارد كه بدون تجربه و پيش‌زمينه قصد دارد وارد حوزه خرده‌فروشي شود.

 

وقتي دكه يا كيوسك خرده‌فروشي را تحت تابلوي فروشگاه خرده‌فروشي بزرگ‌تر به عنوان سرپرست راه‌اندازي مي‌كنيد، ريسك كمتري تهديدتان مي‌كند. شايد بتوان گفت كه بزرگترين مزيت راه‌اندازي كسب و كار خرده‌فروشي با چنين شرايطي، بالا بردن پاخور فروشگاه و مراجعه مشتريان بيشتر و در نتيجه افزايش خريدهاي آني و پيش‌بيني‌نشده آنهاست. مهمترين امتياز دكه‌ها و كيوسك‌هاي خرده‌فروشي، همين خريدهايي هستند كه مشتريان بطور گذري و بدون برنامه قبلي انجام مي‌دهند. شما به عنوان صاحب چنين كسب و كاري، مي‌توانيد تبليغات هم داشته باشيد اما تبليغات براي دكه خرده‌فروشي مي‌تواند مشكل باشد. بخش عمده‌اي از فروش شما را مشترياني تشكيل مي‌دهند كه تصادفي از مقابل دكه‌ي شما عبور مي‌كنند، بنابراين بهتر است كساني را براي اداره كيوسك يا دكه خرده‌فروشي خود انتخاب كنيد كه ”فروشنده“ باشند، نه ”متصدي فروشگاهي يا كارمند“!

 

ايده كيوسك خرده‌فروشي، هميشه هم سودآور نيست. در فصل تعطيلات كه بازار رونق ميگيرد، ممكن است اجاره‌هاي بالا براي اين فضاها درخواست شود و خرده‌فروش‌ها را با كمبود بودجه براي تأمين اين اجاره‌بهاها روبرو كند. از طرف ديگر، بايد در نوع كالايي كه عرضه مي‌كنيد هم دقت داشته باشيد. اگر كالاهايتان جذابيت لازم را براي مشتريان نداشته باشند، در اين صورت، عرضه آنها در فضاي كيوسك يا دكه نمي‌تواند سودآوري لازم را داشته باشد. خود كيوسك هم بايد جذابيت لازم را براي مشتري داشته باشد. در فضاهاي شلوغي مثل فرودگاه‌ها كه مردم مشغله دارند و فرصت كافي براي بررسي كالاهاي عرضه شده را ندارند، عرضه كالاهايي كه براي آنها شفاف و مشخص نباشد و امكان انتخاب سريع رابريشان فراهم نكند، اشتباه بزرگي است.

 

خلاصه كلام اينكه اگر تصميم داريد كيوسك يا دكه خرده‌فروشي راه‌اندازي كنيد، توجه داشته باشيد كه اگر ظرف 30 ثانيه نتوانيد مشتري را به خريد كردن راضي كنيد، نمي‌توانيد روي درآمد فروشگاه‌تان حساب كنيد. از طرف ديگر، ويترين و قفسه‌بندي دكه‌تان بايد كالا را به طور شفاف به مشتري معرفي كند تا مشتري بتواند در كمترين زمان ممكن، انتخابش را داشته باشد. در نهايت اينكه بايد فروشنده‌اي حرفه‌اي استخدام كنيد تا بتواند مشتري را ”در هوا بزند“، نه اينكه يك بچه‌مدرسه‌اي در دكه‌تان بنشانيد كه حواس‌اش به همه جا باشد، جز كالاها و مشتريان!

 

تهیه و تنظیم : ریتیل ایران

منبع : www.thebalance.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

 

Category: مقالات بیشتر
Hits: 301

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter