slideshow (en)

متراژ مناسب براي فروشگاه خرده‌فروشي شما

 

تصميم‌گيري درباره اندازه و وسعت فضايي كه براي فروشگاه‌تان نياز داريد گاهي مي‌تواند بسيار پيچيده باشد. خودتان فكر مي‌كنيد كه براي فروشگاهي كه قصد داريد راه‌اندازي كنيد به چه مقدار فضا احتياج داريد؟ هنگام انتخاب فضا براي فروشگاه يا كسب‌وكارتان، يكي از مهم‌ترين مواردي كه بايد به آن توجه داشته باشيد، مقدار فضايي است كه به فروش و عرضه كالاهايتان اختصاص خواهيد داد.

 گاهي تخمين دقيق اين فضا، كار بسيار مشكلي است. درست مثل ساير كسب وكارها، فرضيات و محاسبات اوليه شما بر اساس تحقيقاتي است كه در زمينه كسب و كار خودتان (فروشگاه خرده‌فروشي) انجام شده و همچنين پرس‌وجو از كساني است كه در اطراف منطقه‌ي مورد نظر شما، به كسب و كاري مشابه با كسب و كار شما مشغول به كار بوده‌اند و بنابراين با كم و كيف و فراز و نشيب‌هاي اين كار در اين محل و منطقه آشنايي دارند.

براي اينكه مقدار فضاي مورد نياز براي عرضه و فروش كالا را تخمين بزنيد، حجم فروش مورد نظرتان را بر ”ميزان فروش به ازاي هر مترمربع“ در حوزه خرده‌فروشي تقسيم كنيد:

حجم فروش تقسيم‌بر فروش به ازاي هر مترمربع = ميزان فضاي مورد نياز براي فروش

فرض كنيد براي فروشگاه كتاب مورد نظرتان سالانه 250 هزار دلار فروش تعيين كرده‌ايد و بر اساس اطلاعات بازار، متوسط فروش به ازاي هر مترمربع در فروشگاه كتاب، 150 دلار است. با قرار دادن اين ارقام در فرمول بالا، مقدار فضايي كه براي عرضه و فروش كتاب‌هايتان نياز خواهيد داشت حدود 1666 مترمربع است.

 

تعيين مقدار فضاي فروشگاه

اما آيا اين دقيقاً همان مقدار فضايي است كه شما نياز داريد؟ البته بستگي دارد. چون اگر فروشگاه‌تان خيلي بزرگ باشد، آنگاه بعد از چيدن كتاب‌ها، فروشگاه‌تان همچنان خالي به نظر خواهد رسيد و مشتريان از فروشگاه خلوت و خالي استقبال زيادي نمي‌كنند. بر عكس، اگر فروشگاه خيلي كوچك باشد، ممكن است ظاهري شلوغ و به‌هم‌فشرده پيدا كند كه البته در مورد فروشگاه كتاب، اين شلوغ‌بودن مي‌تواند حس خوب و پرمحتوا بودنِ فروشگاه را به مشتري القاء كند و برايش جذاب باشد، اما در مورد ساير فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي، اين مي‌تواند ويژگي منفي محسوب شود و مشتري را گريزان كند.

البته قبل از اينكه به متراژ فضاي مورد نظرتان توجه كنيد، محل و موقعيت جغرافيايي و منطقه‌اي آن را مد نظر داشته باشيد. گاهي اتفاق مي‌افتد كه مجتمع‌هاي تجاري يا مراكز خريد طبقاتي، براي پُر كردن واحدها و شلوغ كردن فضاي خود با فروشگاه‌هاي متنوع، اقدام به اجاره دادن واحدهاي خالي با اجاره‌بهاي پايين مي‌كنند. اما آيا مي‌ارزد كه به قيمت پرداخت اجاره‌ي پايين‌تر، فروشگاه‌تان را در محل و منطقه‌اي كه كسي تا به حال در آن كاسبي نكرده و هيچ بازخورد و شناختي درباره بازدهي آن وجود ندارد راه‌اندازي كنيد؟ بنابراين قبل از امضاي اجاره‌نامه‌ي هر فضايي براي فروشگاه‌تان، ابتدا از شلوغ بودنِ منطقه اطمينان حاصل كنيد تا خيال‌تان آسوده باشد كه ساير فروشگاه‌ها و واحدهاي تجاري، به اندازه كافي براي فروشگاه تازه‌تأسيس شما مشتري جذب خواهند كرد.

 

به موقعيت محلي و منطقه‌اي توجه كنيد!

يكي از نكاتي كه بسياري از كسب و كارهاي تازه‌تأسيس و تازه‌كار به آن توجه نمي‌كنند اين است كه آيا منطقه‌اي كه براي راه‌اندازي فروشگاه‌‌شان انتخاب كرده‌اند، به لحاظ بافت منطقه‌اي ظرفيت و كشش اين نوع كسب و كار را دارد يا نه. توجه داشته باشيد كه دليل نمي‌شود كه هر منطقه و محلي كه فضاهاي ارائه شده در آن برچسب تجاري خورده باشند، صد در صد محل مناسبي براي داير كردن فروشگاه پوشاك زنانه باشند. بنابراين قبل از راه‌اندازي هر نوع فروشگاهي، بسته به اينكه چه نوع كالاهايي را در آن عرضه خواهيد كرد، ابتدا بطور دقيق ارزيابي كنيد و ببينيد كه آيا ويژگي‌ها، متراژ، ساختار، شكل و ظاهر، موقعيت منطقه‌اي و محلي واحد تجاري مورد نظرتان با نوع كسب و كاري كه قصد داريد راه‌اندازي كنيد تناسب و هماهنگي دارد يا نه. ببينيد كه آيا اين واحد تجاري مي‌تواند به نيازهاي شما براي شروع اين فروشگاه با اين نوع كالا پاسخ مناسبي دهد. اين باعث مي‌شود كه بسياري از مشكلاتي كه بعدها قرار است با آنها دست و پنجه نرم كنيد، در همين ابتدا در نطفه از بين مي‌روند.

اين را هم در نظر داشته باشيد كه در محاسبه متراژ فضاي مورد نيازتان، علاوه بر فضاي عرضه و فروش كالاها، بايد چند مترمربع هم براي انباري، دفتر كار و احتمالاً سرويس بهداشتي و اتاق استراحت پرسنل و همكاران‌تان اختصاص دهيد. اين درست است كه براي پيشرفت و توسعه فروشگاه‌تان در آينده به فضاي بيشتري نياز خواهيد داشت، اما در اين مرحله مراقب باشيد كه زياده‌روي نكنيد و فضايتان را متناسب با كالاهايتان و ميزان فروشي كه برنامه‌ريزي كرده‌ايد انتخاب كنيد. نكته ديگري كه بايد به ان توجه كنيد، اين است كه آيا فروشگاه‌هاي ديگري كه در همسايگي فروشگاه شما فعاليت دارند دقيقاً كالاهاي شما را عرضه مي‌كنند يا كالاهايي را مي‌فروشند كه در نقطه مقابل سياست‌هاي فروش شماست. چون هر يك از اين شباهت‌ها و تفاوت‌ها مي‌تواند روي ترافيك مشتريان در فروشگاه شما تأثيرگذار باشد. تركيب نامناسب واحدهاي تجاري و فروشگاه‌ها در يك منطقه يا مجتمع تجاري مي تواند حكم مرگ و زندگي را براي كسب و كارتان داشته باشد.

 

تهیه و تنظیم : ریتیل ایران

منبع : www.thebalance.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

 

Category: مقالات بیشتر
Hits: 518

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter