دیدگاه های یک طراح درباره برند سازی از یک کافی شاپ - قسمت دوم

 

 

 

ديدگاه‌هاي يك طراح درباره‌ي برندسازي از يك كافي‌شاپ - قسمت دوم

 

نويسندگان: مايا استارك و جان بارنت و آنا بِرلز از شركت طراحي AB

 

 

طراحی کافی شاپ

 

مشتري حرف اول و آخر را مي‌زند

طرح و دكوراسيون كافي‌شاپ مانند دستكش است. يعني همانطور كه دستكش بايد از لحاظ رنگ، طرح، راحتي و كارايي، متناسب با خواست مشتري ساخته و انتخاب شود، طراحي و دكوراسيون كافي‌شاپ هم بايد مطابق با فرهنگ، موقعيت جغرافيايي (محل زندگي) و جايگاه اجتماعي مشتريان طراحي و ساخته شود. مشتري‌هاي امروز زبر و زرنگ شده‌اند و از برندهايي استقبال مي‌كنند كه انعكاس‌دهنده‌ي ديدگاه مشتريان نسبت به خودشان باشند و كمتر از الگوهاي از پيش تعريف‌ شده استفاده كنند. در نتيجه، كافي‌شاپ ها نبايد مدل تقليديِ يكديگر باشند، بلكه هر يك به تنهايي بايد به نحوي طراحي و ساخته شوند كه با فضايي كه به آنها اختصاص داده شده متناسب باشند. هر تغييري كه متناسب با بافت و فرهنگ و عرف و ساختار هر محل يا منطقه‌اي در كافي‌شاپ ايجاد شود، مي‌تواند اين ذهنيت را در مشتري القاء كند كه كافي‌شاپ با فكر و برنامه‌ريزيِ قبلي هوشمندانه براي خودِ او طراحي و ساخته شده است.

 

كافيست به مسيرِ گردشِ مشتري سروسامان دهيد

اينكه مشتري با فضايي كه به كافي‌شاپ‌تان اختصاص داده‌ايد چه بده‌بستاني دارد بسيار تعيين‌كننده است. اين بده‌بستان از همان لحظه‌اي شروع مي‌شود كه مشتري از آن‌طرفِ خيابان به اين طرفِ خيابان كه كافي‌شاپ شما واقع است مي‌آيد و تا زماني كه در فضاي داخليِ كافي‌شاپ گردش مي‌كند و به دنبال جاي مناسبي براي نشستن مي‌گردد ادامه مي‌يابد. چيزي كه مشتري در هر لحظه از اين سفر به چشم مي‌بيند در تصميمي كه مي‌گيرد تأثيرگذار است. بايد خودمان را به‌جاي مشتري‌ها قرار دهيم تا ببينيم در هر لحظه از اين سفرِ ديداري در خارج و داخل فضاي كافي‌شاپ، چه تصميم‌هايي مي‌گيرند. اين تصميم‌هاي مشتريان هستند كه تعيين مي‌كنند طراحي داخلي، چيدمان فضاي كافي‌شاپ، آرايش بارِ كافي‌شاپ، تضاد و هماهنگيِ طرح‌ها و رنگ‌هاي گرافيكي و نحوه‌ي ارائه‌ي سرويس به مشتريان چگونه بايد باشد. وقتي ذهن مشتري و تصميمات او را از قبل حدس بزنيم، از طريق گزينش طراحي‌هاي مناسب مي‌توانيم گفتگوي ماندگاري را بين برند خودمان و مشتري برقرار كنيم.

 

طراحی کافی شاپ

 

بايد طراحي كافي‌شاپ و اتفاقاتي كه مي‌افتند هماهنگ باشند

اگر قرار است كافي‌شاپ‌تان را با دانه‌ها يا تصاويري از دانه‌هاي قهوه تزئين كنيد، بهتر است همه‌ي  بخش‌هاي دكوراسيون داخلي‌تان را در جاي‌شان محكم كنيد تا فرو نريزند و ريخت‌وپاش به‌راه نيندازند. در غير اين‌صورت، هزار تومان هم كاسب نخواهيد شد!

كافي‌شاپ‌ها يكي از بزرگترين و گرانقيمت‌ترين ابزارهايي هستند كه هر كسب‌وكاري براي مطرح كردن خود مي‌تواند مورد استفاده قرار دهد. بنابراين بايد به مؤثرترين شكل به‌كار گرفته شوند.

طرحي كه براي كافي‌شاپ يا هر نوع فروشگاهي انتخاب مي‌كنيد، به‌شكلي مخفيانه با مشتري‌هايتان صحبت مي‌كند. بنابراين اين طرح بايد به گونه‌اي باشد كه استقبال و پذيرش مشتاقانه‌ي آنها را جذب كند و باعث مي‌شود آنها چيزي را كه عرضه مي‌كنيد يا كاري را كه انجام مي‌دهيد دوست داشته باشند.

 

ترجمه و تنظیم در تحریریه ریتیل ایران

 

استفاده از مقاله فوق با ذکر منبع بلامانع است.

 

 

 

 

مجموعه: مقالات بیشتر
تعداد بازدید: 1890

پروژه ها

فروشگاه تکنولند
رستوران شمشیری
پدیده شاندیز

بلاگ

فروشگاه Alto Rosario
فروشگاه ELEVENPARIS
فروشگاه نایک

اخبار

طراحی دفتر BWM
روانشناسی در بازاریابی
نام تجاری - برندینگ

تماس با ما

این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

         کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به شرکت رابردومان میباشد.

خبر نامه

طراحی و بهینه سازی توسط نونگار پردازش