slideshow (en)

انتخاب كالا مناسب براي عرضه در فروشگاه های خرده فروشی - قسمت اول

 

عواملي كه در انتخاب كالا براي عرضه در فروشگاه خرده‌فروشي بايد در نظر بگيريم:

هنگامي كه مقدمات راه‌اندازي كسب و كار خرده‌فروشي‌تان را فراهم مي‌كنيد، شايد بتوان گفت كه يكي از مهم‌ترين و در عين حال مشكل‌ترين تصميمي كه بايد بگيريد اين است كه چه كالاهايي را براي عرضه و فروش در فروشگاه‌تان انتخاب كنيد. 

 در ابتداي كار، گزينه‌هاي بسياري پيش روي‌تان قرار دارند كه اين مي‌تواند روند كار را بسيار پيچيده و طاقت‌فرسا كند. هنگام انتخاب كالاها، بايد به اين نكته توجه كنيد كه كالاهايتان نه تنها بايد مورد نياز مشتريان‌تان باشند (يعني براي آنها تقاضا وجود داشته باشد)، بلكه هم بايد برايتان سودآوري داشته باشند و هم اينكه خودتان از فروش آنها لذت ببريد. قبل از هر تصميم و اقدامي براي خريد كالا يا گروه خاصي از كالاها براي فروشگاه‌تان، به چند نكته بايد توجه داشته باشيد كه در ادامه به آنها مي‌پردازيم: 

 

بابِ بازار بودن

مهم‌ترين نكته اين است كه اگر قرار نيست مشتريان، كالاهاي شما را خريداري كنند، اهميتي هم ندارد كه كالايي كه عرضه مي‌كنيد چيست. بنابراين قبل از اين‌كه نوع كالايتان را مشخص كنيد، ابتدا تعيين كنيد كه قصد داريد به چه بازاري كالاهايتان را عرضه كنيد يا به عبارت ديگر، مشتريان شما قرار است چه كساني باشند. تا زماني كه مشخص نكنيد كه كالايتان را مي‌خواهيد به كدام گروه يا قشر از افراد جامعه بفروشيد، نخواهيد توانست نيازهاي آنها را شناسايي و بر اساس آن نوع كالاهايتان را تعيين كنيد. در ضمن، اگر كالاهايي را براي گروه خاص يا محدودي از افراد جامعه تعيين كنيد، در اين صورت آن قدر فروش نخواهيد داشت كه بتوانيد روي دوام كسب و كارتان حساب كنيد. البته قرار بر اين نيست كه كالاهايي كه فروشگاه‌تان عرضه مي‌كنيد به ذائقه همه افراد جامعه خوش بيايد اما بايد به گونه اي انتخاب شوند كه بخش قابل توجهي از مردم جامعه نسبت به آنها كشش، علاقه يا نياز احساس كنند. 

 

سودآوري

فروختن كالاهاي گران‌قيمت بطور كلي سودآوري و مزاياي بهتري را عايدتان مي‌كند اما به نظر مي‌رسد كه براي فروش چنين كالاهايي بايد اعتبار بالايي در بازار داشته باشيد. وقتي كالايي را با قيمت مشخصي خريداري مي‌كنيد تا در فروشگاه‌تان در معرض فروش بگذاريد، در قيمت‌گذاري براي آن، هزينه‌هاي مستقيم و غيرمستقيم (مثل هزينه آب، برق، …، حق بيمه، اجاره فروشگاه و ساير هزينه‌هاي جانبي) را نيز در نظر بگيريد. براي مثال اگر مي‌توانيد روزانه 50 عدد از كالاي A را به قيمت 1 دلار بفروشيد و قيمت خريد آن براي شما نيم دلار باشد، در اين صورت روزانه حدود 25 دلار سود خواهيد داشت. اما وقتي متوجه مي‌شويد كه متوسط هزينه‌هاي جانبي‌تان روزانه 20 دلار است، در اين صورت به اين نتيجه خواهيد رسيد كه سود حاصل از فروش اين كالا كافي نيست، حتي با اينكه ظاهراً تعداد فروش بالاست. بنابراين حتي كالاهاي پرفروش هم با احتساب سود خيلي پايين (پس از كسر هزينه‌هاي مستقيم و جانبي) نمي‌توانند درآمد و سودآوري كافي را براي دوام و رونق كسب و كار خرده‌فروشي‌تان در پي داشته باشند.

 

مصرف‌شدني و تمام‌شدني

كالايي را براي عرضه و فروش در فروشگاه‌تان انتخاب كنيد كه براي آن به‌طور تكرارشونده تقاضا وجود داشته باشد. در اين صورت، كالا بايد مصرف‌شدني و تمام‌شدني باشد تا در فواصل زماني منظم يا مكرر، نياز به جايگزيني (خريد كالاي جديد و پُر كردن كالايي كه مصرف شده) داشته باشد. اين يكي از روش‌هايي است كه خرده‌فروش‌ها مي‌توانند روي فروش بلندمدت حساب كنند. با انتخاب كالاهايي كه تقاضا براي آنها هميشگي و تكرارشونده است، مي‌توان بازگشت مشتري براي تهيه‌ي مجدد آنها را پس از مصرف و اتمام‌شان تضمين نمود. بعلاوه اينكه مشترياني كه از خريد محصولات مصرف‌شدني خاصي رضايت دارند، از پيشنهاد پرسنل فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي براي تهيه كالاهاي مشابه يا مرتبط با كالاهاي محبوب‌شان استقبال خواهند كرد.

ادامه این مقاله را در قسمت بعدی دنبال خواهیم کرد.

 

تهیه و تنظیم : ریتیل ایران

منبع : www.thebalance.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

 

Category: مقالات بیشتر
Hits: 434

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter