slideshow (en)

انتخاب كالا مناسب براي عرضه در فروشگاه های خرده فروشی - قسمت دوم

 

در بخش نخست این مطلب به معرفی عواملي كه در انتخاب كالا براي عرضه در فروشگاه خرده‌فروشي بايد در نظر بگيريم پرداختیم. در این بخش نيز به موارد ديگري در این زمینه خواهيم پرداخت. 

 محبوبيت

يكي از مواردي كه به فروش موفق و بلندمدت كمك مي‌كند، انتخاب و عرضه كالاهايي است كه براي مشتري محبوبيت، جذابيت و تازگي دارند. البته در اين نوع انتخاب‌ها، زمان‌بندي، عامل بسيار مهمي است. اگر بتوانيد كالايي را كه در بازار و در بين مشتري محبوبيت پيدا كرده است در همان ابتداي شروع محبوبيت و باب شدن‌اش در فروشگاه‌تان عرضه كنيد، مي‌توانيد روي خريد چشمگير مشتريان علاقمند حساب كنيد. اين فروش بالا زماني تضمين خواهد شد كه كالا را قبل از آنكه محبوب شود، در فروشگاه‌تان عرضه كنيد و به اصطلاح پيش‌دستي كنيد و اين مستلزم اين است كه شناخت و آشنايي كافي با بازاري كه در آن فعاليت مي‌كنيد داشته باشيد تا بتوانيد به‌موقع و به‌درستي، كالاهايي را كه قرار است در بازار محبوبيت كسب كنند پيش‌بيني كنيد.

 

رقابتي بودن 

رقابت در بازار، فرآيند سالم و مفيدي است كه مي‌تواند به بهبود خدمات و كالاهاي ارائه شده كمك كند. برا رقابت در بازار، نيازي نيست كه حتماً كالاها با تعداد زياد در فضاي وسيع‌تر و با قيمت پايين‌تر عرضه شوند. همين‌كه كالاهاي عرضه شده در فروشگاهي، حتي به تعداد و با تنوع محدود، منحصر به فرد باشند و از جذابيت لازم و تازگي براي مشتري برخوردار باشند، كالاهاي مشابه در فروشگاه‌هاي ديگر، مجالي براي رقابت با آن را نخواهند يافت.

 

اتيكت يا مارك اختصاصي

يكي از راه‌ها براي اينكه كالاهايي منحصر به فرد در فروشگاه‌تان عرضه كنيد اين است كه خودتان آنها را بسازيد يا توليد كنيد. روش ديگر شريك شدن با كسب و كار خرده‌فروشي ديگر است كه كالاهايي را كه شما علاقمند به فروش‌شان هستيد توليد مي‌كند. روش ديگر اين است كه به توليدكننده‌اي سفارش ساخت يا توليد كالاهاي منحصر به فردي را كه خودتان طراحي كرده يا ايده‌پردازي كرده‌ايد بدهيد و آن را با برند يا مارك دلخواه خودتان در فروشگاهي كه براي عرضه‌ي آنها در نظر گرفته‌ايد در معرض فروش قرار دهيد.

 

كيفيت 

يكي از سؤالاتي كه هنگام انتخاب كالا براي عرضه و فروش بايد از خودتان بپرسيد اين است كه آيا حاضر هستم اين كالا را به عزيزترين فرد در زندگي‌ام بفروشم يا آن را در اختيارش قرار دهم تا از آن استفاده كند؟ اگر جواب‌تان منفي است، شايد بهتر است كه به دنبال انتخاب‌هاي باكيفيت‌تري بگرديد. اگر يكي از اهداف‌تان اين است كه علاوه بر فروش بالا و سودآوري، وجهه و جايگاه قابل‌توجه و محبوبيت خاصي را نيز در بين مشتريان‌تان داشته باشيد، بايد روي كيفيت كالاهايي كه براي عرضه و فروش در فروشگاه‌تان مي‌چينيد، تمركز و تأكيد بيشتري را لحاظ كنيد.

 

تنوع

بسياري از خرده‌فروش‌ها تصور مي‌كنند كه از همان ابتداي راه‌اندازي فروشگاه خرده‌فروشي‌شان، هر چه فضا را با اقلام متنوع‌تر كالاها انباشته كنند، اين يعني اينكه كار را قوي شروع كرده‌اند. اين ديدگاهي اشتباه است. در ابتداي راه‌اندازي كسب و كار خرده‌فروشي، سعي كنيد حوزه تنوع كالاهايي را كه عرضه مي‌كنيد محدودتر كنيد. اين باعث مي‌شود بتوانيد تمركز و مديريت دقيق‌تر و صحيح‌تري روي همين چند قلم كالا داشته باشيد. تنوع بخشيدن به كالاها هنگامي مفيد و صحيح است كه كسب و كار و فروشگاه‌تان جا افتاده باشد و از مشتريان و فضايي كه اختيار كرده‌ايد و بازاري كه در اختيار گرفته‌ايد شناخت بيشتري پيدا كنيد و همگام با توسعه‌ي فضاي فروشگاه و افزايش مشتريان‌تان، تنوع كالاها را نيز به تدريج توسعه دهيد.

پرسش‌هايي كه هنگام انتخاب كالا براي فروش و عرضه در فروشگاه‌تان بايد در ذهن داشته باشيد: 

- آيا حاضريد خودتان اين كالا را خريداري يا استفاده/ مصرف كنيد؟

- اگر خودتان اين كالا را از فروشگاهي خريداري كنيد، آيا از خريد آن ذوق‌زده مي‌شويد يا لذت مي‌بريد؟

- آيا آن را به دوستان، آشنايان يا اعضاي خانواده‌تان مي‌فروشيد؟

- آيا براي اين كالا، در بازار امروز، نياز يا تقاضايي وجود دارد؟

- آيا فكر مي‌كنيد بتوانيد روي فروش مستمر اين كالا در بلندمدت حساب كنيد؟

در مجموع بايد گفت كه براي فروش موفق و در نتيجه، كسب و كاري موفق، بايد كالاهايي را كه براي عرضه انتخاب مي‌كنيد بشناسيد و از هر لحاظ به تك‌تك آنها باور داشته باشيد. اگر به كالاهايتان باور نداشته باشيد، احتمالاً در فروش‌شان نيز موفق نخواهيد بود. در مورد انتخاب كالاهاي فروشگاه خرده‌فروشي‌تان با ساير همكاران خود جلسه بگذاريد و مشورت كنيد تا كالاهايي كه عرضه مي‌كنيد هم به نياز بازار هدف‌تان پاسخ دهد و هم كالاهايي باشند كه خودتان از آنها شناخت داشته باشيد، دوست‌شان داشته باشيد و بتوانيد در بلندمدت آنها را از توليدكننده‌ها و تأمين‌كننده‌ها خريداري كنيد، عرضه كنيد و بفروشيد.

 

تهیه و تنظیم : ریتیل ایران

منبع : www.thebalance.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

 

Category: مقالات بیشتر
Hits: 413

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter