slideshow (en)

اصول علامت‌گذاري در فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي

 

چرا علائم فروشگاهي به فروش بيشتر منجر مي‌شوند؟

محققان بر اين عقيده‌اند كه امروزه، درك و شناخت مديران و صاحبان فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي از تبليغات درون‌فروشگاهي (داخلي)، كه به ”علائم فروشگاهي“ موسوم هستند، بسيار ضعيف و نادرست است، ضمن اينكه از اين ابزار تبليغاتي، بسيار كم در جهت افزايش فروش استفاده مي‌شود.

 بعلاوه اينكه اين علائم فروشگاهي، سريع‌ترين روش براي افزايش فروش در اين نوع فروشگاه‌ها هستند، و مي‌بينيم كه خودِ مشتريان هم از توجه به اين علائم خودداري مي‌كنند و به اطلاعات مهمي كه اين علائم در اختيارشان قرار مي‌دهند اهميت زيادي نمي‌دهند. وقتي مدير يا صاحب فروشگاه خرده‌فروشي به استفاده از ابزار علائم در فضاي خود فكر مي‌كند، هدف‌اش افزايش فروش است، اما بايد توجه داشته باشد كه اين علائم، انواع و طرح‌هاي متنوعي دارند و كاربري هر يك در موقعيت‌هاي مختلف، متفاوت است.

نكته قابل توجه اين است كه نبايد انتظار داشت كه روي اين علائم، يادداشت‌هايي مانند ”آتيش زديم به مال‌مون!“ يا ”همه اجناس با 50 درصد تخفيف!“ را ببينيم. بر اساس كتاب پرفروش “علائم مي‌فروشند“، علائمي كه روي فروش بالا در فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي تأثير چشمگير مي‌گذارند، الزاماً دربرگيرنده كلمات و جملات نيستند، بلكه طرح‌هاي گرافيكيِ اين علائم است كه حس و محرك خاصي را در مشتريان ايجاد مي‌كند كه به خريد بيشتر ترغيب شوند.

پانزده سال پيش در ايالت ماساچوست امريكا، جشنواره‌اي براي رقابت فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي برتر كه از تكنيك‌هاي خلاقانه براي جذب مشتريان خود استفاده مي‌كردند برگزار شد كه با اعطاي جوايزي به برگزيدگان جشنواره همراه بود. يكي از برندگان اين مراسم، مدير فروشگاه مبلماني بود كه اعتقاد داشت براي ترغيب مشتري و ايجاد انگيزه در او براي خريد هر كالا، بايد بين او و آن كالا ارتباط برقرار كرد. بنابراين او در هر يك از بخش‌هاي فروشگاهش كه به محصول خاصي اختصاص داشت، طرح گرافيكي، نقاشي يا طرح ديواري‌اي را نصب مي‌كرد و تيپ و ظاهرِ كساني را در اين طرح‌ها به تصوير مي‌كشيد كه آن كالا را خريده‌اند و دارند از آن استفاده مي‌كنند و از فوايد و مزاياي آن بهره‌مند مي‌شوند. براي مثال، در بخش فروش مبلمان كودكان، عكس بزرگي روي ديوار نصب شده بود كه كودكاني را كه اين سرويس مبلمان و تخت بچگانه را خريداري كرده و دارند روي آنها بالا و پايين مي‌پرند و بازي مي‌كنند را به تصوير مي‌كشيد.

او همين ابتكار را در مورد مبلمان اداري نيز به‌خرج داده بود. علائم تبليغاتي او در بخش مبمان اداري، تصويري بزرگ از كارمنداني بود كه در پشت ميز و مبلمان اداري عرضه‌شده در اين فروشگاه نشسته بودند و مشغول به كار بودند. علائمي كه او براي تبليغ محصولاتش بكار مي‌برد، تابلو نبودند، بلكه طرح‌هاي گرافيكي بودند كه بطور مستقيم به مشتري نمي‌گفتند، ”فروشي“ يا ”حراج“ يا ”لطفا بخريد!“ كاري كه اين طرح‌هاي گرافيكي و تصاوير مي‌كردند، فقط برقراري همان ارتباط خاص بين مشتري و محصول بود. امروز مي‌بينيم كه مردم و مشتريان به‌خوبي درك مي‌كنند كه اين تصاوير و طرح‌هاي گرافيكي، چيزي بيش از يك نشانه ساده هستند. خرده‌فروشان كالاهاي خاص، امروز، از ابزار بازاريابي ”آموزش مشتريان“ و در واقع اطلاع‌رساني به آنها استفاده مي‌كنند تا مشتري بتواند خودش را در حال استفاده از آن كالاي خاص مجسم كند و احساس مرتبط با آن را تجربه كند.

امروزه بسياري از فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي نوعي ”دوره آموزشي“ را براي مشتريان‌شان در فروشگاه برگزار مي‌كنند. اين فروشگاه‌ها با استفاده از علائم ثابت و متحركي كه در مقاط مختلف فضاي‌شان نصب شده‌اند، در كوتاه‌ترين زمان ممكن، شايد چند ثانيه، اطلاعات كافي‌اي در حد چند بايت را در اختيار مشتريان خود قرار مي‌دهند. اين نوع اطلاع‌رساني در مورد محصولات، فروشگاه را در جايگاه دلخواهش قرار مي‌دهد. چه اشكالي دارد كه مشتري بتواند با تماشاي علائم اطلاع‌رساني در نقاط مختلف فروشگاه، با كالاهايي كه براي فروش عرضه شده‌اند آشنا شود؟

در جشنواره‌اي كه در خطوط بالا به آن اشاره كرديم، فروشگاهي شركت كرده بود كه گل و گياه عرضه مي‌كرد. به گفته مدير اين فروشگاه، تنها تابلويي كه بيش از ساير تابلوها و علائمي كه در داخل و خارج فروشگاه نصب شده بودند براي مشتري ترغيب‌كننده بود، تابلويي بود كه روي آن نوشته شده بود، ”ده گياه برتر براي هوايي پاك‌تر!“

به همين سادگي! مردم به دنبال هواي پاك‌تر و سالم‌تر هستند. بنابراين وقتي چشم‌شان به اين نوشته و عكس اين گياهان مي‌افتد، تصميم به خريد مي‌گيرند. اين مشتريان درباره قيمت اين گياهان سؤالي نمي‌كردند چون تنها چيزي كه برايشان اهميت نداشت قيمت اين گياهان بود، چون چيزي كه اين مشتريان به دنبالش بودند، هواي پاك‌تر بود. آنها اين گياهان را بخاطر چيزي كه بودند و خاصيت و مزيتي كه داشتند خريداري مي‌كردند، و آنها بر اساس نوشته‌ي روي تابلوي روي كالا متوجه اين خاصيتِ آن شده بودند.

كتاب‌هاي بسياري درباره تبليغات، فرهنگ، فروش و بازاريابي تأليف شده‌اند، اما هيچ چيز به اندازه علائم نمي‌تواند نقش محرك تأثيرگذار را براي مشتري ايفا كند. اينكه همواره به دنبال علائمي براي فروشگاه‌تان هستيد، دليل محكمي دارد: چون محرك انگيزشي قدرتمندتري سراغ نداريد! چه علامتي مي‌تواند مستقيم روي ذهن مشتري تأثير بگذارد؟ معلوم است: كلمات. اما وقتي شما از تصاوير و علائمي غير از حروف استفاده مي‌كنيد، به محض اينكه چشم مشتري بطور گذرا به آن مي‌افتد، انگار كه كسي به او حرفي زده باشد، پيامي را در ذهن خود دريافت مي‌كند، اما به خاطر نمي‌آورد كه كِي و كجا و از سوي چه كسي اين پيام را دريافت كرده است.

اهميت اين علائم تصويري تا به آنجاست كه همگام با فناوري‌هاي نوين تصويري، روي نمايشگرهاي تبليغاتي ديجيتال مطالعات بسياري انجام گرفته است و امروزه مي‌بينيم كه در بسياري از فروشگاه‌ها، علائم زنجيروار و به‌هم‌پيوسته از مقابل چشمان مشتريان عبور مي‌كنند و ذهن آنها را با تصاوير و علائمي محرك و انگيزشي انباشته مي‌كنند. بررسي‌ها حكايت از رشد 20 تا 500 درصدي نرخ فروش در فروشگاه‌هايي دارند كه از اين علائم و تصاوير تبليغاتي و اطلاع‌رساني ديجيتال در مقابل ديدگان مشتريان استفاده مي‌كنند.

البته اين فقط ظاهر قضيه است! نمي‌شود از از اين نمايشگرهاي تبليغاتي سخن گفت اما از جنبه سرگرم‌كنندگي آنها حرفي نزد. بسياري از فروشگاه‌ها، علاوه بر پيام‌هاي تبليغاتي براي كالاهايشان، تصاوير سرگرم‌كننده‌اي را نيز براي مشتريان خود نمايش مي‌دهند تا احساس بهتري در آنها ايجاد كنند. وقتي مشتري حس بهتري در فضاي فروشگاه‌تان داشته باشد، وقت بيشتري را در آن سپري خواهد كرد و اين يعني فروش بيشتر! راستي، فضاي كسب و كار شما چقدر براي مشتري‌هايتان سرگرم‌كننده و جذاب است؟

 

تهیه و تنظیم : ریتیل ایران

منبع : www.thebalance.com

استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است.

 

Category: مقالات بیشتر
Hits: 403

projects

Teknoland Stores

تکنولند تیتر   

Read More

Shamshiri Restaurant
Padideh Shandiz

blog

Alto Rosario store
ELEVENPARIS store
Nike+ Run Club

news

BWM Office

 

 

Read More

cantact us

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

         
© 2015 Roberduman.com. All rights reserved

news letter